Skocz do zawartości

Warzenie na żywo!


Infam

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję wątek, w którym moglibyśmy odsłaniać tajniki sztuki piwowarskiej Tym niewtajemniczonym ale przejawiającym chęci spotkania 3. stopnia z Piwem.

Jeśli masz w planach warzenie, na które możesz zaprosić przyszłych Piwowarów (starzy Wyjadacze też mogą w drodze wyjątku wpaść) to ZRÓB TO.

Przed warzeniem można się umówić na jakieś restauracyjne ale nie jest to warunek konieczny.

 

Priorytety:

1. "Warzenie" a więc przygotowania do warki, zacieranie, filtracja, gotowanie brzeczki przedniej, chmielenie, chłodzenie, filtracja/dekantacja, drożdże i to co będzie później.

2. Rozmowy w tłoku, temat przewodni j.w. temat uzupełniający "kobiety" ;)

3. Degustacja. Dopuszcza się rzeczoną w ilościach nie wpływających na "sposób warzenia".

4. Część 2. "kobiety" :rolleyes:

 

Mile widziane posty przyszłych Piwowarów p.t. "Jestem stad i z największą przyjemnością poznam tak Szanowną Brać, która sprzeciwia się prozie kompromisów i nieskutecznie próbuje poprawiać to, co spieprzyła komercja... i takie tam"

 

I co Wy na to?

 

Przyznaję, że pomysł ściągnąłem od Artura z Browar.biz

Twoje!

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :)

 

ale że co ?

ze mam nagrać 5-8 h warzenia na wideo i obublikować :) ?

i jeszcze rozmowy o "dupeczkach" ;-)

a w międzyczasie piwko ?

no to może byc jazda :)

masz napisać kiedy będziesz warzyć , jak znajdzie się chętny uczeń zaprosić , ugościć i pokazać jak się warzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :)

 

ale że co ?

ze mam nagrać 5-8 h warzenia na wideo i obublikować :) ?

i jeszcze rozmowy o "dupeczkach" ;-)

a w międzyczasie piwko ?

no to może byc jazda :)

Infamowi chodzi o pomoc na żywo. Jak coś warzysz, to zaproś kogoś z okolicy, na pewno coś się nauczy :)

Tak w ogóle, to zaraz was Dori spacyfikuje i będziecie mieli za swoje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przypadkiem wpadła mi wolna niedziela (stąd ten post powyżej; wolna od abjazatielnosti domowych) a więc zaraz coś ześrutuję, przegotuję i już od wczesnych godzin porannych (tj. od 10:00 może z poślizgiem...) będę warzył. Brown Ale.

Msza poranna i... do Infama (jak w 1. poście, raczej jak w Wielkim Poście). Zapraszam.

Zaproszenie spóźnione o kilka dni ale takie realia (za co przepraszam). Mam nadzieję, że następne warki będą bardziej zorganizowane, czego i Wam i sobie życzę.

Nie warzę w domu (lokal gastronomiczny) więc nie będzie głosów sprzeciwu domowników ;)

Chętni na PW. Nie będę miał za złe jak nikt się nie zgłosi (trochę późno sią obudziłem...).

Zapraszam. Będę dłuuugo (do wieczora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale że co ?

ze mam nagrać 5-8 h warzenia na wideo i obublikować :) ?

i jeszcze rozmowy o "dupeczkach" ;-)

a w międzyczasie piwko ?

no to może byc jazda :)

Szkoda, że jesteś tak daleko. BB.

Skoro rozmowy okołotematyczne nie znalazły uznania ;) będą wyłączone (ewentualnie pokątnie). A co tam Piwo ponad wszystko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie. kolega Makaron to jest G-O-S-C!!!!!! zaprosil,pokazal i piwko dal sprobowac. naprawde ekstra. do kitow nie wroce.teraz tylko kupuje sprzet, robie wlasna kadz do zacierania i boiler i bawie sie ze slodem itp itd.

 

DLA KAZDEGO KTO ZACZYNA:

 

serio, to nie jest takie trudne.wystarczy chciec. jezeli bardzo chcesz, nic nie stoi na drodze aby sie nauczyc. kto by pomyslal, ze makaron i ja sie spotkamy itd. a jednak! czyli cos w tym jest....

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jesli tak.. to ja bede warzyl pale ale w okolicach 26-28 marca. jeszcze dokladnie nie wiem czy bedzie do czwartek piatek czy sobota no ale jakby byl ktos ostatecznie chetny to zapraszam. Mam za soba 5 warek z czego 3 zacierane wiec jakas wiedza juz jest, aby pokazac conieco. Te daty dlatego tak orientacyjnie gdyz do konca nie wiem w ktory dzien dokladnie bede mogl ( zalezy to od czynnikow zewnetrznych ze tak powiem :) no ale oczywiscie na 2-3 dni wczesniej bede juz wiedzial )

jesli ktos nie chce zobaczyc mnie na zywo to moze takze tutaj : http://www.piwo.org/forum/t971-zacieranie-infuzyjne-krok-po-kroku.html ;)

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może trochę OT ale co tam.

Jeśli macie problemy ze śrutowaniem (ręka boli na Porkercie i takie tam) to zapraszam. Infam posiada dwa wydajne śrutowniki (jeden do 80 EBC, drugi powyżej). Infam nie liczy na profity (dziwak?).

Można kupić całe ziarno (da się dłużej przechować) a przed warką ześrutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ właśnie będę startował z pierwszym zacieraniem - na razie przyszły zakupy ześrutowane.

Jedyne czego mi teraz brakuje przy następnych zakupach - to porkert - i tak właśnie się zastanawiałem czy wypada zapytać, czy u kogoś dałoby radę ześrutować, jeśli zdecydowałbym się na większe zakupy.

 

Dzięki za inicjatywę - chętnie przy okazji skorzystam.

 

Tak BTW - w czym Infam przechowuje większe ilości słodu?

Przyszła wczoraj paczka, i jeden z worków był pęknięty - sporo szukania, gdzie te 5 kg upchnąc na kilkanaście dni.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Dzięki za inicjatywę - chętnie przy okazji skorzystam.

Zapraszam. Kontakt na PW.

Tak BTW - w czym Infam przechowuje większe ilości słodu?

Przyszła wczoraj paczka, i jeden z worków był pęknięty - sporo szukania, gdzie te 5 kg upchnąc na kilkanaście dni.

Słód przechowuję w oryginalnych opakowaniach. Są to woreczki foliowe i worki "młynarskie" (takie jak na mąkę). Piwnica, dość chłodno, brak wilgoci. Niektórzy przesypują do fermentora (Dori, Twoje!) ale szkoda rzeczonego blokować na słód :D

Jeśli chcesz przytrzymać tylko kilkanaście dni to się nie przejmuj, wsyp z tego pęniętego woreczka np. do garnka, przykryj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z "pewną dozą niepewności" ale za to z nieukrywanym entuzjazmem chciałbym oznajmić warzenie w browarze Infam.

Data: 4. lub 5. kwietnia b.r. (przyszły weekend)

Miejsce: uBrowar Infam (na PW)

Zapraszam.

Priorytety jak w pierwszym poście.

Mam do wyboru marcowe (coby wykorzystać temperaturę) lub coś z górniaków (może dry stout?)

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele było zmian sobota / niedziela; niedziela / sobota. Właśnie chyba się wszystko wyjaśniło!

Padło na warzenie w sobotę.

Godzina: ok. 10:00 (plany planami a zawsze był drobny poślizg; mam nadzieję, że tym razem rzeczonego nie będzie).

Kości nie zostały jeszcze rzucone ale wszystko wskazuje jednak na dwa górniaki (szkoda tych temperatur w piwnicy, ostatni gwizdek więc może jednego zamienię na marcowe?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stasiek, DrDred, Maremali za spotkanie. Z Waszym sporym wkładem zaangażowania powstanie (mam nadzieję) ponad setka piwek. Brown Ale i niezaklasyfikowane (12,5Blg Budvary, 31 IBU i bardzo słodowe, zacierane na słodko, z akcentami kawy i czekolady) ale znawcy podpowiedzą co uwarzyliśmy.

Były drobne problemy techniczne - amba zżarła dwa balingomierze ale ostał się rezerwowy.

Wielki plus dla Yemu! Dzięki za starter. Twoje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stasiek, DrDred, Maremali za spotkanie. Z Waszym sporym wkładem zaangażowania powstanie (mam nadzieję) ponad setka piwek.

Szkoda, że dziś nie mogłem razem z Tobą coś uwarzyć. :)

Ale chociaż wpadłem na chwilę i zabutelkowałem marcowe.

A w domu właśnie butelkuję IPA. :)

I w tym momencie nie mam już nic w fermentorach. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]I w tym momencie nie mam już nic w fermentorach. :o

Bida Panie, bida. A jeszcze kilka dni temu mieliśmy ok. 10. fermrntorów pełnych :)

Stoją sobie w kącie i czekają... To może następne warzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoją sobie w kącie i czekają... To może następne warzenie?

Nie kuś, nie kuś... wiesz, że u mnie to niedługo...

Zaraz zaplanuję szybką warkę na poniedziałek albo wtorek po pracy. :)

Jak tam temperatury w piwnicy? Uda się jeszcze jakiś koźlak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.