Skocz do zawartości

Browar "Z Innej Beczki" prezentuje


Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam się, że słód cara-crystal stosuje po raz pierwszy. Kupiłem go jakiś czas temu z myślą o jakiejś konkretnej recepturze, ale jakoś plany mi się zmieniły i zalegał mi już dłuższy czas. Postanowiłem go w związku z tym użyć do Pale Ale Zimowego, które to piwo miało być nieco bardziej karmelowe niż klasyczne Pale Ale. Jakie będą efekty, zobaczę za jakiś czas. Pozwolę sobie wkleić opis tego słodu ze strony piwodziej.pl

"Zwany także słodem Crystal w Anglii. Można użyć od 1 do 5% do piw jasnych, aż do 10% przy piwach ciemnych. Nadaje piwu pełniejszy, bardziej słodowy, o karmelowej słodyczy smak."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 338
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Warka nr 66- KP (Kolejna Pszeniczka)

 

Po pszeniczkach warzonych przed wakacjami pozostało już tylko wspomnienie. W związku z tym, że pszeniczki wyszły zacne oraz z tym, że znajomi ciągle się o pszeniczniaki pytają (i wspominają ;) ) postanowiłem, że uwarzę serię 3/4 pszeniczniaków na zimę. W planach (bardzo wstępnych) są 2 pszeniczki jasne, jeden dunkel i jeden weizenbock. Dziś, dla rozruszania drożdzy standardowy Hefeweizen.

 

skład zasypu:

słód pszeniczny- 2,4 kg

słód pilzneński- 1,7

słód carahell- 0,4 kg

chmiel Lubelski (granulat)- 20g

 

zacieranie:

42C- 25 min.

53C- 5 min

62C- 30 min

72C- 20 min

 

podgrzanie do 78C i filtracja

wysładzanie 16L wody o temp. 80C

chmielenie:

20g Lubelskiego od początku gotowania na 60 min.

drożdże 3068 wydają się być w bardzo dobrej kondycji, wczoraj saszetka aktywowana, dziś już wielki balonik. Zadam bezpośrednio, myślę, że dadzą radę.

 

Planuje uzyskać ok. 23L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 65- Pale Ale Zimowe zabutelkowana z dodatkiem 150g cukru na 26l.

Warka nr 67- Babie Lato (Pszeniczka)

 

skład zasypu:

słód pszeniczny- 2,2 kg

słód pilzneński- 1,5

słód carapils- 0,5 kg

chmiel Hallertauer Spalt Select (granulat)- 20g

 

zacieranie:

42C- 25 min.

w ciągu 15 minut podgrzanie do

62C- 40 min

72C- 30 min

 

podgrzanie do 78C i filtracja

wysładzanie 17L wody o temp. 80C

 

chmielenie:

20g Hallertauer Spalt Select od początku gotowania na 90 min.

 

drożdże 3068 zebrane z powierzchni warki 66, ruszyły po kilku godzinach.

 

Wyszło prawie 24L. Blg 11..

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 66- KP (Kolejna Pszeniczka) zabutelkowana do 21l. dałem ok. 130 g. cukru.

 

 

Warka nr 68- "W" jak weizenbock

 

Jest to moje pierwsze piwo w tym stylu. Przy ustalaniu zasypu posiłkowałem się składem gotowego zestawu z CP.

 

skład zasypu:

słód pszeniczny- 3,3 kg

słód pilzneński- 1,5 kg

słód monachijski- 1,4 kg

słód carapils- 0,5 kg

słód karmelowy jasny- 0,3 kg

słód karmelowy ciemny- 0,2 kg

 

chmiel Lubelski granulat- 30g

 

zacieranie:

44C- 20 min.

w ciągu 15 minut podgrzanie do

64C- 40 min

72C- 30 min

 

podgrzanie do 78C i filtracja

wysładzanie 12L wody o temp. 80C

chmielenie 60 min:

20g Lubelskiego od początku gotowania

10g Lubelskiego po 30 min

 

zadane gęstwą 3068 z poprzedniej warki

 

Wyszło 20L. Blg 19.

 

Jestem bardzo ciekawy tego piwa, gdyż jeszcze nie miałem okazji do skosztowania piwa w tym stylu, nawet komercyjnego. Nasuwają mi się dwa pytania.

 

1. Jaka jest odpowiednia temperatura fermentacji dla tego stylu, jeżeli chodzi o stworzenie właściwego balansu goździkowo-bananowego? Drożdże zadałem w temp lekko powyżej 19°C i w takiej temp. przewiduje, że będzie fermentowało (ew. 20/21°C)

2. Po jakim czasie piwo smakuje najlepiej i w jakim czasie jest to piwo najlepiej wypić?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 69 :D - Freestyler

 

Pierwszy belg w tym sezonie. Niezbyt mocne, jasne piwo o stosunkowo lekkiej goryczce, na rozruszanie drożdży Belgian Strong Ale 1388

 

skład:

słód pilzneński- 3,4 kg

słód pszeniczny- 0,8 kg

słód carahell- 0,5 kg

 

Styrian Goldings granulat- 25g

Tettnanger granulat - 15g

Cascade granulat - 20 g

zacieranie:

62C- 20 min

72C- 50 min

 

podgrzanie do 77C i filtracja

wysładzanie 15L wody o temp. 75C

 

chmielenie:

chmiel Styrian Goldings granulat- 25g - od początku gotowania

chmiel Tettnanger granulat - 15g - na ostatnie 20 min. gotowania

chmiel Cascade granulat - 20 g - na ostatnie 7 min. gotowania

 

teraz się chłodzi, drożdże - Belgian Strong Ale z nowej saszetki

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 68- "W" jak weizenbock została zabutelkowana z dodatkiem 135 g. cukru na 20,5 l. piwa. Piwo odfermentowało do 4,5 blg. W smaku czuć moc :) Piwo fermentowało prawie 3 tyg. na burzliwej, cichej nie robiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 69 - Freestyler Została zabutelkowana. Na 22,5l dałem 150g cukru. Odfermentowało do 2,5 blg. Smak zielonego piwa bardzo obiecujący :cool2:

 

W weekend postaram się znowu coś wymodzić. Gęstwa Belgian Strong Ale czeka spokojnie w lodówce... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie.... Był taki fajny wątek o piwach bezstylowych i go zamknięto :) W takim razie to co przez kilka minut "spłodziłem" zamieszę w moim wątku. A odniosę to do wypowiedzi Codera...

 

bo chcę zabrać głos w temacie wątku.

 

Moim zdaniem wcześniej czy później (prawie) każdy zacznie warzyć w stylu, bo tak jest trudniej i ciekawiej. Na początku cieszy każde piwo pijalne, ale po zrobieniu 50 beztylowców przeciętny człowiek się znudzi i zacznie szukać nowych wyzwań.

Z tym osobiście się nie zgodzę. Mimo, że uwarzyłeś 30 warek więcej ode mnie :) To myślę, że po 70 warkach mogę przedstawić moją opinię. Uważam, że warto chociaż raz uwarzyć piwo z każdego stylu BJCP (albo chociaż wypić jakiś komercyjny "wzorzec" stylu), żeby sobie wyrobić opinię, ale jak np. (tu pozwolę sobie opisać przykład Dori) ktoś lubi mocniej chmielone pszeniczki, to nie ma sensu mieścić się w stylu "na siłę" skoro modyfikacja (w tym przypadku chmielenie) smakuje lepiej (osobie zainteresowanej) :)

 

Jest jeszcze jedna strona tego medalu. Mam w głowie pomysł na piwo. Zasyp, chmiele, zacieranie takie jak Koelsch, ale fermentowane belgijskim szczepem drożdży. Koelsch to nie będzie, ale "nos piwowara" mi podpowiada, że wyjdzie przefajne piwo... :) I to jest dla mnie "nowe wyzwanie" a nie zrobienie po raz piąty (bo 4 już uwarzyłem) "standardowego" Koelscha.

 

Tak samo jest, jak obmyślam plan na "codzienne" piwo. Zadaje sobie pytania, jakie ono ma być (jakiego akurat brakuje w piwniczce). Jak się zmieści w jakimś stylu, to fajnie, ale jak nie to nie będzie tragedii, bo takie piwo po prostu chcę uwarzyć :) Na tą chwilę stosunek piw stylowych do bezstylowych w piwniczce mam około 50%/50%. Nie planowałem tego, ale tak wyszło. Więc reasumując, moim zdaniem ważne jest to aby być w zgodzie z sobą. Po prostu... :)

 

(A dziś uwarzę zupełnie stylowe Belgian Pale Ale, jak wyjdzie dobre to pojedzie na konkurs :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w głowie pomysł na piwo. Zasyp' date=' chmiele, zacieranie takie jak Koelsch, ale fermentowane belgijskim szczepem drożdży. Koelsch to nie będzie, ale "nos piwowara" mi podpowiada, że wyjdzie przefajne piwo... :)[/quote']

Masz dobrą intuicję, bo to będzie belgijskie ale :)

Nie no na belgijskie ale to zdecydowanie za jasne, raczej słaby blonde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no na belgijskie ale to zdecydowanie za jasne, raczej słaby blonde.

No w sumie jak przejrzałem ten styl na BJCP PL, to z opisu rzeczywiście to piwo mogłoby być Blonde Ale w dolnym zakresie ekstraktu, ale dla mnie to będzie po prostu Koelsch na belgijskim szczepie drożdży... :)

 

A dziś jak wspominałem:

Warka nr 70 Pępek Południcy (nazwa wyłoniona w ramach konkursu, który był przeprowadzony w pracy :) )

 

skład:

słód pilzneński- 3,0 kg

słód monachijski- 1,0 kg.

słód pszeniczny- 0,3 kg

słód CastleCrystal (150 EBC)- 0,3 kg

 

Styrian Goldings granulat- 32g

Fuggles- 30g.

 

zacieranie:

66 °C- 70 min.

 

filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 70 °C

chmielenie 60 min:

chmiel Styrian Goldings granulat- 32g - od początku gotowania

chmiel Fuggles granulat - 15 g - na ostatnie 20 min. gotowania

chmiel Fuggles granulat - 15 g - na ostatnie 8 min. gotowania

 

Zadane gęstwą 1388 w temp. 18 °C. Wyszło 22l. Blg 12,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Warka nr 71 Witchcraft - czyli zasyp Koelscha, zacieranie i drożdże belgijskie :D (nazwa wyłoniona w ramach konkursu na nazwę związaną luźno z Andrzejkami w którym brali udział znajomi z pracy)

 

(Czarostwo Dzisiaj (ang. Witchcraft Today) ? książka napisana przez założyciela religii Wikkan, Geralda Gardnera. Opublikowana w 1954 roku, jest zapisem przemyśleń Gardnera nad historią czarostwa oraz praktykami czarownic)

 

skład:

słód pilzneński- 4 kg

słód pszeniczny- 0,98 kg (czyli wszystko co miałem)

 

Hallertau Spalt Select 88 g

 

zacieranie:

66 °C- 70 min.

 

filtracja i wysładzanie 13L wody o temp. 75 °C

 

chmielenie 60 min:

Hallertau Spalt Select- 40g - na 60 min

Hallertau Spalt Select- 18 g. na 30 min.

Hallertau Spalt Select- 30 g. na 6 min

 

Zadane gęstwą 1388 w temp. 23 °C. Wyszło 22,5l. Blg 13. (myślę, że przy rozlewie troche zamieszam z roztworem, tak aby otrzymać 12 blg.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zacznę wierzyć w czary jeśli

Wyszło 22,5l. Blg 13. (myślę, że przy rozlewie troche zamieszam z roztworem, tak aby otrzymać 12 blg.)

po fermentacji dolejesz odpowiednią ilość wody. Nie lepiej przed?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo już sobie ładnie fermentuje. Nie będę mu "zaburzał" środowiska. W sumie to przed rozlewem spróbuje zielonego piwa i dopiero stwierdzę, czy będę chciał obniżyć blg do 12, czy może zostawić 13. Więc po prostu zostawiam sobie furtkę... :)

 

A tak w ogóle, to miało być 25 L. o blg 12, ale wszystko (gotowanie, chłodzenie) robiłem bez przykrywki i wyszło ile wyszło :) (A tak w ogóle, to przyznam się bez bicia, że już trochę przegotowanej wody z czajnika dodałem, żeby uzyskać to 22,5, więc generalnie, to niezłe czary były jak zamiast 25 L. otrzymałem trochę ponad 21 L. :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo już sobie ładnie fermentuje. Nie będę mu "zaburzał" środowiska. W sumie to przed rozlewem spróbuje zielonego piwa i dopiero stwierdzę, czy będę chciał obniżyć blg do 12, czy może zostawić 13. Więc po prostu zostawiam sobie furtkę... :)

 

A tak w ogóle, to miało być 25 L. o blg 12, ale wszystko (gotowanie, chłodzenie) robiłem bez przykrywki i wyszło ile wyszło :) (A tak w ogóle, to przyznam się bez bicia, że już trochę przegotowanej wody z czajnika dodałem, żeby uzyskać to 22,5, więc generalnie, to niezłe czary były jak zamiast 25 L. otrzymałem trochę ponad 21 L. :D)

Możesz spokojnie dolewać wody do żądanej objętości podczas gotowania brzeczki. Byle była to woda wrząca, wtedy nie stracisz temperatury w garze. Dolewanie wody już do gotowego piwa jakoś źle sie kojarzy, moższe przez to na początku w piwie czuć posmaki surowej wody, nawet jak będzie przegotowana, będziesz musiał dodatkowo czekać, aż się "przegryzie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 72- Arka Strong (Belgian Strong Ale)

 

skład:

słód monachijski- 3,0 kg.

słód pilzneński- 2,0 kg

słód karmelowy ciemny- 0,3 kg

słód CastleCrystal (150 EBC)- 0,2 kg

 

Styrian Goldings granulat- 50g

 

zacieranie:

66 °C- 70 min.

 

filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 77 °C

 

chmielenie 60 min:

chmiel Styrian Goldings granulat- 30g - od początku gotowania

chmiel Styrian Goldings granulat - 20 g - na ostatnie 8 min. gotowania

 

Zadane gęstwą 1388 w temp. 19 °C. Wyszło 23,5l. Blg 14.

 

I to by było na tyle, jeśli chodzi o drożdże Belgian Strong Ale. Z drożdży po degustacji piwa z dwóch warek, jestem zadowolony. Dają fajne posmaki. Piwo dość szybko się klaruje.

 

W najbliższych planach Milk Stout na Irish Ale i może jeszcze tradycyjny Stout również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 71 Witchcraft zabutelkowana. 21 l. z dodatkiem 130 g. cukru. Zostawiłem 13 blg, bo piwo wyszło smaczne, dość mocne (zeszło do 2,5 blg). W smaku zielone piwo jest bardzo chmielowe, zarówno pod względem aromatu jak i goryczki. Dobre :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 73- Los Tak Chciał- bezstylowiec

 

skład:

słód pilzneński- ok. 3,3 kg.

słód pszeniczny- ok. 1,0 kg

słód CastleCrystal (150 EBC)- 0,2 kg

słód orkiszowy- ok. 0,2 kg

 

Marynka granulat- 24g

Cascade granulat- 30g

 

 

zacieranie:

66 °C- 70 min.

 

filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 77 °C

 

chmielenie 60 min:

chmiel Marynka granulat- 24g - od początku gotowania

chmiel Cascade granulat - 30 g - na ostatnie 7 min. gotowania

 

drożdże- Wyeast 1084 Irish Ale, gęstwa od ro_y'a- dzięki :D

 

Wyszło lekko ponad 22l, blg 12,5.

 

Aktywowałem saszetkę Munich Lager, więc następnym piwem będzie jakiś jasny lekki lager na rozruszanie drożdży... Dziś też zrobiłem trzecie podejście do mojego weizenbocka, po dwóch miesiącach. Poprzednie próby wypadły blado. Piwo było jakieś takie ostre. Dziś to już było coś zupełnie innego, smakowało bardzo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 72- Arka Strong (Belgian Strong Ale), została zabutelkowana. Na 23 L. piwa dałem 145g. cukru. Odfermentowało płytko, do 4 blg (ze względu na spory zasyp monachijskiego i karmelowych) w związku z czym takie "strong" to nie jest ;) Piwo wyszło bardzo mętne, gdybym nie miał wcześniej przygotowanych butelek, to pewnie bym zlał na cichą... W smaku lekko kwaskowe, bez rewelacji. Myślę, że to piwo będzie potrzebowało sporo czasu...

 

Warka nr 73- Los Tak Chciał - fermentacja ruszyła po ok 14 godzinach, mimo, że dałem sporo gęstwy. Teraz pięknie fermentuje w temp. ok. 18 °C.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Przyznam się bez bicia, że temat wody traktowałem po macoszemu do tej pory i chciałbym to zmienić. Napiszcie proszę, biorąc pod uwagę załączoną charakterystykę, co z tej wody mogę wycisnąć :) Do warzenia jakich stylów będzie najlepsza, do których nie pasuje w ogóle... Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź...

 

PS, Piszę to w swoim wątku, więc prosze nie molestujcie mnie, że było juz o tym tyle i tyle razy... Wiem, że było, wtedy się na tym aspekcie nie skupiałem ;)

 

Z góry dziękuję ;)

 

PS. Moje ujęcie to Zagnańsk

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda bardzo przyzwoita, nie za twarda; jednak na pilsy trochę za twarda.

 

Jednej ważnej rzeczy nie podają: ilości HCO3- , czy też twardości przemijającej, a od tego najbardziej zależy, jaka jest alkaliczność wody; jak ciemne piwa można na niej warzyć.

 

Zawartość wapnia dość niska, raczej jej już za bardzo nie rozcieńczaj, można dodać do 20-30% destylowanej.

 

Siarczany dominują nad chlorkami, więc lepsza będzie raczej do piw chmielowych niż słodowych, chyba, że dodasz CaCl2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @coder. Dobrze, że mam niezłą wodę :) Ale faktycznie podkreśla ona smaki chmielowe. Na razie nic z wodą nie będę kombinował za wyjątkiem stosowania słodu zakwaszającego i gipsu piwowarskiego do piw, które tego wymagają. Informacji chciałem zasięgnąć raczej z ciekawości, chociaż zapis "i chciałbym to zmienić" może sugerować coś innego. Chciałem wiedzieć co mam w kranie po prostu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.