Skocz do zawartości

Browar "U Koziołka"


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zmierzyłem pilsa, na MJ, który od kilku dni stoi w okolicach 20°C na diacetylowej. Wcześniej stał 2.5 tygodnia w 8-10°C w piwnicy. Z 12.5 blg zszedł do 4.2blg. Butelkować, kegować? Dawać do lagerowania? Czekać jeszcze kilka dni w ciepłym i mierzyć? Kij wie, czy niedofermentowany czy co, tym bardziej że drożdże MJ lubią u mnie końcówkę fermentacji długo ciągnąć (inne szczepy, na tym konkretnym to moje pierwsze piwo)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 116 Pils polski MJ - ma 7,5 brix, nic nie spada, przeniosłem 8°C po diacetylowej

warka 117 Imperial stout - 17,4 brix, nic nie spada, przeniesione w 8°C dl opadnięcia drożdży

warka 118 Pils polski - ma 7 brix, co daje wzrost o 0.8 po diacetylowej :D Coś musiałem schrzanić przy pomiarach. Przeniosłem znów do piwnicy dla opadnięcia drożdży

 

Warka 120 Munich Dunkel

 

Woda: z kranu, 17.5l do zacierania, ok 12l do wysładzania. Do wysładzania dodane 4g kwasku cytrynowego, do gotowania dodane 6g CaCl

 

Zasyp:

5.5kg best munich

170g carafa special 2

 

Zacieranie:

zasyp 17.5l wody 72°C, wyszło 66.6
grzanie 3-4 min do 69°C, dolanie 0.5l wody i 68°C
68°C -  65.5°C, - 60 min

grzanie 10 min
73 - 72,5°C - 15 min

grzanie 5 min
76 i przełożenie do filtracji
wysładzanie ok 12l wody, do 4 brix

 

Wyszło ok 25l 15 brix, wydajność zacierania ok 89%

odebrane 1.5l na starter

 

Dolane ok 3l wody, co w sumie powinno dać 13.3 brix

 

Chmielenie:

24g Sybilla 6% na 60'

20g sybilla 6% na 15 min

 

Schłodzone do 12°C, później godzinę dochładzane w wiadrze z wodą 6°C. W sumie schłodzone do 10°C

Napowietrzone 5 min przez bujanie wiadrem

Zadane drożdże Wyeast 2487 Hella Bock - świeżutkie, około 20 dni po dacie produkcji, napuchły w ciągu kilku godzin, poszły na mieszadło 3l 8 brix, co daje ok 1.43 mln/ml/plato. Drożdże o temp 8°C

Wyszło ok 21l 15.2 brix. Dolane ok 1l startera 8 brix, i 1.5l wody. Z chmielinami wylane ok 1l

Daje to w sumie 23.5l 13.9 brix przy sumarycznej wydajności 80%

W piwnicy 8°C

18,01 8,4brix

 

ok 04.02 Zabutelkowana skrzynka, plus reszta poszła do kega - 0.8 bar w ok 7°C.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 121 "Brett" Saison
 
Woda: z kranu, 20l do zacierania, 12.5l do wysładzania. Do gotowania dodano 3g CaCl dwuwodnego. Do wysładzania 3g kwasku cytrynowego.
 
Zasyp:
Best pils - 5kg
Best Munich - 300g
Strzegom pszeniczny - 400g
 
Zacieranie:
do 20l wody o temp 73.5°C wsypano 5,7 kg słodów.
temp 67°C
dolane litr zimnej wody
65.5°C-57°C - 3h28min
grzanie 22 min
72°C - 18 min
grzanie do 76°C
przełożenie do filtracji
 
Filtracja do 3.8 brix, poszło 12.5l wody.
 
Wyszło 25l 14.8 brix - 29.5 cm od dna garnka. Wydajność zacierania ok 86%
 
Chmielenie:
gotowanie 60'
33g sybilla na 60'
20g Sybilla na 0'
 
Schłodzone do 16°C.
Napowietrzane przez 5 min bujania wiadrem. Zadane WLP644 Saccharomyces "bruxellensis" Trois bujane kilka dni w starterze 3l 8 blg. Drożdże o temp ok 22°C

 

Wyszło ok 23 l 14.6 brix plus dolane 3l startera 8 blg. co daje sumarycznie 13.5 blg

Wstawione w temp otoczenia ok 20°C

18,01 6,5 brix, co daje ok 2 plato. Piana ciągle jest

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Brett" cydr.

Do resztek które zostały na dnie fiolki, po wlaniu jej do startera, wlane trochę sterylnej brzeczki. Namnażane kilka dni.

Do balonu 5l wlane 3l soku riviva z biedronki, i wlane te namnożone drożdże.

Pachniało ok :) Ciekawe czy będzie jakieś zakażenie czy nie. Bardziej jako test sterylności zrobione, i z ciekawości :)

Fermentowane w ok 20°C

Drożdże WLP 644 Saccharomyces "bruxellensis" Trois

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Małe podsumowanie roku:
W tym roku uwarzyłem 41 warek, plus jeden cydr, i jedna nieudana warka (przewoziłem zacier w bagażniku i się cały wylał) :D
Daje to około 800 - 1000l piwa. Całkiem sporo :) Najczęściej warzonym stylem była IIPA (4 razy, warki próbne na finał bitw PiwoWarZone, i do warki warzonej w Profesji). Po 3 razy warzyłem Belgian Blond Ale, Coffe Robust Portera (warki na bitwy), Bier De Brut (tutaj jedna warka z resztek po poprzednich dwóch).

Głównym osiągnięciem w tym roku było wygranie wrocławskich bitw piwowarskich, i uwarzenie piwa wg własnej receptury w browarze Profesja (które na dodatek wg mnie wyszło bardzo dobrze). Startowałem oprócz tego w kilku konkursach, gdzieś tam wszedłem do finału, ale bez miejsc na podium. W 2017 chcę się ukierunkować głównie na konkursy, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mały przegląd jak wyszły poszczególne piwa:

 

Warka 80 Blond

Warka 82 Blond

Warka 83 Blond 4

3 z 4 blondów, oraz BGSA, warzonych na bitwy. Wszystkie piwa wyszły poprawne, i jak na taki trudny styl całkiem dobre;) Szczerze mówiąc nie zapisałem sobie, które wyszło najlepsze.

 

Warka 81 Rauch(prawie)pils - bardzo udane piwo. Delikatna, szynkowa wędzonka, piwo zbalansowane. Poszło na jakiś konkurs, ale sędziowie pewnie szukali dużo mocniejszej wędzonki ;) Z racji fermentacji na górniakach, wyszły też w nim delikatne estry. Receptura zdecydowanie do powtórzenia, na dolniakach.

 

Warka 84 Hoppy Pils - Znów udane piwo. Troszkę zbyt niska goryczka, na początku fajne liczi i inne owoce, po kilku miesiącach piwo mocno straciło.

 

Warka 85 Polskie ale - tutaj fermentowałem górniakami w niskich temperaturach, i po zdaje się zakończonej fermentacji wlałem do kega (chyba troszkę zbyt szybko). Rezultat - potężny siarkowodór. Przedmuchiwałem dość długo keg CO2, ostatecznie piwo było mocno średnie, poszło na jakiejś imprezie. No i Iunga - wg mnie bardzo kiepska goryczka.

 

Warka 86 Coffee robust porter 1

Warka 87 Coffee robust porter 2

Warka 88 Coffee robust porter 3

3 piwa warzone na bitwy. Każda z tych warek była dzielona na 2 części, i "kawowana" w inny sposób. Wszystkie te piwa były "przekawowane", jednak patrząc pod kątem przeciętnego konsumenta na bitwach było to dobrze :) Sam bym szedł jednak w kawę jako dodatkowy niuans dodający piwu złożoności, a nie je dominujący. Najlepsza wyszła wersja z dodatkiem espresso.

 

Warka 89 Piwo na bitwę BGM - Piwo - eksperyment, warzone na szybko. Receptura mocno do poprawy - czekoladowy 400 strzegom dał fajną czekoladę, ale temu piwu trzeba było dodać słodkości jakimiś ciemnymi karmelami. Ostatecznie tuż przed bitwą ratowałem się wsypaniem roztworu laktozy do kega ;) Ogólnie - chwalili :D

 

Warka 90 Pils Czeski

Warka 91 Pils czeski - oba pilsy fajne, troszkę do poprawy jakość goryczki, ale fermentacja czysta, do finału we wrocławiu jeden z nich wszedł ;)

 

Warka 92 Ryewine 100%

Warka 93 Ryewine 100% podejście 2

2 warki, 10 kg słodu, z których wyszło w sumie ok 3l piwa ;) Bardzo ciekawy eksperyment, piwo mocno specyficzne. Może kiedyś do powtórzenia, ale na słodzie innej firmy. Filtracja niesamowicie ciężka.

 

Warka 94 IIPA - piwo długo dofermentowywało, i się długo nagazowywało. Receptura ok, piwo wyszło dość zbalansowane, ale niestety - zanim się nagazowało to się zestarzało...

 

Warka 95 Double IPA - bardzo gorzkie piwo, na następny raz ilość chmielu na goryczkę do korekty. Świeże piwo wygrało mi finał bitw PiwoWarZone - ludzie lubią goryczkę a'la Dr Brew ;) Po ułożeniu i zmniejszeniu się goryczki po ok 2-3 miesiącach - genialne piwo. Wg tej receptury (lekko skorygowanej) warzony był Wojownik.

 

Warka 96 Berliner Weisse - eksperyment z zakwaszaniem brzeczki przedniej za pomocą słodu - wyrosły dziwne rzeczy i wylałem warkę. Osobne 3-4l zakwaszane jogurtem - wyszły bardzo fajne i konkretnie kwaśne, szybko poszły ;)

 

Warka 97 American Wheat - piwa za szczególnie nie pamiętam, ot zwykłe do spijania.

 

Warka 98 Black IPA - dużo chmieli żywicznych, następnym razem trzeba balansować cytrusowymi. Piwo trochę z resztek, zbyt mocno palone jak na black ipa, ale wyszło ok :)

 

Warka 99 Polish Belgian Single Malt Munich Single Hop Sybilla Session Gold Ale (non-barrel aged) - znów piwo z resztek, i test tego jak wyjdzie na 100% monacha. Drożdże belgijskie dały tu raczej czyste piwo,bez belgijskości. Mony aromat skórki od chleba razowego, w smaku zbyt wytrawne i taninowe, ale to raczej niuans.

 

Warka 100 Bier de Brut - wyszło dość alkoholowe, słodkie od estrów, musi się ułożyć. Niestety nie zdążyłem z degorżowaniem przed sylwestrem...

 

Warka 101 Bier de Brut Brett - piwo bardzo długo dofermentowuje, jeszcze w wiadrze.

 

Warka 102 Brut(alne) Cherry - z resztek po poprzednich dwóch, dawno skończyło fermentować ale jeszcze nie rozlane w butelki...

 

Warka 103 IIPA - wyszło dość ok, ale nic nie urywało ;)

 

Warka 104 IIPA - zasugerowałem się recepturą znanego piwowara, i to był błąd, przez dodatek karmelu wyszło raczej american barleywine niż IIPA ;) Długo się nagazowywało w butelkach, wyszło poprawnie ale nie w stylu.

 

Warka 105 AIPA - piwo do spijania, wyszło dość przeciętnie.

 

Warka 106 Piwo miodowo-jałowcowe

Warka 107 Piwo miodowo-jałowcowe

Jednego jeszcze nie próbowałem, a do drugiego dodałem duuużo za dużo bergamotki i wyszło perfumowe... Bardzo długo fermentowały, nie wiem dlaczego... Ilość jałowca zmniejszyłem w porównaniu do poprzedniego jałowcowego, które robiłem chyba rok temu, i chyba znalazłem jego optymalną ilość, dającą fajną złożoność piwa a nie dominującej całego profilu.

 

Warka 108 Wiśniowe - warzone w kooperacji z sąsiadem, wyszło ciekawie, ale na następny raz wiśni trzeba dać 2x więcej ;)

 

Warka 109 Kveik - piwo pomimo fermentacji w 40°C wyszło dość czyste, drożdże mają niesamowity potencjał przez mocne podkreślanie chmielowości, produkcję piwa w 3 dni, i danie dość czystego profilu. Do dalszych eksperymentów latem.

 

Warka 110 Polskie ale SH Sybilla

Warka 111 SMASH Best pale ale, chinook

Warka 112 American Stout

3 piwa weselne. Polskie ale wyszło bardzo przyjemne, zniknęło w moment. Na chinooku - troszkę zbyt duża goryczka, no i chmiel się w nim nie popisał - ale też dałem go dość mało. Stout - troszkę zbyt mało palony na styl, i chmiele głównie żywiczne - jednak brakowało owocowości.

 

Warka 113 Berliner Weisse - piwo wyszło super, i mi bardzo smakowało, dopóki ktoś mi nie powiedział że jest w nim lekka apteka i momentalnie przestało mi smakować ;) podejrzewam infekcję przez kega (jego długie opróżnianie, trzymanie w ciepłym, podłączanie nie zawsze zdezynfekowanego kranu).

 

Warka 114 Premium bitter - pomyłka jeśli chodzi o drożdże MJ. Bardzo długo dofermentowuje, restartowałem gęstwą us-05, jeszcze siedzi w wiadrze.

 

Warka 115 IRA - Piwo wyszło dobre, w stylu, dość wytrawne, dla mnie chyba troszkę aż za bardzo ;) Ale na konkursach możę coś powalczyć.

 

Warka 116 Pils MJ - jeszcze fermentuje

 

warka 117 Imperial stout 35 blg - jeszcze fermentuje, trzeba je jeszcze podbić glukozą i dodać szampańskich drożdży. Wstępna fermentacja drożdżami piwnymi wyszła ok, nie było problemów z niedofermentowaniem lub wlokącą się jej końcówką.

 

warka 118 Pils polski

Warka 119 Vienna lager

Warka 120 Munich Dunkel

Warka 121 Brett saison  - jeszcze fermentują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ogólnie cytrusowe, słodkie chmiele. Osobiście kombinowałbym z wrzuceniem citry, mosaica (słodkie, owocowe), cascade (bardziej w kierunku rześkiego i kwiatowego), ewentualnie większej dawki amarillo. Można też kombinować z chmielami z NZ, one są mocno słodkie, owocowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 118 Polski Pils zabutelkowana z dodatkiem 110g cukru. Nagazowanie 2.4v/v przy temp 20°C, lub 3v/v przy 4°C, jakie były w piwnicy - zobaczymy. Wyszło 18L, przeniesione na nagazowanie w 8°C. Zeszło do 7brix (mierzone już z cukrem), co daje ok 2.8 blg końcowego i 5,2%

 

A na gęstwie:

Warka 122 Munich Dunkel

Woda: z kranu, 18l do zacierania, 17l do wysładzania. Do wysładzania dodane 6-8g kwasku cytrynowego, do gotowania dodane 6g CaCl. 2 litry ostatnie z wysładzania wylane.

Zasyp:
4750g best munich
850g munich strzegom
170g carafa special 2

Zacieranie:
zasyp do 17.5l wody o temp ok 75°C
wyszło 69°C wlane ok 0.5l wody zimnej, wyszło ok 68.2°C
68.2°C - 64.5 - 72 min
grzanie 13 min
72.5°C - 72°C - 17 min
grzanie 5 min
76°C

Wyszło: 14,6 brix, 27l,

Chmielenie:
24g sybilla 6% na 60'
20g sybilla 6% na 15'

 

Schłodzone do 11°C, wlane 4.5l wody saguaro o temp ok 18°C (zapomniałem ją wcześniej schłodzić...)  później godzinę dochładzane w wiadrze z wodą 6°C. Sumarycznie schłodzone do 9.5°C
Napowietrzane przez bujanie wiadrem 5'
Zadane ok 300ml gęstwy Munich Lager, zbieranej tego samego dnia. Drożdże o temp 8°C.
Wyszło ok 24.5l 13.3 brix
Poszło do piwnicy 8°C

16.01 7,5°C,piana jest

17.01 7°C

18.01 6.5°C, ciągle fajnie fermentuje
19.01 6°C

20.01 5.5°C, fermentacja zwolniła

21.01 5.8°C

22.01 - 26.01 - ok 6-6.5°C

 

06.02 Przeniesione w 20°C, 8.2 brix.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę butelkowania:

Warka 116 Polski pils MJ zabutelkowana z dodatkiem 115g cukru, wyszło 19.5l. Zeszło do 8 brix (już po dodaniu cukru) co po przeliczeniu w BS daje 4,2 plato i 4,4% alk. Wstawione w 7°C

Warka 114 Premium bitter zabutelkowana 23l z dodatkiem 145g cukru (ok 2.4 v/v). Piwo zeszło do 5.8 brix po dodaniu cukru (daje to ok 1.5 blg końcowego i 5,3% alk). Wstawione na refermentację do 21°C

cydr kartonikowy na brettach - zabutelkowany, do niektórych butelek dodany słodzik (po 1 tabletce)

I pomiarów:

Warka 119 Vienna lager - 7,2 brix, co daje 3,8 plato i 4,6%

Warka 120 Munich Dunkel - 8,4 brix, co daje 5 plato :/

Warka 121 Brett Saison - 6,5 brix, co daje 2 plato, i piana ciągle jest

Warka 101 - Bier De Brut 2 - 9,3 brix, co daje 0 plato i 13% alk

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 123 Rauchdoppelbock
Woda: do zacierania 21l, do wysładzania 22l ok 4l za dużo. Do gotowania dodane 5g cacl, do wysładzania 8g kwasku cytrynowego.

Zasyp:
5150g Bestmaltz smoked
2500g Best munich
900g Caramunich TB

Zacieranie:

zasyp, do 19l 70°C, wyszło 61°C
musiałem rozbić na dwa gary, żeby podgrzać. Odebrane 4l zacieru w osobnym garnku, plus 1l wody, grzanie
do zacieru głównego dolane 2.5l wody.
po 20 min
Zacier w garnku małym podgrzany do 66, w dużym do 64.5 - po 60 min w obu garach 63°C
grzanie 15 min
72°C i po ok 15 min przełożenie do filtracji.

wysładzanie skończono na ok 7-8 blg

Chmielenie:
Gotowanie na dwa garnki później już na jeden.
Gotowanie 2h 44 min
Sybilla 20g - 60 min
Sybilla 15g - 30 min

schłodzono do 11°C, później przełożenie do wiadra na dworze. Sumarycznie schłodzone do 7.5°C
wyszło 22blg 21l
Rozlane do dwóch wiader, po ok 10.5l. Do jednego zadane 150ml gęstwy german bock, w ten sam dzień zbieranej. Do drugiego zadane 200ml gęstwy MJ bohemian lager, zbieranej 4 dni wcześniej. Drożdże o temp ok 9°C
napowietrzane po 2.5 min na każde wiadro
Przeniesione do piwnicy, w 6°C

 

26,01 MJ podgrzane do 8°C

 

02.04 Zabutelkowana część na german bock, około 10l z dodatkiem 57g cukru. Zeszło do 12.4brix, czyli ok 5,2 blg końcowego i 9,5%

25,04 Zabutelkowan część na MJ. ok 8l z dodatkiem 55g cukru. Zeszło do 12.6 brix, co daje co daje 6,2 blg i 9%

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: zamówiłem Caramunich z dwóch rożnych sklepów. Z TB pachnie ładnie ciasteczkowo, z CP ładnie czekoladą mleczną orzechową. Kolor jak widać.

Ciekawe który sklep mnie oszukał, i co naprawdę dostałem.

post-5920-0-59031400-1485010216_thumb.jpg

post-5920-0-15202200-1485010220_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 124 Rauchdoppelbock 2

Woda: z kranu, 17l do zacierania, 13l do wysładzania, do wysładzania dodane 5g kwasku cytrynowego, do gotowania dodane 4g cacl

Zasyp:
2750g Wędzony grodziski
2310g Best munich
750g Cherry briess
100g Caramunich z TB
340g Caramunich z CP

Zacieranie:
17l wody o temp ok 70°C
zasyp 64°C - i przez 20 min dosypywałem cherry briess,
koniec zasypu, 62°C - 60°C - 40min
grzanie 10 min
67°C - 65.5°C - 35 min
66,5 grzanie 9 min
73.5 koniec grzania

Wysładzanie do 7 brix

 

Chmielenie:

Gotowanie 3h 7 min

Sybilla 13g na 60'

Sybilla 10g na 30'

 

Schłodzone do 11, później trzymane w wiadrze na dworze, finalna temperatura 7.5°C

Napowietrzane przez bujanie fermentorem 5 min

Zadane ok 300ml gęstwy Hella Bock, w ten sam dzień zbieranej, b gęstej, drożdże o temp ok 9°C.

Wyszło 13l   22blg

Zaniesione do piwnicy 6.5°C

22.01 - 26.01 - ok 6.5°C

25,04 Zabutelkowane z dodatkiem 75g cukru. Wyszło 12.6l. Zeszło do 12.6 brix, co daje 6,2 blg i 9%

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: zamówiłem Caramunich z dwóch rożnych sklepów. Z TB pachnie ładnie ciasteczkowo, z CP ładnie czekoladą mleczną orzechową. Kolor jak widać.

Ciekawe który sklep mnie oszukał, i co naprawdę dostałem.

attachicon.gifcaramunich 1.jpg

attachicon.gifcaramunich 2.jpg

 

Z dużym przekonaniem mogę powiedzieć, że żaden ze sklepów Cię nie oszukał. Przypuszczam, że sklepy taki słód dostały w oryginalnych workach od dystrybutora. O różnicach w słodach karmelowych z Weyermanna już słyszałem wcześniej. 

 

Tak czy siak warto te zdjęcia wysłać do sklepów bo te mogą zareagować u dystrybutora czy nawet porównać słód we własnym zakresie (jeśli mają więcej niż 1 worek). 

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 125 Flanders Red Ale

 

Woda: 20l do zacierania, 13-14l do wysładzania, do wysładzania dodane 6g kwasku cytrynowego

 

Zasyp:

4kg best pale ale

1kg best munich

350g Caramunich III

200g Karmelowy strzegom 300

180g Abbey

 

Zacieranie:

do 20l wody o temp 72.5°C wsypano słody. Wyszło 69°C.

69°C - 66°C - 60 min

grzanie 12 min

72.5°C - 15 min i przełożenie do filtracji.

 

Wysładzanie do 5 brix

 

Gotowanie: 2h 15 min

Sybilla 20g - 95 min

 

Schłodzone do 14°C, napowietrzone przez bujanie fermentorem 5l.

Zadane drożdże US-05 - starter z nieuwodnionych, 1.5l 8 brix.

Wstawione do lodówki z kablem grzewczym, temperatura ustawiona na 15°C.

Wyszło 16 brix 20.5l, dolane 2.5l przegotowanej wody. temperatura podniosła się do 18°C

Sumarycznie 23l 14.3 brix

po 9h spadła do 14.2, zamknąłem lodówkę, dalej 15°C

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem dzisiaj żelatynę do szampańskiego 101, oraz RISa.
 

Jeśli kogoś interesuje - zrobiłem na swoim FB fotorelację z robienia sera a'la Korycińskiego. Zapraszam.

https://www.facebook.com/browarukoziolka/photos/?tab=album&album_id=371342406567100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowana warka 120 Munich Dunkel. Zeszło do 8.4 brix, co daje 5plato. Zabutelkowana w 20 butelek 0.5, do każdej miarką dodany cukier, resztę wlałem do kega, przedmuchałem co2, i dałem do piwnicy pod 0.8bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 101 Szampańskie brett, poszła do kega. 2.5 bara w ok 7°C. Bardzo intensywny zapach brettów, mętne pomimo klarowania żelatyną 3 dni wcześniej...

Warka 122 Munich dunkel przeniesiona w 20°C na diacetylową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 117 Imperial stout

Do 10l dodane 2kg glukozy plus woda, oraz starter drożdży Enartis Perlage na 1l soku jabłkowego. W sumie wychodzi 12.5l 36 blg startowego.

Reszta (8l) zabutekowana z dodatkiem 32g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutekowana warka 121 Brett Saison. Dość dużo siary, nie wiem czy od drożdży, czy od cold crasha którego im zafundowałem przez ostatnie kilka dni. W smaku o dziwo spoko. Zabutelkowane 26l z dodatkiem 210g cukru, planowane nagazowanie ok 2.9

 

Warka 125 Flanders przeniesiona w 20°C.

 

No i powstała

Warka 126 NEIPA

 

szczegóły do uzupełnienia po bitwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.