Skocz do zawartości

Czy środki typu "Acze" nadają się do dezynfekcji


szymin72

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko. Czy środki typu "acze"-popularne chlorowce nadają się do dezynfekcji sprzętu? Jeśli tak to jak przygotować baniak na brzeczkę, butelki i i pozostały sprzęt? Po płukance w w/w środkach, strasznie wali chlorem, boję się że może mieć to wpływ na warkę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać by używać bezzapachowych wersji wybielaczy. Co do zapachu jest podstawowa zasada, jeśli wypłuczesz wszystko dokładnie kilka razy i jesteś pewny, że wszystko jest dobrze wypłukane to wypłucz jeszcze raz i możesz działać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy robimy to w jakimś konkret roztworze czy na"oko"? Sorki za natrętne i dla niektórych może głupie pytanka, ale chcę aby to pierwsze było dobre a nie jakiś kwasior !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]chcę aby to pierwsze było dobre a nie jakiś kwasior !

Kwasiżurka w ten sposób nie uzyskasz. Źle wypłukany chlor to zapach i posmak apteki ;). Jest jeszcze podobny zapach/smak, jak dla mnie to szpital / dentysta, który można pomylić z powyższym a spowodowany infekcją piwa.

Tak więc nie przeginać ani w jedną ani w drugą, bo jak pisał Piwoznawcy to może się skończyć dentystą, oby nie szpitalem...

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchloryn sodu jest dobry do dezynfekcji, ja używam tylko tego. Początkowo myjąc fermentator rozcieńczałem, teraz biore troche nagąbke od naczyć (oczywiście wszystko w rękawiczkach) i myje, potem dokładne łukanie. Do butelek daje do każdej kilka kropli, potem uzupełnam wodą czekam poł godziny, płucze.

 

Podchlorym traci aktywność przy kantakcie z materią organiczną, także nie ma się co obawiać zapachów w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwasiżurka w ten sposób nie uzyskasz. Źle wypłukany chlor to zapach i posmak apteki ;). Jest jeszcze podobny zapach/smak, jak dla mnie to szpital / dentysta, który można pomylić z powyższym a spowodowany infekcją piwa.

Tak więc nie przeginać ani w jedną ani w drugą, bo jak pisał Piwoznawcy to może się skończyć dentystą, oby nie szpitalem...

Jako, że chcąc nie chcąc stałem się ekspertem od apteki :), to podzielę się swoimi doświadczeniami. Z tym chlorem to nie do końca jest tak, że on taki groźny. Okazało się, że jednak w moim wypadku była to infekcja dzikimi drożdżami, tudzież zmutowanie szczepu. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że apteka pojawiła się też w piwach, z których pochodziła gęstwa, po drugie dlatego, że nienaturalnie głęboko odfermentowała piwo (a to charakterystyczne dla zmutowanego/zdziczałego szczepu).

Z dentystą jest o tyle niedobra sprawa, że wielu jak dentystę określa goździk czyli też fenol, ale 4 winylogwajakol, który jest bardzo pożądany w weizenach. Dlatego moim zdaniem lepiej pozostać przy opisie tej wady przy określeniu apteczny, kojarzący się z lekami, medykamentami, farmaceutyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchloryn sodu jest dobry do dezynfekcji, ja używam tylko tego. Początkowo myjąc fermentator rozcieńczałem, teraz biore troche nagąbke od naczyć (oczywiście wszystko w rękawiczkach) i myje, potem dokładne łukanie. Do butelek daje do każdej kilka kropli, potem uzupełnam wodą czekam poł godziny, płucze.

 

Podchlorym traci aktywność przy kantakcie z materią organiczną, także nie ma się co obawiać zapachów w piwie.

Podchloryn sodu to kret?

Zapachów jak zapachów, ale czy gardła nie wyżre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do podchlorynu z wodorotlenkiem sodu to te 2 składniki to ACE, Dosestos i takie inne.

 

Można sobie taki sterylizator zrobić domowym sposobem bawiąc się w elektrolize.

2 kawałki grafitu (takiego do ołówka np.) podłączamy do prądu - i +, elektrody umieszcza się w roztworze soli kuchennej, teoretycznie powinien powstawać wodorotlenek sodu, ale reagując z choren daje podchloryn sodu. Umieszczając elektrody bliżej siebie powstanie więcej podchlorynu, dalej od siebie więcej wodorotlenku.

 

I tak możan kolejną rzecz wykonać w domowym zaciszu, he he.

Edytowane przez kristof1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodałem do mojego zbiorniczka podchloryn sodu. Moczył się kilka godzin, w łazience wali "basenowo". Jednak na dnie przeswitują oznaki czerwonawego kolorku. Nie wiem czy to może być osad czy zbiornik nabrał juz takiego koloru (była w nim zawsze przechowywana woda). Jak myslicie czy to może zaszkodzic mojej warce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodałem do mojego zbiorniczka podchloryn sodu. Moczył się kilka godzin, w łazience wali "basenowo". Jednak na dnie przeswitują oznaki czerwonawego kolorku. Nie wiem czy to może być osad czy zbiornik nabrał juz takiego koloru (była w nim zawsze przechowywana woda). Jak myslicie czy to może zaszkodzic mojej warce?

W ogóle nie rozumiem, o co Tobie idzie. ;) Może opisz ten zbiorniczek, bo ja nie wiem co tam się mogło czerwone zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zbiornik 30l. z kranikiem . U góry zakrętka z otworem na rurke. Dlatego cięzko dotrzeć do samego dna i ocenić co to jest. Jak wkładam szczotkę przez ten otwór i próbuję wyczyścić to nic nie schodzi. Wygląda na to że baniak nabrał takiego koloru od wody, która była w nim przechowywana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak na dnie przeswitują oznaki czerwonawego kolorku. Nie wiem czy to może być osad czy zbiornik nabrał juz takiego koloru (była w nim zawsze przechowywana woda).

Albo się nazbierał w nim tlenek żelaza z rur wodociągowych albo z metalowego kranika (nie wiem jaki masz).Podchloryn to ładnie wypłukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.