Skocz do zawartości

Amerykańskie i brytyjskie przepisy - kontynentalne problemy


cyfronik

Rekomendowane odpowiedzi

W tym drugim przykładzie trzecia dawka chmielu powinna być zapewne dodawana po wyłączeniu palnika. Pierwszy przykład dla mnie też jest niejasny :/ chyba pierwsza dawka jest wykorzystywana do chmielenia brzeczki przedniej..., myślę, że Coder będzie najbardziej zorientowany :)

 

PS

i nie myliłam się, tylko trochę się spóźniłam :)

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

znalazlem taki wzor na chmiel. Tak jak pisales, w recepturze jest jakis konkrenty chmiel a ty go nie masz lub masz jakis inny (tylko i wylacznie dziala to na goryczkowatosc).

 

tak wiec:

 

jezelisz szukasz ile masz dodac gramow tego co masz:

 

ilosc gramow w recepturze * ilosc alfa kwasow / ilosc alfa kwasow w chmielu,ktory masz

 

dla przykladu:

 

chcesz uzyc chelengera (@ 7.6 %) i masz go uzyc 40 gr. ale zamiast tego chcesz uzyc Golding (@ 5.7 %)

 

wtedy

 

40 * 7.6 / 5.7 = 53

czyli zamiast 40 gr Chelengera uzyjesz 53 Goldings.

 

 

 

wzorek pochodzi z ksiazeczki Brew Your Own British Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam do sprawy przeliczania EBC SRM. Dostałem z Weyermanna (via BA) odpowiedź, że używają wzoru publikowanego przez instytyt Siebela

Lovibond = EBC x 0,375 + 0,56

 

Znalazłem też, że Noonan proponuje formułę:

EBC = (°L X 2.65) - 1.2

http://www.brewingtechniques.com/bmg/noonan.html

 

i jeszcze trochę o tych dwóch wzorach:

http://www.beercolor.com/ebc_controversy.htm

 

Na podstawie tego ostatniego tekstu mam roboczą hipotezę, że słodownie w USA siłą nawyku oznaczaja EBC starą normą, dlatego takie wzory są w ich literaturze. Weyermann chyba używa nowej normy, więc jak sądzę, powinien przeliczać nowym wzorem; jednak mam za mało wiedzy, żeby się z nimi o to kłócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.