Skocz do zawartości

Czy piwo domowe powinno być klarowne


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 133
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Kiedyś wysłałem piwo do spróbowania górnej fermentacji. Dostałem zapytanie czy to dolniak bo taki czysty w smaku.

I to jest dla mnie koronny argument za tym, że filtracja jest bez sensu. Jak chcę uwarzyć piwo czyste w smaku to warzę lagera, a jak warzę górniaki to chcę owoców, smaczków, itd. Zresztą jak chcę piwo czyste w smaku to idę do sklepu i biorę dajmy na to Heńka, byle był świeży. Ale ja nie chcę piwa czystego w smaku, tak czystego, że aż wypranego ze smaku. Dosładzanie piwa? Dzięki, jeśli koniecznie chcę uzyskać taki efekt użyję laktozy. A gdybym zapragnął słodkiego piwa, idę do sklepu... itd.

 

Powiem tak, masz sporą wiedzę na temat filtracji, klarowania itd. Fajnie, że się nią dzielisz. Ja jednak po przeczytaniu tego wywodu, tylko się utwierdziłem, że nie zamierzam filtrować piwa. Dla mnie brak filtracji jest wartością dodaną mojego piwa, a nie wadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@winorobek

Nie no, nie mogę z Tobą. Jeszcze ktoś tak zrobi :)

Witamina z apteki jest otoczkowana jakimś żółtym gównem.Rozpuść tabletkę w piwie i zobacz jak to wygląda i smakuje :)

 

Panowie dalsza krytyka jest bezpodstawna bez przekonania się na własnym podniebieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dalsza krytyka jest bezpodstawna bez przekonania się na własnym podniebieniu.

Jakoś nie chcę się przekonywać na własnym podniebieniu, czy mój ejl smakuje jak lager , a ogólnie moje piwo jak super klarowny pozbawiony drożdży, smaku, zapachu tyskacz :)

Resztę napisał Kopyr i Dziadek, więc daruję sobie dalsze wywody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tlenu, to można użyć przeciw utleniacz, najlepiej kwasu askorbinowego czyli wiataminy C- do kupienia w aptece.

Nie pamiętam tylko czy dawka to 2-4 setnych gram czy 2-4 dziesiętnych grama na 1 L piwa- ja używam z powodzeniem do wina

no tak nie pisałeś że do dostania w aptece :lol:

chyba napisał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zablokujesz rondo koło twojego sklepu i staniesz z takim transparentem to dopiero uwierzę :lol::lol::lol:

To dopiero jak otworzę browar przy tym rondzie. I będę tam sprzedawał jedynie piwo niefiltrowane. Może taki baner reklamowy byłby nie od rzeczy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kopyr

No ja jakoś się nie spotkałem z czystą postacią wit C

Chętnie się dowiem gdzie można dostać

 

@coder

Masz całkowitą rację.

Czystość o której mowa pochodziła od braku posmaku drożdży. Jak wszyscy wiemy młode piwo

"wali drożdżami ". Klarowanie i filtracja usuwa drożdże co powoduje iż piwo nie posiada posmaku charakterystycznego dla młodego piwa. Dodam jeszcze, że omawiane piwo miło

ok 9 dni od uwarzenia.

 

z drugiej strony piwo w kilka dni nie jest nowością. Słyszał o metodzie Nathana

 

wracając do sedna tematu

 

Czytając wątek można stwierdzić, iż nie da się jednoznacznie stwierdzić czy piwo domowe powinno być klarowne.

Jedni wolą mętne drudzy kryształ w szklance.

Upieranie się że domowe piwo powinno być mętne jest piwnym terrorem.

Taka ortodoksyjność powinna skłaniać piwowara do mieszania samoistnie wyklarowanego pilsa przed konsumpcją. Bo przecież piwo powinno być mętne. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kopyr

No ja jakoś się nie spotkałem z czystą postacią wit C

Chętnie się dowiem gdzie można dostać

Nigdy nie kupowałem, bo nie potrzebuję dodawać kwasu askorbinowego do mojego piwa, czy do czegokolwiek innego. Po prostu podejrzewam, że postać pastylek nie jest jedyną w jakiej można dostać witaminę C w aptece. Kwas askorbinowy bez problemu dostaniesz w sklepach z odczynnikami chemicznymi.

Taka ortodoksyjność powinna skłaniać piwowara do mieszania samoistnie wyklarowanego pilsa przed konsumpcją. Bo przecież piwo powinno być mętne. :lol:

Tak właśnie robię :lol:, to znaczy nie do końca. Najpierw nalewam 1/2-2/3 szklanki klarowne, próbuję, smakuję, następnie wlewam końcówkę z osadem. Takim sposobem podczas jednej degustacji mam i klarowne i mętne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ortodoksyjność powinna skłaniać piwowara do mieszania samoistnie wyklarowanego pilsa przed konsumpcją. Bo przecież piwo powinno być mętne. :lol:

Po to jest domowe piwowarstwo by eksperymentować. I ani w jedną stronę ani w drugą nie powinno być żadnych ram.

Jedni wolą schab, drudzy wola mostek, ja wole pizze bo tam nie ma kostek"

 

Nie powinniśmy negować poglądów BNP tylko dlatego że jego piwo w klarowności podobne jest do komercyjnego kryształu ale też i w drugą stronę podejście BNP że filtrowane piwo jest "lepsze" jest grubo na wyrost. Przekomarzamy się kto ma rację a w tym wypadku racja to tylko subiektywne odczucie.

 

Niech każdy robi jak mu się podoba a od informacji i ciekawych doświadczeń głowa nie boli.

 

Mnie ciągnie do lepszego klarowania piwa być może nawet skonstruuje sobie porządny filtrator i będę traktował to jako opcje w momencie jak będę miał na to ochotę.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ciekawy wątek o klarowaniu, piciu młodego piwa itp:

 

http://www.homebrewtalk.com/f13/aging-beer-facts-myths-discussion-84005/

 

m.in. facet twierdzi, że jego 2 tygodniowy stout jest jednych z najlepiej smakujących, jakie robił.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder ty mnie regularnie zmuszasz do dodatkowych lekcji z angielskiego :lol:

Jeżeli jest zainteresowanie dla szybkiego obrotu piwem, mogę z grubsza przetłumaczyć, oto zalecenia:

 

- prosta receptura, bez dużej ilości chmielu

- dobra woda, nie za twarda

- proste zacieranie - 1 infuzja

- mech irlandzki

- duzo zdrowych drożdży

- nie za wysoka temp. fermentacji

- bez cichej

- oziębić przed dekantowaniem

- sztuczne gazowanie

 

i jeszcze cytat

"If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." -- Michael Jackson

Jak zobaczysz piwo, zrób mu przesługę i je wypij. Piwo nie jest stworzone do dojrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ciekawy wątek o klarowaniu, piciu młodego piwa itp:

 

http://www.homebrewtalk.com/f13/aging-beer-facts-myths-discussion-84005/

 

m.in. facet twierdzi, że jego 2 tygodniowy stout jest jednych z najlepiej smakujących, jakie robił.

I takie podejście jestem w stanie zaakceptować. Force carbonation jestem w stanie dopuścić w sytuacji piw szykowanych do szybkiej konsumpcji, gonią nas terminy, zbliżają się urodziny, święta itp. Natomiast nie zrezygnuję z refermentacji, bo uważam ją za korzystną. Co potwierdza stosowanie jej przez wiele znakomitych belgijskich czy wyspiarskich browarów.

Zauważmy jeszcze, że gościu podkreśla, że nie filtruje i nie klaruje swojego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje piwa są klarowne. Jak ja nalewam gościom to zawsze dostają klarowne. Resztę z butelki wlewam sobie. I wszyscy są zadowaoleni. Praktycznie po 2-3 tygodniach fermentacji cichej piwo jest klarowne, do tego jeszcze 2-3 miesiące w butelkach jest ideał (dla mnie).

Dla zainteresowanych- ziemię okrzemkową można kupić w Bytomiu, tam gdzie również sprzedają laktozę. Link podawał kiedyś KOPYR. Przepraszam teraz nie mogę go znaleźć. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak 2-3 miesiące dojrzewania powoduje tylko jego brak.:smilies:

Jak rozumiem piwo u Ciebie nie zdąży dojrzeć bo wcześniej je wypijesz. To też dobrze jak Ci takie smakuje. Ja mam na tyle zapasu, że nie martwi mnie czekanie 2 -3 miesiące na dojrzewanie piwa w butelce. Następne warzenie rozpocznę może w listopadzie lub grudniu. Każdy ma swój styl i metody, najważniejsze by osiągnąć swój wytyczony cel, a drogi są różne.JK

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.