Skocz do zawartości

Nelson Sauvin


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: Nowa Zelandia

Odmiana: Uniwersalny

Średnia zawartość alfakwasów: 12-14%

Krótki opis:

Nelson Sauvin - nazwa pochodzi od winogron Sauvignon Blanc. Chmiel ten ma silny owocowy smak i aromat świeżo tłoczonych winogron i agrestu, niektórzy wyczuwają w nim owoce marakuj, mandarynki i grejpfruta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem niby klona piwa Widmer Drifter Pale Ale na chmielach Summit i Nelson-Sauvin http://www.piwo.org/topic/4907-yapkovar/page__st__40?do=findComment&comment=193474, oczywiście Nelson zdominował piwo i na początku był baardzo perfumowy. Czytałem o zapachu czosnkowym w młodych piwach na N-S a u mnie był raczej zapach kwiatowo-owocowy, jak 10x Sybilla, wręcz landryna ale na pewno nie od drożdży bo piwo było fermentowane w dolnych granicach US-05. Po 2-3 miesiącach piwo się ułozyło - ten chmiel wymaga długiego leżakowania. Może dlatego Thornbridge i Widmerowie stosują go do Imperial IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Chmiel z którego nie bylem zadowolony, użyłem szyszek (jeden ze sklepów miał ofertę, że z ekologicznej uprawy).

Perfumowy jak pisał yapko, bardzo. Spróbuję na pewno jeszcze granulatu, szyszek nie polecam, wydaje mi się że długa podróż i ekologia bardzo mu

szkodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem zachwycona tym chmielem. Winogron co prawda nie czuję w ogóle, ale już agrest i owoce jak najbardziej. PUNK IPA (piwo w stylu BrewDoga) z tym chmielem jest zdecydowanie najlepszym piwem, jakie zrobiłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgadzam z Makaronem w 100% - chmiel jest także nie do zastąpienia, nie ma żadnego innego w podobnych aromatach.

Ja się zgadzam z Makaronem w 100% - chmiel jest także nie do zastąpienia, nie ma żadnego innego w podobnych aromatach.

 

 

Widzę go tylko w jednym sklepie i właśnie szyszki (chyba to te, o których pisał lopusy). Używałaś właśnie tego chmielu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widzę go tylko w jednym sklepie i właśnie szyszki (chyba to te, o których pisał lopusy). Używałaś właśnie tego chmielu??

To ten, chmieliłem nim na zimno, zaczekałbym na szyszki z nowego zbioru.

Czy to nowy zbiór nie wiem, ale pojawił się właśnie w TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W mojej IIPA kompetnie zdominował wszelkie inne chmiele. Notatki mam w brewtargecie, ale zdaje się, że było go w sumie (na 30 i na 10 miin) ok. 25%, oprócz Nelsonowych aromatów winnych, agrestowych nie czuć kompletnie nic :) Aczkolwiek goryczka przyjemna, niezalaegająca, niemęcząca. Żałuję mocno, że APA single hop poszła w kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

Nie miałem okazji pić nic na Nelsonie 2013, ale rocznik 2014 w SH spisał się świetnie. Piwa o takim zapachu jeszcze nie piłem, agrest, białe owoce, coś w ten deseń. Zupełnie inne doświadczenia niż z chmielami z USA. Ogólnie aromat bardzo przyjemny i orzeźwiający. Smak w sumie podobny. Goryczka jest średnia jakościowo, dosyć drapiąca i zalegająca, choć do przeżycia. Nie jest na pewno przykra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.