Skocz do zawartości

Browar "U Koziołka"


Rekomendowane odpowiedzi

Braggot stanął jednak na 16 blg. Dzisiaj rozpoczynam jego restart i hartowanie drożdży. Ok. 200 ml brzeczki braggota i 200ml wody gotowałem w kolbie 15 min, schłodziłem i zadałem uwodnione w 100ml wody drożdże Enovini, moje ulubione do miodów pitnych.

 

 

 

Przy okazji zmierzyłem warkę 39 CDA na brettanomyces trois i wyszło że ma ok. 2 blg. Jest mocno mętne, lekka pianka na wierzchu, smakuje też dość dziwnie. Dam mu jeszcze z tydzień czasu. Trochę szkoda bo blokuje mi fermentor, nie mam miejsca żeby warzyć więcej...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 41 Pszenica

Zasyp:

  • 2,8 kg - słód pszeniczny
  • 1,2 kg - słód pilzneński

Zacieranie:

  • 67-60°C - 60min
  • 70-67°C - 20min
  • mash out

Chmielenie: 60 minut:

  • 9g Galaxy - na 60'

Drożdże:

  • 60 ml gęstwy Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen dość starej ale pobudzonej brzeczką wcześniej

wyszło 15l 15 blg, będzie rozcieńczone do 20l ok. 11 blg

plus odlałem ok 3l do cydru

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 42 Pils

Zasyp:

  • 5,5 kg - słód pilzneński

Zacieranie:

  • 54°C - 10min
  • 62°C - 40min
  • 72°C - 40min
  • mash out

Chmielenie: 60 minut:

  • 33 g marynki na 60'
  • 33g marynki na 30'
  • 30g lubelskiego na 0'

Drożdże:

  • gęstwa pilsner urquell z 8 litrowego startera

Piwo zostało schłodzone do 14 stopni, dodane drożdże pobudzone małą ilością brzeczki przedniej, również o temperaturze 14 stopni. Piwo wystawione na dwór, w ciągu godziny mało 11 stopni, temperatura fermentacji ustalona na 8 stopni.

wyszło ok. 23l+2 l 16 blg, 2l odzyskane z chmielin i zabrane na startery, do pozostałych 23l dolane 3l wody, reszta wody zostanie dolana przy rozlewie piwa

 

Fermentacja prowadzona w 10 stopniach, później diacetylowa w 14, i 2-3 dni cold crasha. W sumie prawie dwa miesiące.

Rozlane 01.02.2015 z dodatkiem 90g cukru.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka X whisky

Zasyp:

  • 10 kg - słód castlemalting whisky 30-45 ppm

Zacieranie:

  • długie i bliżej nieustalone, miało być jednotemperaturowo na wytrawnie, ale krążyło 63-58-66 a później nie wiem

Chmielenie: brak

 

Drożdże: Schłodzenie do 18 stopni i zadane 400ml gęstwy US-05

 

Wyszło ok 23l 21 czy tam 19 blg, wydajność później się zobaczy:P

 

Wydajność wyszła ok

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 43 Whisky ale

Zasyp:

  • jak wyżej, warka z wysłodzin

Zacieranie:

  • jak wyżej

Chmielenie: 60 minut:

  • 22g marynki na 60'

Drożdże: gęstwa Us-05. chyba trefna bo na drugi dzień piwo zaczęło śmierdzieć kupą.

Wyszło ok. 10l coś około 9-10 blg

 

Rozlane 01.02.2014. Śmierdzi szynką i spalonymi kablami.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio browar wzbogacił się o kilka ciekawych rzeczy. Pierwszą z nich jest wiaderko do robienia dolniaków. W pokrywę wsadzone zostały dwie rurki miedziane, zalutowane na końcach. Do jednej poszła sonda temperaturowa, do drugiej kabel grzewczy, 40W. Całość sterowana termostatem z chłodnictwa. Lepszych zdjęć na razie niestety nie mam...

post-5920-0-03141100-1418241867_thumb.jpg

 

Druga rzecz to keg pepsi, razem z całym osprzętem (butla, reduktor, złączki, kolumna i kran z kompensatorem). Właśnie skończyłem to wszystko montować i cieszę się pierwszym piwkiem nalewanym z kranu! :) Wielkie dzięki dla Leszcza za pomoc, miałem z tym kegiem trochę przebojów i kilka razy mi pomógł :)

 

post-5920-0-31470100-1418242127_thumb.jpg

Sorry za lekki bałagan w kuchni;)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka X whisky

Zasyp:

  • 10 kg - słód castlemalting whisky 30-45 ppm

Zacieranie:

  • długie i bliżej nieustalone, miało być jednotemperaturowo na wytrawnie, ale krążyło 63-58-66 a później nie wiem

Chmielenie: brak

 

Drożdże: Schłodzenie do 18 stopni i zadane 400ml gęstwy US-05

 

Wyszło ok 23l 21 czy tam 19 blg, wydajność później się zobaczy:P

 

Piłbym! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio browar wzbogacił się o kilka ciekawych rzeczy. Pierwszą z nich jest wiaderko do robienia dolniaków. W pokrywę wsadzone zostały dwie rurki miedziane, zalutowane na końcach. Do jednej poszła sonda temperaturowa, do drugiej kabel grzewczy, 40W. Całość sterowana termostatem z chłodnictwa. Lepszych zdjęć na razie niestety nie mam...

 

Ale jak z tego korzystasz? To jest opcja na zimne miejsca gdzie nawet dla dolniaków potrzebujesz dogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłbym! :)

Albo tak Ci się przynajmniej wydaje :P Bartkowi wyszło bardzo fajne 100% peated ale na bruntalu i wędzonka była dość słaba. Robiłem porównawcze stouty na bruntalu i mocnym cm i jak lubię kable tak boję się że to może być niepijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłbym! :)

Albo tak Ci się przynajmniej wydaje :P Bartkowi wyszło bardzo fajne 100% peated ale na bruntalu i wędzonka była dość słaba. Robiłem porównawcze stouty na bruntalu i mocnym cm i jak lubię kable tak boję się że to może być niepijalne.

Robiłem 100% na CM i zdecydowanie piłbym! taką podkręconą, imperialną wersję! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio browar wzbogacił się o kilka ciekawych rzeczy. Pierwszą z nich jest wiaderko do robienia dolniaków. W pokrywę wsadzone zostały dwie rurki miedziane, zalutowane na końcach. Do jednej poszła sonda temperaturowa, do drugiej kabel grzewczy, 40W. Całość sterowana termostatem z chłodnictwa. Lepszych zdjęć na razie niestety nie mam...

 

Ale jak z tego korzystasz? To jest opcja na zimne miejsca gdzie nawet dla dolniaków potrzebujesz dogrzewania?

 

Tak, teraz na dworze prawie cały czas jest mróz, a łatwiej dogrzewać zbyt schłodzone piwo niż kupować lodówkę i bawić się w schładzanie.

 

Piłbym! :)

Albo tak Ci się przynajmniej wydaje :P Bartkowi wyszło bardzo fajne 100% peated ale na bruntalu i wędzonka była dość słaba. Robiłem porównawcze stouty na bruntalu i mocnym cm i jak lubię kable tak boję się że to może być niepijalne.

Robiłem 100% na CM i zdecydowanie piłbym! taką podkręconą, imperialną wersję! :)

Podczas zacierania zapach spalonych kabli był aż za mocny, w całym mieszkaniu śmierdziało, kilka razy patrzyłem czy nic się z instalacją nie dzieje:P Natomiast po nawąchaniu się tego mam dość wędzonych piw na jakiś czas. A jaki wyjdzie gotowy wyrób zobaczymy. Jeśli będzie zbyt mocny/niepijalny to się poziom wędzoności zmniejszy, dużo łatwiej tak zrobić niż go zwiększać.

 

Natomiast z tego nie będę robił piwa, może ze dwie butelki 0,3 zabutelkuję jak ktoś bardzo mocno będzie chciał...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszła dostawa świeżego chmielu, pachnie nieziemsko:) Przepłukałem go kilka razy CO2 i wsadziłem do słoika i do lodówki, na razie nie mam lepszego pomysłu jak zapobiec ulatnianiu się z niego aromatów...

post-5920-0-89037300-1418294249_thumb.jpg

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś jeszcze napisać, wiesz może czy to tlen zabija aromat chmielu, czy może ulatniające się w jakiś sposób olejki z szyszek?

Bo jak tlen to lepsza wydaje się kąpiel w CO2, natomiast jeśli ulatniające się olejki to lepsze chyba byłoby szczelne zamknięcie (najlepiej chyba próżniowe) chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 44 Polskie Ale

Zasyp:

  • 5 kg - słód pilzneński

Zacieranie:

  • 66°C - 90min
  • mash out

Chmielenie: 60 minut:

  • 20 g Iunga na FWH'
  • 30g Iunga na 20'
  • 30g Iunga na 0'

Drożdże:

  • German ale, ok. 0.8l starter, ok 0,4-0.6M cells / mL / °P

IBU 40,wyszło ok.24 l 13 blg

Aromat i smak brzeczki przed fermentacją nie powala, długa, szorstka goryczka, smak i aromat chmielu niezbyt intensywny... Cóż, zobaczymy po fermentacji.

 

5.01.15 Przelane do balonu na cichą 16.5l i dodane do tego 25 g Iungi. Reszta wlana do kega. blg ok 3

8.01 caly chmiel zatonął w balonie, mętne, wyniesione na balkon dla cold crashu.

13.01 Zabutelkowane z dodatkiem 85g cukru

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.