Skocz do zawartości

Browar "Z Innej Beczki" prezentuje


Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę poczyniłem warkę 108, której nazwa została zainspirowana filmem "Jeszcze dalej niż północ" (jak ktoś nie widział, polecam obejrzeć, dawno się tak nie uśmiałem na żadnym filmie)

Też obejrzałem, bardzo mi się spodobał. Ch'timi rządzi!

 

http://www.wat.tv/video/cours-langue-chtimi-ls9k_2guhr_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 338
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zdecydowanie. Po kilku piwkach płakałem ze śmiechu (sceny ze znaczkami i odmawianiem alkoholu). Dzięki Coder za poprawną pisownie, nie mogłem znaleźć jak się to "sztimi" pisze ;)

 

PS. Dla tych co jeszcze nie widzieli, obejrzyjcie koniecznie wersję z lektorem. Ja widziałem i z napisami i z lektorem i nie ma porównania. Jest dwa razy śmieszniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety eksperyment wziął w łeb. W ciągu 24 h. drożdże 1099 - Whitbread Ale nie podjęły pracy. Dłużej nie chciałem czekać. Zebrałem pianę British Ale II i dodałem do fermentora, gdzie drożdże 1099 nie chciały pracować. Mam nadzieję, że 24 h. lag nie zrujnuje mi piwa. Siłą rzeczy wyjdzie eksperyment: brzeczka podzielona na pół, połowa rusza po 4 h, druga połowa po 28 h. czyli wpływ 24 h. opóźnienia w zadaniu drożdży na smak piwa... ;)

 

Nauczka na przyszłość, mimo, że na opakowaniu activatora jest napisane, że nie musisz, poczekaj jednak na napuchnięcie saszetki w celu upewnienia się, że drożdże są żywe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wsaczuk za dobre słowo. Też myślę, że będzie ok, bo również zdarzały mi się jeszcze dłuższe starty...

 

Wczoraj zabutelkowałem Bob Budowniczego- malinowego po 14 dniach burzliwej. Do 20 l. dałem 100 g. cukru, odfermentował do 2,5 Blg, butelkowany w temp 14°C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne pszeniczki wychodzą z piwniczki w tempie ekspresowym, w związku z tym postanowiłem jeszcze raz wykorzystać gęstwę 3068 i uwarzyłem wczoraj Dunkelweizena, jako alternatywę dla "jasnej strony mocy". Dunkelweizeny zrobiłem już dwa, ale z żadnego nie byłem jakoś super zadowolony, mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej... :smilies:

 

Warka 110 - Mroczny Rycerz (Dunkelweizen)

 

skład:

słód monachijski- 1,75 kg.

słód pszeniczny jasny- 2,0 kg.

słód Carawheat- 0,3 kg.

słód Castle Crystal (120 EBC) - 0,15 kg.

słód czekoladowy (ok. 800 EBC)- 0,125 kg. (dodany przy filtracji)

 

chmiel Lubelski granulat (ok. 5% AK)- 25 g.

 

zacieranie:

62°C- 20 min

72°C- 50 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie 60 min:

chmiel Lubelski- 60 min

 

Wyszło 20 l. Blg 12 i trochę. Gęstwa 3068 zadana w temp ok. 20 °C. Generalnie, to jakoś szybko się uwinąłem ok 5 h. od początku ważenia słodów do zadania drożdży. Fermantacja szybko ruszyła, w tym momencie piana ok 10 cm. w fermentorze. Za ok. 10 dni powędruje do butelek.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabutelkowałem zawartość jednego fermentora ze Ch'timi. Na 20l. dałem 115 g. cukru. No i trochę się zdziwiłem. Po ok. 10 dniach burzliwej w temp ok 20°C Blg wynosiło 4. Trochę sporo. Piany na powierzchni nie było w ogóle, piwo już ładnie sklarowane w smaku też niezłe. Drożdże British Ale II. Użyłem gęstwy i start był błyskawiczny. O co mi chodzi w takim razie :) Miałem w weekend uwarzyć RISa, ale się zastanawiam, jak mi odfermentuje. Bo jak z 20 zejdzie mi do 8 °Blg, to będzie średnio... Dlatego się zastanawiam, czy po prostu zacierać bardzo wytrawnie, czy sobie odpuścić RISa na tych drożdżach...

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w weekend uwarzyć RISa, ale się zastanawiam, jak mi odfermentuje. Bo jak z 20 zejdzie mi do 8 °Blg, to będzie średnio... Dlatego się zastanawiam, czy po prostu zacierać bardzo wytrawnie, czy sobie odpuścić RISa na tych drożdżach...

RIS nie powinien odfermentować zbyt głeboko; ~65% odfermentowania jest OK.

Przede wszstkim musisz mieć dużo zdrowych drozdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Coder. Zaryzykuje w takim razie i uwarzę to piwo :) Zebrałem sporo gęstwy i użyje ją w ciągu 3 dni, dlatego myślę, że będzie ok. W ogóle, to wydaje mi się, że taka jest trochę specyfika tych drożdży, bo ogólnie był szybki start, fermentacja też przebiegła szybko (jak po 6 dniach sprawdzałem, to były śladowe ilości piany na powierzchni). Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zbynekkk. W takim razie mój Tyrael będzie miał 21 Blg :)

Jeśli było 25l brzeczki 17 °Blg, to daje 25*1.070=26,75 kg brzeczki, w której jest 26,75*0.17=4,5475kg ekstraktu. Po dodaniu 0,8kg cukru otrzymałeś 27,55kg brzeczki z 4,5475+0,8=5,3475kg ekstraktu, co stanowi 5,3475/27,55=0,1941 części, czyli ok. 19,4 °Blg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewno jest szczep o szybkiej flokulacji, zawsze możesz trochę pokołysać fermentorem, żeby je podnieść z dna.

 

Mój RIS z 21,5 Blg zszedł do 6.2 Blg. FFT był na poziomie 5.5, czyli drożdże i tak nie dały rady, choć zadałem 100% gęstwy ze słabszego piwa. A chciałem skończyć na 7-8 Blg, ale zatarłem zbyt wytrawnie i chyba źle się to odbiło na smaku - jak na razie czuć tylko alkohol i spaleniznę, ale może się jeszcze ułoży.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zbynekkk. W takim razie mój Tyrael będzie miał 21 Blg :)

Jeśli było 25l brzeczki 17 °Blg' date=' to daje 25*1.070=26,75 kg brzeczki, w której jest 26,75*0.17=4,5475kg ekstraktu. Po dodaniu 0,8kg cukru otrzymałeś 27,55kg brzeczki z 4,5475+0,8=5,3475kg ekstraktu, co stanowi 5,3475/27,55=0,1941 części, czyli ok. [b']19,4[/b] °Blg :)

Heh. Sam już nie wiem ile to piwo może mieć °Blg. Było go bardziej 24 l., nie dodałem w końcu 1 kg, tylko ok. 0,8 ale sypałem na oko. No i zmienną jest również roztwór z cukrem, który dodałem przy butelkowaniu... :rolleyes: Przyjmę 19 °Blg i będzie git :)

 

Coder na pewno zrobię też cichą przy tym piwie, lecz niestety nie mam sposobu, który by wyeliminował lekkie napowietrzenie przy przelewaniu, więc też to może trochę pomóc w dofermentowaniu piwa po burzliwej. Dzięki za rady :)

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder na pewno zrobię też cichą przy tym piwie, lecz niestety nie mam sposobu, który by wyeliminował lekkie napowietrzenie przy przelewaniu, więc też to może trochę pomóc w dofermentowaniu piwa po burzliwej. Dzięki za rady :)

OK, ale nie spiesz się z ta cichą, zeby zdążył dofermentować prawie do końca, jak trzeba to zostaw na burzliwej i ze 2 tygodnie. Po przelaniu na cichą fermentacja z reguły utyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak zrobię Coder, planuję właśnie dwa tyg. burzliwej dla tego piwa.

 

Warka 111 ? Rosyjska ruletka (Russian Imperial Stout)

 

skład:

słód pale ale- 6,75 kg.

słód Abbey (Weyermann)- 0,35 kg.

palony jęczmień- 0,35 kg.

słód Coffie Light (Castle Malting)- 0,25 kg.

słód czekoladowy- 0,2 kg

słód caramunich II- 0,2 kg.

 

chmiel Pilgrim granulat (ok. 10% AK)- 50 g.

chmiel Amarillo granulat (ok. 8,6% AK)- 55g.

 

zacieranie:

62°C- 15 min

72°C- 60 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie 60 min:

chmiel Pilgrim, całość- 60 min

chmiel Amarillo, 20 g.- 15 min.

chmiel Amarillo 35 g.- 5 min.

 

Wyszło ok. 22,5 l. Blg 20. Zadane ok. 150 ml. Gęstwy British Ale II w temp. ok. 20°C i w takiej temp. będzie fermentacja. Drożdże zadane koło 17:00. Przed snem zapomniałem zerknąć, czy fermentacja ruszyla, za to rano, piana już na 7,5 cm ;) Jeszcze się zastanawiam, czy nie dodać w połowie fermentacji roztworu cukru, dla podniesienia Blg. Myślałem o ok. 0,5 kg. w ? l. wody, ale nie wiem, czy jest sens. Obawiam się trochę, czy te drożdże dadzą radę z taką zawartością alkoholu?

 

W najbliższy (długi) weekend czeka mnie wspólne warzenie z Marleną i Rafałem. Zdecydowaliśmy się na Koelscha, bo mamy akurat dwa szczepy drożdzy (German Ale i Koelsch) i fajnie będzie porównać efekty? Oczywiście będzie również bogaty panel degustacyjny, wynalazłem jakieś dwuletnie okazy w piwniczce i mamy trochę piw do porównania. Już się nie mogę doczekać :)

 

No a potem chyba trochę zwolnię, bo częstotliwość warzenia była duża ostatnio? (Oczywiście poza butelkowaniem piwa, które już uwarzyłem :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się zastanawiam, czy nie dodać w połowie fermentacji roztworu cukru, dla podniesienia Blg. Myślałem o ok. 0,5 kg. w ? l. wody, ale nie wiem, czy jest sens. Obawiam się trochę, czy te drożdże dadzą radę z taką zawartością alkoholu?

Drożdże z cukrem na pewno sobie poradzą, problem może być tylko z treściwością piwa. Jeżeli fermentacja utknie powyżej powiedzmy 8Blg możesz dodać cukru, jeżeli zejdzie niżej, to lepiej zostawić tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły Czwartek, wspólnie z Marleną i Rafałem z zaprzyjaźnionego browaru uwarzyliśmy (prawie) Koelscha. Prawie, bo °Blg wyszło 13, czyli trochę za dużo i słodu wiedeńskiego było 12,5 %. Ze względu, że jak zwykle warzeniu towarzyszyła super impreza z graniem na bębnach włącznie, ja swoją "połówkę" (piwo zostało podzielone na 2 fermentory) nazwałem:

 

Warka #112- Jam Session

 

skład na 40l:

słód pilzneński- 7,0 kg.

słód wiedeński- 1,0

słód zakwaszający- ok. 0,2 kg.

 

Hallertauer Tradition, granulat- 74g.

Hellertau Spalt Select- 53 g.

Crystal- 39 g.

 

zacieranie:

62°C- 15 min

72°C- 45 min

 

podgrzanie do 76°C, filtracja i wysładzanie 27 L wody o temp. 70 °C

 

chmielenie 60 min:

chmiel Hallertauer Tradition na 60 min

Hellertau Spalt Select na 20 min

Crystal na 5 min

 

Wyszło ok. 40l. o °Blg 13. Całość podzielona na 2 fermentory. Marlena i Rafał zadali gęstwę Koelsch a ja German Ale (oba szczepy Wyeast). Drożdże zadane w temp ok. 23 °C. Mój Koelsch fermentuje w ok. 16 °C. Możliwe, że przy butelkowaniu zastosuje rzadszy roztwór cukru, tak aby zejść z początkowym ekstraktem do 12,5.

 

Jeszcze raz chciałem podziękować za super imprezę, fajny panel degustacyjny i znakomite towarzystwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te 15 min. + następne 15 min. podgrzewania do 72 °C pozwoliło przerobić całą skrobię. Długa przerwa w 72°C była planowana raczej na poprawę piany niż na słodowość. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Warka jak najbardziej testowa, na konkurs już się bardziej przyłożymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #108- "Coco-Colo" Weizenbock, została dziś (wreszcie) zabutelkowana z dodatkiem 140 g. cukru (na 22l.)

 

Warka 111 ? Rosyjska ruletka, niestety odfermentowała tylko do 9°Blg więc zrobiłem roztwór 0,7 kg. cukru w 0,7 l. wody i dolałem. Drożdże podjęły pracę błyskawicznie. Po ok. 5 dniach zleję na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.