Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Gniotownik w wersji beta niestety ma wady. Podstawową jest za drobne i płytkie moletowanie co powoduje że słód czasami się ślizga po wałkach. Staram się dowiedzieć kto byłby w stanie zrobic głębsze moletowanie/radełkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy coś się dzieje nowego jeśli chodzi o ten gniotownik ? Jestem bardzo zainteresowany, obecnie używam przystawki do Zelmera, jeśli cena nie byłaby wyśrubowana to chętnie bym nabył sobie taki gniotownik oczywiście po poprawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary już sobie policzyłem. Wykonałem tak jak pisze Arek 35-45-35.

Całość wykonałem ze stali czarnej (za nierdzewkę nie chciałem płacić - poza tym obróbka jest droższa i wymaga odpowiednich narzędzi).

Całość mnie wyszła ok 130 zł (po koleżeńsku).

 

Wykonałem już nawet pierwszy test na owsie (nie miałem jęczmienia) i powiem Wam że jestem zadowolony.

Pozostało wykonać obudowę ze sklejki. Na to mam jeszcze sporo czasu gdyż mam spore zapasy słodów śrutowanych.

 

Jakiej dokładnie stali użyłeś ? Wałki nie brudzą słodu, ew opiłki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniotownik już zrobiony.Niestety wersja pierwsza ma małe wady. Po pierwsze za drobna moleta i czasami ślizga się na słodzie, wystarczy wtedy popchnąć rolkę na mimośrodzie. Poza tym gniotownik spisuje się świetnie, 4 kg słodu za pomocą wkrętarki ześrutowałem w 1,5 minuty. Poniżej kilka zdjęć gniotownika. W planach wymiana płyty na plexi oraz na śruby z nierdzewki:)

 

Czy twój śrutownik nie jest trochę większy niż ten w planach ? Powierzchnia mieląca wałka dłuższa niż 12cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutownik jest identyczną kopia tego z forum. Niestety nie udało mi się znaleźć nikogo kto jest w stanie zrobić inne moletowanie/radełkowanie. Aktualnie do śrutownika zamontowałem silnik od wycieraczek, spisuję się super. Co do samego śrutowania wystarczy lekko zwilżyć sute i śrutowanie idzie bez problemów. Jak tylko będę śrutował zrobię filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej. Odświeżę temat....czy ktoś widział...ewentualnie czy wie gdzie mogę znaleźć schemat na wykonanie gniotownika 3-walcowego???

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich bardzo serdecznie od jakiegoś czasu przyglądam się forum oraz Państwa postom, ponieważ chciałbym rozpocząć produkcję śrutownika. Wykonałem już pierwszy prototyp takiego urządzenia.Jest jeszcze parę poprawek do wykonania ale w najbliższym czasie powinienem się z nimi uporać Zwracam się z prośbą do jakiegoś DOŚWIADCZONEGO "piwowara" najlepiej z województwa kujawsko-pomorskiego o spotkanie w celu przetestowania mojej maszynki. Parę słów na temat budowy młynka. Jest to śrutownik dwuwalcowy z regulacja szczeliny miedzy rolkami za pomocą mimośrodu. Walki osadzone są na 4 łożyskach. Wałki są wykonane z wysoko gatunkowej stali trudnościeralnej o twardości około 50 HRC czyli 480 HB. O więcej szczegółów technologicznych maszynki proszę pytać. Jeśli maszynka spełni wasze oczekiwania a głęboko w to wierze to powinienem rozpocząć produkcję pierwszych sztuk w ciągu najbliższym 2 miesięcy. Chciałbym też sprawdzić jakie byłoby zainteresowanie takim młynkiem. . Dołączam zdjęcia i chciałbym powtórzyć że jest to na razie prototyp urządzenia i jego wygląd może jeszcze ulec zmianie. Pozdrawiam serdecznie

post-11161-0-68860100-1422215916_thumb.jpg

post-11161-0-05617000-1422215931_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł owszem ciekawy, jednak żeby nie było tak że cena będzie i tak wyższa od konkurencji, a tłumaczona będzie właśnie "wymyślną technologią wałka".

Proponowałbym zrobić gniotownik z gładkiej rury kwasówki tyle że odpowiedniej średnicy dającej spory klin(fi100?) i mechanizmem napędzającym obydwa wałki lub z przeniesieniem napędu z jednego wałka na drugi. Wszelkie dyskusje zarówno w przypadku Gabeja, czy innych samodziełek rozbijają się w większości o powierzchnię wałka i jej obróbkę.

Dla porównania tutaj jest 1mb takiej rury, a tutaj jest pręt zalecany np. w konstrukcji metalbeer. jak widzicie koszta są wstępnie na korzyść rury, w przypadku rury zamiast moletowania czy radełkowania potrzebne będzie spawanie i może drobna obróbka na tokarce. Może warto w teoretycznych dywagacjach przestać wydziwiać z powierzchnią a właśnie powalczyć z klinem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.