Skocz do zawartości

Filtrowanie brzeczki po chmieleniu - whirpool


Rekomendowane odpowiedzi

Zanim tu wystraszymy przyszłych piwowarów, może tylko dodam że whirpool a zwłaszcza filtry do chmielin są zupełnie nie potrzebne w warzeniu domowym. Równie dobrze po schłodzeniu brzeczki możesz przelaćć wszystko do fermentora I tak to się ułoży na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwę zbierasz tak samo, a różnica w ilości osadów z whirpool i bez jest znikoma. Wiem, bo warki 40L robię z whirpool, a warki 20L robię bez, po prostu podnoszę garnek I wlewam całość do fermentora.

Zresztą gęstwę najlepiej przepłukać i później zrobić startery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja mam ciągle ten sam problem - osady nie tworzą stożka, tylko dość równomierne złoże na dnie gara, sporo płynu zostaje w tych osadach, ale w imię klarowności ich nie zaciągam. Oczywiście robię konkretny wir, czekam te 10-15 minut. Problem pojawił się odkąd używam mchu irlandzkiego do większego wytrącenia białek (w moich warunkach dobrze robi na klarowność). Osadów zostaje nawet po 5 litrów. 
 

Czy da się coś z tym zrobić, popełniam gdzieś wg Was błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kręcę na maksa, ale także stożek mi się tworzy mizerny. Także używam mchu. Na dnie tworzy się taki jakby szlam, z chmielu i wszelakiego wytrąconego badziewia :). Natomiast od kiedy zmieniłem metodę filtracji, to mi to zupełnie nie przeszkadza. Używam drobnego sitka, wyłożonego gazą jałową. Po schłodzeniu brzeczki przelewam ją przez sitko, najpierw część klarowną, potem tą z osadem. Osad zostaje na sicie, a resztki brzeczki powoli ściekają do wiaderka, w tym czasie przygotowuję do zadania drożdże. Naprawdę fajnie to działa. Straty brzeczki są minimalne, dodatkowo się ona solidnie napowietrza.

 

W załączeniu przykład dla warki 10L.

post-5875-0-85263900-1426665966_thumb.jpg

post-5875-0-12193700-1426665972_thumb.jpg

post-5875-0-05087600-1426665977_thumb.jpg

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.