Skocz do zawartości

IPA i zapach truskawki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po 2 świetnych piwkach postanowiłem ze 3 będzie IPA ( Better Brew India Pale Ale 2.1 Kgs )

 

Po tygodniu od zlania do butelek piwo ma dobry smak ale bardzo wyczuwalną woń lodów truskawkowych. Czy to jakaś wada procesu re fermentacji?

Czy ten aromat osłabnie po dłuższym leżakowaniu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura fermentacji byla?

21 stopni w pomieszczeniu. Ale podczas burzliwej sama się podniosła do 23 żeby spaść po 2 dniach do 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde , pewnie wiele osób by chciało taki aromat uzyskać , a ty jeszcze narzekasz :)

 

A tak na poważnie , to chyba tylko od chmieli to może pochodzić , jeśli tak to, tak jak koledzy pisali wyżej będzie to słabło za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio mnie ten temat trapił przy swoim APIPA. Podobno Marynka daje posmak truskawki z kompotu. Faktycznie, w ostatniej warce po cichej była ona wyczuwalna w smaku, jednak po refermentacji zniknęła. A może duet Cascade z Amarillo przykrył ją do końca?

 

EDIT: Tak czy inaczej, jeśli to błąd w fermentacji, to kiedyś celowo go wykonam na jakimś Pale Ale. Co jak co, ale na lato estry truskawkowe będą się wyróżniać z nad dominanty Weizenów. ;)

Edytowane przez ACz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy. Może to jest fajne jak się przypadkiem zdarzy raz, ale na dłuższą metę mieć całe 2 skrzynki takiego piwa to już nie jest tak miło.

 

Najczęściej na US-05, ale też i na różnych angielskich, najczęściej jak była za ciepła fermentacja (powyżej 20°C) albo 1 pokolenie drożdży ze startera. Raz się zrobiło już w butelkach jak długo stały w cieple, powyżej 26°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym stawiał na diacetyl. Zmieszany z estrami i aromatami chmielowymi daje efekt lodów truskawkowych. Z czasem to minie / osłabnie. Mój pierwszy IPA pachniał lizakiem mleczno-truskawkowym ale mu przeszło.

 

Pozdrawiam,

 

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W mojej brewkitowej historii dwa razy się zdarzyło że z INDIA PALE miałem smak truskawki. Ale z butelkowane stało 9-ć tyg. I podawane schłodzone 7-8 st. Wg.mnie było wyborne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja ostatnio piłem beczkową wersję PLON-u z Kormorana i dawało na maksa truskawką.

PLON jest chmielony Sybillą i zastanawialismy się właśnie czy to kwestia tego chmielu, czy jednak estry.

 

Moim zdaniem nie było to jakieś bardzo nieprzyjemne, ale powodowało wrażenie strasznej słodkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem masę truskawek przy pierwszym piwie. Zmartwiony brakiem bulkania postawiłem fermentor koło kaloryfera, dodam, że grzejącego. Od tamtej pory nie używam rurki i fermentuje w piwnicy, gdzie jest ciut chłodniej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

PIje kolejnego brewkitowca i czy ktoryś z szanownych kolegów spotkał się z takim smakiem/aromatem (był kiedyś taki napój z racji wieku go pamiętam) CYTRONETA. Moim zaprzyjaznionym koleżankom smakuje, a ja mam uczucia mieszane. Wystałe prawie 5-ć miesięcy, dobrze gazuje etz. Pytanie, tak ma być czy jakaś infekcja. Brew-kit India pale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Moje amber ale na Sladku (single hop) na poczatku dawalo chmielem (owoce białe). Po 1,5 miesiaca stania w pokoju ten aromat zniknal i na pierwszy plan wyszly truskawkowe landrynki - wiec estry - bardziej w smaku niz w aromacie. Na Nottinghamach. Temperatura fermentacji ok. 22 stopnie.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.