Skocz do zawartości

Czy piwo domowe powinno być klarowne


Rekomendowane odpowiedzi

ostatecznie istnieje też możliwość klarowania takim środkiem ,który nazywa się calcium carbonicum - węglanem wapnia, można go kupić w niektórych aptekach, gdzie sami produkują leki, narażając się przy tym na dziwną minę farmaceuty, ale co tam.

Często stosowałem ten środek do klarowania wina, sprawdza się nieźle, ale moim zdaniem drożdże nadają piwu swoisty charakter i posmak, którego nie warto chyba likwidować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tu nie chodzi tylko o zmętnienia powodowane przez drożdże,ale zgadzam się że nadają charakter.

Jeśli zaś chodzi o piwa domowe i ich produkcję to ja pomimo tego,że mam podejście podobne do codera tzn. "browar to jest apteka" (Yeah "aptekarze" górą :beer: ) to uważąm,że piwo domowe nie musi byc klarowne,tzn. większość moich warek siłą rzeczy po dłuższym leżakowania bardzo ładnie klarowała,ostatnio zrobiony Bock też jest przezroczysty,ale absolutnie nie mam mani na tym punkcie,

nie dąże do "przemysłowej" klarowności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

szanując uwielbienie mętności wtrącę parę słów od siebie

 

Czytając oba fora piwne niejednokrotnie można się spotkać z pytaniem

"co zrobić moje piwo nie chcę się wyklarować ..."

Niestety domowi piwowarzy nie potrafią efektywnie usunąć zmętnienia koloidowego z piwa pochodzenia białkowego. Niektórzy stosują żelatynę inni rybi klej itp. Sposoby te nie są idealne.

Ja i paru jeszcze innych kolegów stosujemy klarowanie zolem krzemionkowym + żelatynę.

Takie klarowanie stosowane jest w komercyjnych browarach.

Aby nie wystraszyć wyjaśnię że zol krzemionkowy to zasadowy koloidalny roztwór krzemionki(piachu).

Klarowanie zolem polega na dodaniu 1 części żelatyny oraz 5 części zolu do klarowanego piwa. Koagulacja jest natychmiastowa, tworzy się kłaczkowaty osad który okluduje wszelakie zawiesiny. Klarowanie trwa od kilku godzin do 24 h. Po tym czasie uzyskujemy idealny kryształ, piwo przejrzyste jak woda.

 

Odczucia smakowe są zauważalne już po kilku chwilach klarowania.

Klarowanie zolem usuwa wszelakie zawiesiny oraz komórki drożdży co ewidentnie wpływa na smak piwa.

Powiem tak dzięki klarowaniu mogę uzyskać pijalne piwo górnej fermentacji w ok 7-8 dni

Dodatkowo piwa (nie wszystkie) filtruję na ciśnieniowym filtrze przez ziemię okrzemkową.

 

foty i dokładne opisy są na forum u CK, ale jak ktoś zapragnie to i tu mogę powklejać

 

no i sedno

Mętność to ja mogę zaakceptować w pszenicznym ale nie w innych.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętność jest piękna. To jest to, co wyróżnia piwa domowe od komercyjnych.. Mi smakuje piwo mętne, bo wiem co tam "pływa".. w sumie to głównie białka, wiec nie mam się czym przejmować..

 

Ale... niejednokrotnie musiałem tłumaczyć znajomym, dlaczego to moje pszeniczne jest tak strasznie mętne :rolleyes: bo niepokoiło ich to... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście bazuję na porównaniu piwa klarowanego i mętnego.

Zrobiłem testa, dałem rodzince spróbować 2 piwa (ta sama warka tylko 1 było klarowane a drugie nie). Wszyscy zgodnie stwierdzili iż bardziej smakuje im klarowne. To właśnie przemawia (dla mnie ) za klarowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klarowne piwo to domena browarów przemysłowych. Klarujemy - bo tak chce konsument, lejemy w zielone butelki, bo tak chce konsument..

 

Ja chcę czegoś innego, odmiennego.. dlatego piję nieklarowne :) Jakie mi wyjdzie. Jedne klarują się lepiej inne gorzej.. piwo domowe to piwo domowe. Już przyzwyczaiłem się, że nie każdemu ono smakuje. Jak ktoś jest wychowany na warce i żywcu to stout za gorzki, porter bałtycki wali wódą, weizen mętny.. tak to już jest..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chyba nie chce zrozumieć o czym ja piszę.

Podkreślam, piwo domowe klarowane smakuje lepiej od piwa domowego nieklarowanego.

Kolega nie miał okazji wypić piwa klarowanego tak więc upieranie się że mętne jest smaczniejsze jest dosyć na wyrost :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmierzasz do komercyjnego, nienagannie czystego i odsączonego z wszystkiego co naturalne piwa. Od jakiegoś czasu staje się ortodoksem pod względem prostoty rzeczy. Woda, słód, chmiel i drożdże i to już ode mnie, czas. Jak przychodzi wiosna to czas się zaopiekować chmielem i zrobić górniaka, a jak jesień to czas na zbiór chmielu i lagerowanie. Myślę że specjalnie zamieszane z dna drożdże nawet w lagerze to istota smaczku domowego piwa, pomijając kwestie słodowości i chmielu. Co piwowar to inne podejście do tematu i i każdy ma rację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniały mi sie 2 argumenty przeciwko mętnym piwom:

 

1. szybciej się odgazowuje - CO2 ma więcej centrów kondensacji - chyba m.in. dlatego weizeny mają taki "zapas" nagazowania

 

2. w mętnej brzeczce łatwiej przenoszą się lipidy - ale to temat na poziomie filtracji i wysładzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chyba nie chce zrozumieć o czym ja piszę.

Podkreślam, piwo domowe klarowane smakuje lepiej od piwa domowego nieklarowanego.

Kolega nie miał okazji wypić piwa klarowanego tak więc upieranie się że mętne jest smaczniejsze jest dosyć na wyrost :)

Kolega chyba się trochę zagalopował i zapomniał dodać moim zdaniem. :) Jedyne stwierdzenie jaki byłoby prawdziwe, to, że Tobie i Twojej rodzinie bardziej smakuje piwo klarowne. Choćbyś mi nawet pokazał badania, że 99% społeczeństwa woli klarowne, nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Większość Polaków wybiera Tyskie, Żubra i Lecha. Dzięki postoję.

 

Jeśli (a może lepiej napisać kiedy :)) otworzę browar, w którym będę sprzedawał piwo dla klientów, to moje piwo też będzie niefiltrowane, a więc mętne. I nigdy nie przewiduję sprzedaży piwa, po 7 dniach od warzenia.

 

Nie odbierz tego jako atak, na forum jest miejsce dla różnych szkół, ale ja się do Twoich metod nie przekonam. :/

 

Przypomniały mi sie 2 argumenty przeciwko mętnym piwom:

(...)

2. w mętnej brzeczce łatwiej przenoszą się lipidy - ale to temat na poziomie filtracji i wysładzania

Coder, nie mieszajmy dwóch systemów walutowych. Nie rozmawiamy o mętnej brzeczce podczas wysładzania, a o mętnym piwie od osadu drożdżowego, względnie od białek. Choć ja jestem za mętnością drożdżową, a nie zmętnieniem na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klarowanie zolem usuwa wszelakie zawiesiny oraz komórki drożdży [...]

Całkowicie? Czyli rezygnujesz też z refermentacji i nagazowujesz co2?

Ale to chyba właśnie komórki drożdżowe utrzymują piwo "przy życiu" i dzięki temu po kilku miesiącach (czy nawet latach) jest dobre do picia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucia smakowe są zauważalne już po kilku chwilach klarowania.

Klarowanie zolem usuwa wszelakie zawiesiny oraz komórki drożdży co ewidentnie wpływa na smak piwa.

Czyli zbliza się smakowo do koncernowego.

 

Te wszystkie filtrowania aby nie zatrzymują tej całej dobroci co jest wpiwach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanując uwielbienie mętności wtrącę parę słów od siebie

 

Czytając oba fora piwne niejednokrotnie można się spotkać z pytaniem

"co zrobić moje piwo nie chcę się wyklarować ..."

Niestety domowi piwowarzy nie potrafią efektywnie usunąć zmętnienia koloidowego z piwa pochodzenia białkowego. Niektórzy stosują żelatynę inni rybi klej itp. Sposoby te nie są idealne.

Ja i paru jeszcze innych kolegów stosujemy klarowanie zolem krzemionkowym + żelatynę.

Takie klarowanie stosowane jest w komercyjnych browarach.

Aby nie wystraszyć wyjaśnię że zol krzemionkowy to zasadowy koloidalny roztwór krzemionki(piachu).

Klarowanie zolem polega na dodaniu 1 części żelatyny oraz 5 części zolu do klarowanego piwa. Koagulacja jest natychmiastowa, tworzy się kłaczkowaty osad który okluduje wszelakie zawiesiny. Klarowanie trwa od kilku godzin do 24 h. Po tym czasie uzyskujemy idealny kryształ, piwo przejrzyste jak woda.

 

Odczucia smakowe są zauważalne już po kilku chwilach klarowania.

Klarowanie zolem usuwa wszelakie zawiesiny oraz komórki drożdży co ewidentnie wpływa na smak piwa.

Powiem tak dzięki klarowaniu mogę uzyskać pijalne piwo górnej fermentacji w ok 7-8 dni

Dodatkowo piwa (nie wszystkie) filtruję na ciśnieniowym filtrze przez ziemię okrzemkową.

 

foty i dokładne opisy są na forum u CK, ale jak ktoś zapragnie to i tu mogę powklejać

 

no i sedno

Mętność to ja mogę zaakceptować w pszenicznym ale nie w innych.:)

BNP masz jakieś zdjęcia z twojego sposobu klarowania piwa ? Gdzie można kupić zol ? Jaki koszt.... Opisał byś szczegółowo jak przebiega filtracja, czy przelewasz, dekantujesz itp. Czy filtr z ziemi okrzemkowej zrobiłeś sam ? Opisał byś go ? Co jaki czas należy ziemię wymienić ? itp

Mętność piwa mi zupełnie nie przeszkadza ale mam zapędy by moje dolniaki były bardziej krystaliczne. W ostatnich pilsach bowiem zauważyłem dziwne osady które.....nie osiadają. Unoszą się jak zawieszone w próżni :-/. Te piwa idą na konkurs.......:)

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Czy filtr z ziemi okrzemkowej zrobiłeś sam ? Opisał byś go ?

Tak na boku. Ziemia okrzemkowa kojarzy mi się z pralnią chemiczną, kolega filtruje przez nią czterochloroetylen, kóry jest używany w praniu chemicznym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kopyr

Tak masz całkowita rację zapomniałem napisać moim zdaniem i całej reszty.

Zrobienie piwa w 7 dni podałem jako przykład iż działa ma technologia i otrzymanie takiego piwa nie jest problemem

 

Tak jak wspominałem nikomu nie narzucam niczego.

 

@Stasiek

Tu kolega się myli, to jakiś mit że drożdże utrzymują stabilność piwa.

Preferuję dwojaką metodę nagazowania piwa. Tradycją oraz nagazowanie piwa suchym lodem( też opiszę na forum). Takie klarowne , sztucznie nagazowane piwo nie psuje się. Oczywiście stwierdzam to na podstawie konsumpcji takiego piwa a nie teorii.

 

@jacer

Piwo klarowane i przefiltrowane to inne piwo. z takiego piwa usunięte są wszelakie zawiesiny które występują w piwie nieklarowanym. Wpływa to oczywiście na smak. Czy na lepsze to zależy, mi np smakuje. Kiedyś wysłałem piwo do spróbowania górnej fermentacji. Dostałem zapytanie czy to dolniak bo taki czysty w smaku.

 

 

@thobeta

 

Postaram się opisać i omówić jak najszybciej

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thobeta: spróbuj najpierw żelatyny - byłem zachwycony jej potegą, z piwa o wyglądzie wody z kałuży zrobiła piwo opalizujące, a teraz po paru tygodniach mam krystalicznie czyste.

po paru tygodniach to chyba nawet pszenica się wyklaruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kolega się myli, to jakiś mit że drożdże utrzymują stabilność piwa.

Preferuję dwojaką metodę nagazowania piwa. Tradycją oraz nagazowanie piwa suchym lodem( też opiszę na forum). Takie klarowne , sztucznie nagazowane piwo nie psuje się. Oczywiście stwierdzam to na podstawie konsumpcji takiego piwa a nie teorii.

A jak wygląda usuwanie tlenu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do centrów kondensacji CO2, to nie zapominajmy, że w nieklarownym piwie jest większa gęstość, więc CO2 jest "wypychany" ale ma to swoje plusy, ponieważ, intensywność wydostawania się CO2 z piwa powoduje zwiększenie piany- bardzo dobrze widać to na pszeniczniakach (wystarczy nalać szybko piwa do szklani, a potem to samo zrobić tylko powoli i delikatnie).

Edytowane przez winorobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Makaron

jak pamiętamy z fizyki rozpuszczalność O2 w wodzie jest niewielka ale jednak występuje. Przy stężeniu CO2 w płynie na poziomie 5g/l ilośc rozpuszczonego tlenu jest w zasadzie pomijalna.

To tak samo jak byśmy stwierdzili że podczas fermentacji burzliwej w piwie rozpuszczony jest tlen. Oczywiście to bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.