Skocz do zawartości

Jak długo startują drożdże Wyeast`a?


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym wolał wlać to od razu do startera - podejrzewam' date=' moje startery są nie mniej sterylne niż wnętrze saszetki.[/quote']

no ale Ty to jesteś debeściak wśród piwowarów ;)

No tak, sam się o to prosiłem ;)

W ten subtelny sposób chciałem wyrazic myśl, że jeżeli nie jesteśmy pewni sterylności startera, to faktycznie lepiej dać saszetce napęczniec, wtedy każda godzina przewagi nad bakteriami się liczy. Subtelność mi trochę kuleje, bo jestem po paru stoutach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrobiłem bez aktywacji saszetki, co prawda rozgniotłem wnętrze poczekałem 3h i do dzieła ;). Brzeczkę gotowałem 30 minut, cały sprzęt wysterylizowany w szybkowarze. Póki co kolor brzeczki specjalnie się nie zmienił. Całyczas siedzi na mieszadle, ma jeszcze 24 czasu na odpowiedni start ;) Jak nie to użyje zapasowych suchych jutro podczas warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto to robi? Jak nic nie działa i zapewne już jest za późno... to dopiero wtedy jest czas na czytanie instrukcji ;)

 

PS.

Druga paczka drożdży ma miesiąc od produkcji, zatem nie mam zamiaru czekać aż się zestarzeje.

 

EDIT:

 

Właśnie wyciągnąłem moją ostatnią sterylną pipete (zalety pracy w szpitalu) i zmierzyłem brix`y. Mianowicie spadły z 10,2 do 8 brix`a, czyli żyją i mają się dobrze drożdże, po prostu tego nie widać na mieszadle. Mają kolejne 24h i trafiają na poważną wyżerke, ale chyba zmienie przepis z brown ale do milda, na wrazie czego by kumpli ze słoika nie przeciążać pracą

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi dzień fermentacji drożdże jedzą na całego. Ale nie jestem przekonany, że 19h to rozsądny czas fermentacji. Kilka godzin uwarzam za optymalny czas. Jestem ciekawy czy tak długi czas startu drożdży będzie miał bardzo negatywny wpływ na smak. Na pewno nie omieszkam się pochwalić kwasem :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi dzień fermentacji drożdże jedzą na całego. Ale nie jestem przekonany, że 19h to rozsądny czas fermentacji. Kilka godzin uwarzam za optymalny czas. Jestem ciekawy czy tak długi czas startu drożdży będzie miał bardzo negatywny wpływ na smak. Na pewno nie omieszkam się pochwalić kwasem :|

Makron wyluzuj. Biorąc pod uwagę, że nie postąpiłeś zgodnie z instrukcją, to ja bym się z tych 19h cieszył jak głupi. Niekiedy drożdżaki startują po 36-48h i jest dobrze. Jak nie popełniłeś błędu na samym początku przy starterze na mieszadle, to raczej wszystko będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie mogę już potwierdzić. Brzeczka idzie w kanał. Z 12blg spadło do 10 w ciągu 4 dni. Śmierdzi i smakuje bardzo mocno, nieprzyjemnie. Nie ma sensu. Odpieczentowałem drugie drożdże Wyeast`a. Te widać pęcznieją szybko. W ciągu dwóch godzin widać, że opakowanie jest lekko nadęte. Jutro wczesnym popołudniem nastawiam starter, we wtorek/środa warzenie pszenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaważając, że jest to druga wpadka w przeciągu ostatnich 4 lat, to i tak jest nieźle :|

 

PS

Druga wpadka z tego samego powodu, użycie wygrzebanych z dna lodówki drożdży płynnych :|

 

Do kolejnej warki przyłożę się bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Makaron napisał/a:

Jak długo powinno trwać startowanie drożdży w starterze?

Miałem paczkę drożdży pod koniec daty ważności postanowiłem je w końcu zużyć i niepokoił mnie zapach z saszetki teraz po 12 godzinach drożdże na mieszalniku jeszcze nie przestawiają żadnych objawów pracy. Jak myślicie po jakim czasie powinienem dać sobie spokój?

Właśnie czytam sobie stare tematy o drożdżach i mogę się podzielić następującą informacją:

Dwa tygodnie temu aktywowałem saszetkę drożdży Wyeast Ringwood Ale na której widniała data produkcji listopad 2007(!) (czyli maiały równo dwa lata). Po 5 dniach saszetka była już napęczniała i twarda, po kolejnych dwóch drożdże w starterze o początkowym BLG 10 pracowały aż miło, po 18 godzinach od dodania połowy tegoż startera (ok 250 ml) do brzeczki proces fermentacji był już zauważalny, pojawiła się słaba piana. Po kolejnych 48 piana na trzy palce.

Wynika z tego, że wszystko zależy od szczepu, sposobu przechowywania, może sposobu przygotowania?

Dodam, że drożdże były kupione w BA. Przechowywane w lodówce i aktywowane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że wszystko zależy od szczepu, sposobu przechowywania, może sposobu przygotowania?

Dodam, że drożdże były kupione w BA. Przechowywane w lodówce i aktywowane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Ja bym obstawiał, że tak jak z każdym biologicznie żywym (choć nie tylko) produktem kluczowe są warunki przechowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Z cyklu "Mądry Polak po szkodzie"

Zadałem drożdże Wyeast'a po czterech godzinach od aktywowania. Było to 48 godzin temu. Nic się nie dzieje. Czy mam dać im jeszcze trochę czasu, czy też uwadniać suchary??

 

Pomocy!!!

 

P.S.

Drożdże to Belgian Abbey. Data produkcji 12feb12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu "Mądry Polak po szkodzie"

Zadałem drożdże Wyeast'a po czterech godzinach od aktywowania. Było to 48 godzin temu. Nic się nie dzieje. Czy mam dać im jeszcze trochę czasu, czy też uwadniać suchary??

 

Pomocy!!!

 

P.S.

Drożdże to Belgian Abbey. Data produkcji 12feb12

4 godz. po rozbiciu pożywki? Jeśli nie spuchła saszetka jak balon to będzie kiepsko, jeśli nie spuchła w ogóle tzn że drożdże padły. Ja dla pewności robię jeszcze starter, nawet z activatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.