Skocz do zawartości

dunkelweizen, 4,5 blg i nie spada


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie przy podobnym zacieraniu, na tych drożdżach zeszło z 12 do 4°Blg, co ciekawe 4-dniowy FFT zszedł do 5°Blg. Wydaje się że nie są to zbyt szybkie drożdże, jeszcze bym poczekał z butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bez paniki. Jeżeli piwo odfermentuje mniej niż byśmy chcieli to nie jest dramat. Będzie mniej alkoholu, ale i tak będzie smaczne.

Zgadza się. Zdarzyły mi się słabo odfermentowane piwa. Mieszałem fermentorem żeby wzbić drożdże, podnosiłem temperaturę fermentacji i nic to nie dawało. Z duszą na ramieniu butelkowałem, bałem się, że będą granaty i marne piwo, ale nie było granatów, a piwko i tak wychodziło zacne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentujesz dopiero 11 dni, jak Ci się nigdzie nie śpieszy to poczekaj jeszcze kila dni. Swoją droga spojrzałem w swoje notatki i u mnie na tych drożdżach jasna pszenica zeszła 12.5blg tylko do 4 blg. Nie miałem żadnych granatów - było nawet za słabo nagazowane - przez wysokie blg końcowe dałem mniej cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bez paniki. Jeżeli piwo odfermentuje mniej niż byśmy chcieli to nie jest dramat. Będzie mniej alkoholu, ale i tak będzie smaczne.

Niepokój nie wynika tutaj z obawy o smak tego piwa, tylko o niedokończoną fermentację i ewentualne ryzyko granatów. Pewnie nie robiłaś testu FFT? Czy inne Twoje piwa również płytko odfermentowały?

 

Ps. wszystkiego najlepszego z okazji urodzin :tort:

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie robię podobne piwko i jak sprawdzałem w poniedziałek to było 5 BLG ( po 8 dniach fermentacji). Używam tych samych drożdży, więc chyba taki ich urok, że nie wszystko zjadają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zwolennik zbierania gęstwy z suchych drożdży, przekonałem się, że te drożdże dużo stabilniej pracują w warce (na gęstwie), niż w pierwszej, w której rozsypałem drożdże po powierzchni brzeczki. W drugiej warce stosowałem underpitching. Pierwsze piwo słabo odfermentowało i było bardzo niestabilne, drugie zaś, to moja dotychczasowa najlepsza ciemna pszenica. Być może rehydrytacja tych drożdży trochę pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była rehydracja, zawsze robię na suchych drożdżach rehydrację. inne piwa schodziły niżej na innych drożdżach. poczekam jeszcze chwile, zobaczymy. jak nie, to butelki i skrzynia drewniana w piwnicy przeciw granatom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

pisze w tym watku poniewaz nie ma sensu zasmiecac nowym. mam od osmiu dniu w fetmentorze dunkelweizena. fetmentacja sie juz zakonczyla, na powierzchni zostaly resztki piany. blg miedzy chyba 2 a 3, odczyt troche utrudniony bo balingometr oblepiony drozdzami. prosze o rade poniewaz w nastepnym tygodniu jade na dwutygodniowy urlop i musze cos zrobic z piwem. nie mialem z nim jeszcze do czynienia i nie wiem czy przelewac na dwutygodniowe klarowanie w fermentorze, czy do butelek. musze to zrobic najpozniej we wtorek, czyli fermentacja trwala by 11 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz blg w poniedziałek wieczorem, jeśli się nie zmieni to we wtorek butelkuj. Pszenica nie musi być klarowna. Po powrocie z wyjazdu będzie w sam raz do picia.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam podobny problem z Dunkelweizenem z zestawu z Homebrewing.pl, drożdże Mauribrew Weiss. Temperatura fermentacji była niestety wysoka - około 23°C, po 3 dniach spadło do 5°Blg. Przez kolejne dni mieszałem kilkukrotnie zgodnie ze wskazówkami, ale 6 dnia nadal wskazywało 5°Blg. Dnia 7 chciałem już rozlewać, ale ostatnia próba wykazała, że nagle spadło do 4°Blg, więc jedynie zlałem na cichą.

 

No i pytanie - czy ten spadek o 1°Blg oznacza, że jeszcze fermentuje i może zejść niżej, czy to raczej błąd pomiaru. Każdy pomiar wykonywałem z identyczną próbką w mniej więcej takiej samej temperaturze (rózniće +/- 1°C). FFT nie robiłem, ale czy warto zrobić spóźniony test, czy lepiej już fermentatora nie otwierać jak mam piwo na cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto zwrócić uwagę czy badana próbka jest odgazowana - to najczęstszy błąd pomiarowy

 

prawdopodobnie już ci niżej BLG nie spadnie (nie napisałeś jakie początkowe)

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.