Skocz do zawartości

Amerykański Dunkel Weizen


feder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zamiar uwarzyć Dunkel Weizena z dodatkiem amerykańskich chmieli.

Czy ktoś z większym doświadczeniem mógłby sprawdzić składniki zasypu (to będzie moje pierwsze piwo w całości zacierane ze słodu).

 

Amt Name Type # %/IBU

3,00 kg Pilsner (Weyermann) (3,3 EBC) Grain 1 40,0 %

3,00 kg Wheat Malt, Dark (Weyermann) (13,8 EBC) Grain 2 40,0 %

1,00 kg Carawheat (Weyermann) (98,5 EBC) Grain 3 13,3 %

0,50 kg Caraaroma (256,1 EBC) Grain 4 6,7 %

 

 

20,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil 60,0 min Hop 5 8,5 IBUs

25,00 g Amarillo [8,50 %] - Boil 15,0 min Hop 6 5,4 IBUs

 

Drugi chmiel mogę wymienić na Citrę, Centennial, Cascade lub Mosaic.

 

Zacierać chciałbym na słodko, żeby piwo miało więcej body.

 

Name Description Step Temperature Step Time

Saccharification Add 22,59 l of water at 74,8 C 68,9 C 40 min

Mash Out Heat to 75,6 C over 10 min 75,6 C 10 min

 

Czy takie zacieranie bedzie odpowiednie dla tego gatunku piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główna sprawa, to za dużo moim zdaniem Cararoma, ten słód wnosi bardzo zdecydowany aromat, nie napisałeś jaką objętość warki planujesz, ale na 25l myślę, że 100-200g to górna granica.

Jaki kolor piwa wyliczył Ci program, bo wydaje mi się, że to może być bardzo "jasny dunkel".

Jak już robisz amerykańską pszenicę, to rób ją tylko z amerykańskimi chmielami. Hallertauer może Ci wnieść trawiaste nuty. Ja bym Amarillo zamienił na Cascade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem zdominować tego piwa aromatem chmieli z USA, dlatego na goryczkę dałem Hallertauer. Ale mogę całość zmienić na Cascade.

BS wyliczył mi kolor na 38,8 EBC - akurat w środku skali dla tego stylu. Ale po zmianie Cararomy na 200 g jest już tylko 32 EBC - prawie przy dolnej granicy.

Dodać czekoladowego słodu dla uzyskania ciemniejszej barwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja się podepnę :)

Zostało mi 2kg pszenicy i chciałbym z tego zrobić dunkela. Chce jeszcze dodać 2kg pilzeńskiego i pół do kilograma karmelowej 300. Co do objętości to jeszcze zobacze żeby wyszło jakieś 12` Blg, a jak by było za jasne to moge jeszcze czekoladowego dodać.

Czy to nie żadna herezja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jeszcze nie zdążyłem :(. Z braku czasu nie udało mi się jeszcze podłączyć chłodnicy. Możliwe, że dopiero w niedzielę, albo jeszcze później będę warzył :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A czemu nie? Mi nawet godzinna ferulikowa nie dała jakichś mega goździków, zależy chyba też od drożdży. Ale wg mnie ogólnie poprawia weizeny.

Jak nie dała goździków to dała co? weizen bawarski a amerykański to rożne bajki szczególnie przy stosowaniu amerykańskich chmieli. Ja bym zacierał jednotemperaturowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zależy co chcesz uzyskać. Większość akcentów można i tak przykryć amerykańskimi chmielami, ale można też spróbować je zostawić.

 

Jak zacierać jednotemperaturowo to w sumie i dedykowane drożdże można sobie odpuścić. Wyjdzie IPA z większym dodatkiem słodu pszenicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie piję AIPĘ i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że zrobię jednak klasycznego Dunkel Weizena. Amerykańskie chmiele mają tak intensywny aromat, że przykryje całą resztę. Dlatego też min. na początku pisałem, żeby tylko połowę nachmielić Cascade lub Amarillo.

Jak poprawnie zacierać Dunkel Weizena w klasycznym stylu? Przejrzałem forum i niestety opinii jest różnych tyle, że dalej nic nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie półtora kilo słodów karmelowych, zakryją wszystko.

robiłem dunkela 5 kg zasyp podstawowy + po pół kilo kar 150 i 300 oraz ciutka czekoladowego i palonego.

Wyszło bardzo ciemne, a w smaku jakieś takie czerwone.

 

Crosis bardzo wyraźne goździki są w puszkach wesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki:) jutro warze i skorzystam z rad, jeszcze się z tym prześpię ale pewnie dam ok 0.25 karmelowego 300 i max 0,1 czekoladowego bo do stoutu musze reszte zostawić:D

Wydaje mi się że mam jeszcze paloną pszenice ale musze poszukać, wydaje mi się że po cos konkretnego ją zamówiłem ale chyba mi wypadło z głowy co miałem z nią zrobić :/

Jeszcze raz wielkie dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie o zacieranie. Czy taki schemat będzie dobry dla pszenicy (zacieram w garnku z Emalii Olkusz)?

 

40,0 C 20 min

62,0 C 20 min

70,0 C 30 min

75,6 C 10 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem 30 min w 40st i 45min w 72st ale nie mogę ci powiedzieć jak wyszło bo się dopiero fermentuje. Jasne które jest juz na cichej miało tylko 10 min w 40 stopniach i smakuje na razie co najmniej bardzo dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.