Skocz do zawartości

IPA i zapach truskawki


Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc to się trochę pospieszylem z tymi estrami. Chyba aromat chmieli tez może dawać truskawke, swojego czasu chyba niemieckie niektóre chmiele dawały coś takiego. Ale że Iunga daje truskawke to nie słyszałem. A powiedz moze, jakoś zestresowales te drożdże? Ile blg piwa, temp zadania drożdży, temp drożdży podczas zadawania(może się różniła od temp brzeczki o więcej niż 5 stopni?), napowietrzales, starter, gestwa, prosto z fiolki?

 

edit:

Poczytałem temat od poczatku, wychodzi na to ze to jednak drożdże.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba aromat chmieli tez może dawać truskawke

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/chmiel-uniwersalny/1307-belma-100g-usa-chmiel-granulat.html z tego co czytałem wczoraj szukając odpowiedzi na pytanie Przema to ten chmiel ma taki aromat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem moje notatki i nie jest to jednak S. H. lunga :), wrzuciłem tez tam sporą ilość Kazbeka.

 

Za wprowadzenie w błąd przepraszam.

 

Szczerze mówiąc to się trochę pospieszylem z tymi estrami. Chyba aromat chmieli tez może dawać truskawke, swojego czasu chyba niemieckie niektóre chmiele dawały coś takiego. Ale że Iunga daje truskawke to nie słyszałem. A powiedz moze, jakoś zestresowales te drożdże? Ile blg piwa, temp zadania drożdży, temp drożdży podczas zadawania(może się różniła od temp brzeczki o więcej niż 5 stopni?), napowietrzales, starter, gestwa, prosto z fiolki?

 

edit:

Poczytałem temat od poczatku, wychodzi na to ze to jednak drożdże.

 

 

Raczej droży nie zestresowałem, BLG 14, temperatura zadania 22, tempertura drożdży około 20 stopni, napowietrzałem, starter 0,7L.

Z notatek wynika że temperatura w pierwszy dzień fermentacji wynosiła 20 w drugi 22 stopnie.

 

http://twojbrowar.pl...l-granulat.html z tego co czytałem wczoraj szukając odpowiedzi na pytanie Przema to ten chmiel ma taki aromat

 

W sklepie w którym kupowałem mają też Belme :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem poeksperymentować i swojego bittera nachmieliłem na zimno Iungą... daje truskawą aż miło. Nie wiem co prawda czy po drodze temperatura nie uciekła, być może to jednak to. Swoją drogą myślałem, że truskawki w piwie byłyby fajne ale teraz zmieniam zdanie :) Na dłuższą metę męczy strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aziz jak wyżej:

A powiedz moze, jakoś zestresowales te drożdże? Ile blg piwa, temp zadania drożdży, temp drożdży podczas zadawania(może się różniła od temp brzeczki o więcej niż 5 stopni?), napowietrzales, starter, gestwa, prosto z fiolki?

 

Dodatkowo drożdże angielskie lubią robić duże ilości estrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem notatki i stwierdzam, że przyczyną najprawdopodobniej jest zadanie drożdży do brzeczki o zbyt wysokiej temperaturze (25 stopni). Co prawda fermentor szybko wstawiony do piwnicy na zimną posadzkę, ale widocznie wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W swoim gryczanym imperialnym stoucie też mam truskawę jak się patrzy. Jest dopiero miesiąc po zlaniu, więc mam nadzieję, że to jakoś się wyrówna ;) Chmiele odpadają, więc pewnie zestresowane drożdże posrały się truskawkami :D Piwo fermentowało w piwnicy, gdzie jest 17-18 stopni.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Uwarzyłem mocno chmielone IPA, przy rozlewie buchało cytrusami na cały dom.

Otworzyłem butelkę po tygodniu i aromaty chmielowe gdzieś tam majaczą w tle, ale głównym aromatem jest truskawka, poziomka, chyba nawet bardziej poziomka.

Podobnoż może być to diacetyl, którego w zasadzie nigdy nie mam w swoich piwach. Schemat fermentacji wyglądał mniej więcej tak: 14 dni w 16 stopniach, później tydzień w bardzo wysokich temp. bo ok. 23 stopnie. Następnie chmielenie na zimno 4 dni w 16 stopniach. Piwo według wskazań było dofermentowane. Co to Waszym zdaniem może być - diacetyl czy raczej infekcja? Jeśli diacetyl, to jak długo może się to redukować w butelkach? Piwo było butelkowane 2 tygodnie temu i ta poziomka jest dominująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie koniecznie Budex, to może być chmiel, który w taki sposób się ułożył (swego czasu Cascade DE był lekko truskawkowy) albo co bardziej prawdopodobne estry z drożdży. Jest jeden taki szczep angielski co daje truskaweczkę Brewlab Thames Valley 2, być może jakieś amerykańskie drożdże też mogą ją dawać? Z diacetylem bym jej raczej nie kojarzył, on jest jednak bardziej maślany albo w stronę toffi, w tych gorszych przypadkach kinowy popcorn. Raczej stawiałbym na estry, bo ten zapach jest raczej przyjemny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie koniecznie Budex, to może być chmiel, który w taki sposób się ułożył (swego czasu Cascade DE był lekko truskawkowy) albo co bardziej prawdopodobne estry z drożdży. Jest jeden taki szczep angielski co daje truskaweczkę Brewlab Thames Valley 2, być może jakieś amerykańskie drożdże też mogą ją dawać? Z diacetylem bym jej raczej nie kojarzył, on jest jednak bardziej maślany albo w stronę toffi, w tych gorszych przypadkach kinowy popcorn. Raczej stawiałbym na estry, bo ten zapach jest raczej przyjemny ;)

Kurde, drożdże US-05, także sprawdzone i nigdy takich przebojów nie miałem ;) chmiel mam sprawdzony i schematy wypracowane, także też mi to nie pasuje, aczkolwiek, piwo to żywy organizm, może i estry. Tak sobie teraz myślę, że może podniesienie temperatury tak wysoko, bo ok. 24 stopni mogło to spowodować, ale wtedy 99% fermentacji było już zakończone. Dziwna rzecz. Nie tego się spodziewałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wyraźny aromat truskawki plus lekki kwasek w brewkit Coopers Lager. Drożdże US-05, temperatura otoczenia 17-19 st C. Bardziej podejrzewam małą infekcję (ten lekki kwasek) niż za wysoką temp ale też tego wykluczyć nie mogę bo cały czas przy fermentorze nie siedziałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dosyć często wychodzą te truskawki odkąd mam lodówkę ze sterownikiem, czy to możliwe, że przyczyną jest praca US-05 w temp. 15st.C? Bo nie potrafię znaleźć innego wspólnego mianownika. Wcześniej tego nie miałem a teraz odkąd staram się fermentować w niskich temp to rzeczywiście pojawiają się truskawki. Ostatnio czytałem na jednym z amerykańskich for opinie, że US-05 są bardziej czyste w ich średnim zakresie temperatur pracy (powiedzmy 17-18) niż w niskich (14-16). Ewentualnie druga możliwych przyczyna to underpitching bo zazwyczaj stosuję tylko jedną saszetkę US-05 podczas gdy kalkulator pokazuje 1,2-1,4 saszetki. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

podepnę się... ostatnio uwarzyłem polskie ALE z ekstraktów (2x1.7kg jasny WES). Iunga na goryczkę, 50g lubelskiego na 15min gotowania i dodatkowo 70g lubelskiego i 50g sybilli na zimno (5 dni). Drożdże US-05. Temperatura fermentacji w lodówce - 17°C. Przy rozlewie nic niepokojącego nie wyczuwałem... po tygodniu od zabutelkowania - truskawki! Przyznam, że refermentacja następuje już w pokojowych temperaturach... :(. Piwo jest jak najbardziej pijalne aczkolwiek oczekiwałem przyjemnego mocno chmielowego smaku i aromatu... nie truskawek. Co myślicie? Gdzie błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Trochę odkopię temat. U mnie przy pierwszej warce na ekstraktach , mocno nachmielona, na drożdżach us-05 po 12/14 dniach fermentacji w fermentorze buchało zapachem truskawek, w smaku też sporo, co niestety przykryło wszystkie chmiele. Teraz druga warka dosyć podobnie - zlałem wczoraj na cichą po 11 dniach burzliwej. Truskawek jest o wiele mniej ale obawiam się, że jeszcze wyjdą, za 3 dni chmiele na zimno na kolejne 4 dni więc może to je trochę uspokoi :)

Polecacie jakieś inne drożdże suche do IPA? Chce zrobić bardziej juicy IPA z pupla z mango na cichej. 

Edytowane przez kuba929
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kuba929 napisał(a):

Trochę odkopię temat. U mnie przy pierwszej warce na ekstraktach , mocno nachmielona, na drożdżach us-05 po 12/14 dniach fermentacji w fermentorze buchało zapachem truskawek, w smaku też sporo, co niestety przykryło wszystkie chmiele. Teraz druga warka dosyć podobnie - zlałem wczoraj na cichą po 11 dniach burzliwej. Truskawek jest o wiele mniej ale obawiam się, że jeszcze wyjdą, za 3 dni chmiele na zimno na kolejne 4 dni więc może to je trochę uspokoi :)

Polecacie jakieś inne drożdże suche do IPA? Chce zrobić bardziej juicy IPA z pupla z mango na cichej. 


Truskawka to estry, nie znikną. Do juicy IPA użyj Verdant Ale, zrobią mętne, soczkowe piwo i bez pulpy mango.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.