Skocz do zawartości

White Labs - WLP090 San Diego Super


Rekomendowane odpowiedzi

http://www.whitelabs...ego-super-yeast

 

WLP090 San Diego Super Yeast

 

A super clean, super-fast fermenting strain. A low ester-producing strain that results in a balanced, neutral flavor and aroma profile. Alcohol-tolerant and very versatile for a wide variety of styles. Similar to California Ale Yeast WLP001 but it generally ferments faster.

 

Attenuation 76-83% +

Flocculation Medium to High

Optimum Ferment Temp. 65-68F

Alcohol Tolerance High

 

 

Super czysty i szybko fermentujący szczep drożdży. Produkuje piwa o zrównoważonym smaku, niska produkcja estrów, wszechstronny szczep wykorzystywany w wielu różnych stylach. Podobny do WLP001 California Ale jednak szybciej fermentujący.

Odfermentowanie: 76 - 83% +

Flokulacja - Średnia do wysoka

Temperatura fermentacji: 18 - 20°C

Tolerancja alkoholu: Wysoka (10 - 15%)

 

Polecane do piw w stylu:

American Style Cream/Wheat Ale

Specialty Beers

Specialty Honey Ales

Smoke Flavored Beers

Golden/Canadian Ale

American Pale Ale

American IPA

American Amber

American Brown Ale

English Old Ale/English

American Strong Ale

post-3100-0-85894300-1368044059_thumb.jpg

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zlałem kolejną warkę na tym szczepie.

Drożdże fermentują bardzo szybko i dofermentowują dość głęboko. Tworzą bardzo zbitą warstwę na dnie, przez co piwo po 10 dniach jest już klarowne. Dają piwa bardzo czyste, przy fermentacji w 19C praktycznie żadnych estrów nie wyczułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odkopię bo od jakiegoś czasu dostępne są w polskich sklepach, teraz są w nowym opakowaniu.

 

APA 12.5 blg, zacierana w 65°C zjechała do 2 blg w 4 dni, temp. fermentującej brzeczki 17-18°C. Zadane z 1L startera. Zejść już niżej nie chciało, pomimo podwyższenia temperatury do 20. Wczoraj butelkowane po cichej w 11°C, próbka klarowna jak po żelatynie, w aromacie żadnych estrów, bardzo ładnie podkreślony chmiel, jest też posmak kukurydzy której dodałem do zasypu, czyli póki co wszystko tak jak chciałem.

 

Bardzo fajnie zapowiadające się drożdże, fermentowałem w 17°C choć wedle opinii z innych forów można wyżej i estrów brak. Wydaje mi się że profil piwa jest odmienny niż przy FM52, z plusem dla WLP090 choć trzeba by zrobić porównanie na takim samym zasypie. Coś mi się wydaje że to będą moje ulubione drożdże do APA,IPA itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

*** edit *** 13/12/2016

 

trzecie piwo (IPA) z gęstwy po poprzednich warkach. Drożdże są szybkie, nie monitorowałem temperatur codziennie, po prostu ustawiłem termostat i piwo fermentowało w ok 15-16°C. 6tego dnia piwo jest w zasadzie klarowne, 3blg na spławiku, ale zacieranie było w trochę słodszym profilu więc i tak dość nisko jak dla mnie.

 

Nie próbowałem innych drożdży typu Chico/American Ale od White Labs lub Wyeast, dyskusja na temat wyższości jednych drożdzy neutralnych nad drugimi to takie trochę pitu-sritu, te drożdże są po prostu dobre - szybki start, szybka fermentacja i fajna klarowność. Dobre dla przeciwników cichej fermentacji, choć do takich nie należę.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o tych drożdżach mogę się wypowiedzieć w samych superlatywach. Miałem już dawno zrobić opis ;) 

 

Ogólnie piwa po 5 dniach fermentacji w 16-18C już są klarowne i przefermentowane - można zlewać na cichą. Drożdże są ultra szybkie najdłużej 10 dni mi fermentowały piwo - przez co są bardzo żarłoczne i trzeba uważać na temperaturę bo w wyższych lubią dawać rozpucha. Odfermentowanie mają ogólnie dobre schodzą z 12 do 2-3 blg, z 16 do 4 blg, nie za głęboko ale nie dają sporo ciała piwom, podbijają bardziej profil chmielowy. Są to dość neutralne drożdże i bardzo uniwersalne, można je użyć do wielu rodzaju piw. Przerobiłem na nich jakieś 20 warek, z których byłem bardzo zadowolony i nie raz jeszcze do nich wrócę. Polecam każdemu dobra alternatywa do American Ale i US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to i ja się do łącze  do pochwał tych mikrobów, w tym sezonie zrobiłem na nich już 7 warek i sprawdzają się znakomicie, czysty profil, bez problemu radzą sobie w 16C, ostatnio pożarły mi rye aipa z 16,5 do 4 w 4 dni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Rzeczywiście drożdże szybko fermentują, dają czysty profil w przedziale fermentacji 16-21°C. Dają bardzo klarowne piwo, po fermentacji  burzliwej brzeczka jest już klarowna. Drożdże podkreślają profil chmielowy, 

Bardzo dobre do każdej maści  APA, IPA i przeróżnych wariacji chmielowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Godzinę temu, Henx napisał:

A czy robił ktoś kwaśne piwa na tych drożdżach? Jak pracują w niskim ph?

 

Robiłem i robię. Radzą sobie dobrze - właśnie Gose nimi przefermentowałem i jest czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Używałem ich w zeszłym roku, używałem w tych - cenię za to, że przy 16-17 dają czysty, neutralny profil.

Dobre drożdże, kiedy "na szybko" musimy uwarzyć coś "lageropodobnego".

Także dlatego, że piwa na nich szybko sie klarują.

 

Jedyne drożdże, które mnie nabrały - byłem święcie przekonany, że mam 30godzinnego laga (drożdze przechowywane przez 4 miesiące w lodówce w  2ml ampułkach, namnożone w 2-etapowym starterze (100 i 800ml) zadane do 16l brzeczki 12BLG

Po  36 godzinach, kiedy zastanawiałem się, dlaczego fermentacja nie chce się rozkręcić, a ona przechodziła już w fazę cichej.

Po 60 godzinach resztki piany zanikły - próbka miałą niecałe 4 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Długo czekaliście na start ? Mi ze startera 1.3 l 24h i cisza ..  Drożdże opadły na dno pojemnika do odbierania  gęstwy , ładnie się tam zbiły i chyba nie mają zamiaru nic robić . 18C

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, witur napisał:

Długo czekaliście na start ? Mi ze startera 1.3 l 24h i cisza ..  Drożdże opadły na dno pojemnika do odbierania  gęstwy , ładnie się tam zbiły i chyba nie mają zamiaru nic robić . 18C

Często używałem tego szczepu i piana była już po kilku godzinach. Te drożdże pracują bardzo szybko i też bardzo mocno się zbijają. Z tego co pamiętam jedno piwo miałem już po dwóch dniach niemal sklarowane, fermentacja była błyskawiczna. Najlepiej abyś zrobił pomiar i sprawdził jaki masz teraz ekstrakt. Jeżeli ekstrakt się nie ruszył, to znaczy, że musiałeś trafić jakąś słabą paczkę drożdży. Ten szczep drożdżami warto startować w 18 stopniach i jak zauważysz, że piana już spada podnieć temperaturę do 20-21 stopni. Nadal zostanie czysty profil, ale o wiele szybciej po sobie sprzątają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DanielN napisał:

Często używałem tego szczepu i piana była już po kilku godzinach. Te drożdże pracują bardzo szybko i też bardzo mocno się zbijają. Z tego co pamiętam jedno piwo miałem już po dwóch dniach niemal sklarowane, fermentacja była błyskawiczna. Najlepiej abyś zrobił pomiar i sprawdził jaki masz teraz ekstrakt. Jeżeli ekstrakt się nie ruszył, to znaczy, że musiałeś trafić jakąś słabą paczkę drożdży. Ten szczep drożdżami warto startować w 18 stopniach i jak zauważysz, że piana już spada podnieć temperaturę do 20-21 stopni. Nadal zostanie czysty profil, ale o wiele szybciej po sobie sprzątają.

 

Poczekam jeszcze trochę .. Może nie lubią fermentacji pod ciśnieniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, witur napisał:

 

Poczekam jeszcze trochę .. Może nie lubią fermentacji pod ciśnieniem ?

Jeżeli jesteś pewny startera, na mieszadle super Ci zmętniał, to kto wie, może przy fermentacji pod ciśnieniem jest już po. One seryjnie pracują jak szalone, bardzo mocno podnoszą temperaturę fermentującej brzeczki. Moja lodówka przy tym szczepie bardzo często się załączała. Jeżeli masz możliwość odebrania próbki to bym się o to pokusił. Też się przyjrzyj fermentorowi (o ile masz taką możliwość), czy nie ma paska z drożdży delikatnie nad brzeczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DanielN napisał:

Jeżeli jesteś pewny startera, na mieszadle super Ci zmętniał, to kto wie, może przy fermentacji pod ciśnieniem jest już po. One seryjnie pracują jak szalone, bardzo mocno podnoszą temperaturę fermentującej brzeczki. Moja lodówka przy tym szczepie bardzo często się załączała. Jeżeli masz możliwość odebrania próbki to bym się o to pokusił. Też się przyjrzyj fermentorowi (o ile masz taką możliwość), czy nie ma paska z drożdży delikatnie nad brzeczką.

 

Pojawiła się lekka piana na powierzchni  i ciśnienie  się podniosło tak że chyba ruszyły do ataku .   Z gęstwy pewnie już rusza tak jak powinny :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
17 godzin temu, pjoter44 napisał:

Kręcił ktoś na nich Grodziskie? Wydaje się, że czysty profil i szybkie klarowanie pasowałoby fajnie.

 

Może nie grodziskie, ale taki 12-13 blg wędzone fajnie na SDS-ach wychodzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
10 godzin temu, MienkiN napisał:

Wysoką piane tworzą te drożdże ? Chciałbym 25l 13,5-14 blg puścić w 18°, nie wyjdą z wiadra ?

 

Standardową ;) 4-5 cm zapasu musisz mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.