Skocz do zawartości

Columbus (Tomahawk, Zeus)


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: USA

Odmiana: goryczkowa

Średnia zawartość alfakwasów: 12-16%

Krótki opis:

Chmiel o właściwościach goryczkowych, ale używany również na aromat. Charakteryzuje się cytusowym, drzewnym i korzennym aromatem. Columbus ma bardzo wysoką całkowitą zawartość olejków i może nadawać piwu aromaty żywiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Witam, 

Używał ktoś może już chmielu Columbus ze zbioru 2015? 

Otworzyłem paczkę, a tam aromat cebuli i czosnku. Bardzo intensywny. Cytrusy daleko, daleko w oddali. 

Wiem, że niektóre chmiele tak pachną, ale na prawdę ten aromat powala, a tego w piwie bym nie chciał. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są odpowiednie wątki do dyskusji o odmianach chmieli:

http://www.piwo.org/topic/9607-columbus-tomahawk-zeus/

 

Nie wiem jaki jest Columbus z tego zbioru, ale jak chmiel śmierdzi "na sucho" to w piwie prawdopodobnie też będzie śmierdział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są odpowiednie wątki do dyskusji o odmianach chmieli: http://www.piwo.org/...-tomahawk-zeus/

zbiór z 2015 jest jakiś inny. 

 

 

jak chmiel śmierdzi "na sucho" to w piwie prawdopodobnie też będzie śmierdział.

Na aromat go nie będę używał w takim razie (Chociaż może warto przetestować i "ostrzec" innych). Co do chmielenia na goryczke, 60' czy FWH raczej się smród nie przedostanie, a zbiór z 2015 ma 15 AK, więc konkretnie. 

 

Ktoś coś wie?

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używał ktoś może już chmielu Columbus ze zbioru 2015? Otworzyłem paczkę, a tam aromat cebuli i czosnku

jak Ci nie pasuje to wypieprz to to na hasiok i nie pytaj ,i tyle w temacie.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki za radę, wyrzucę 200 g chmielu.

Myślę, że jeżeli Ci nie odpowiada aromat chmielu, który kupiłeś to jednak żadna "dobra rada" tego nie zmieni.

Nie pozostaje więc nic innego jak wywalić ten chmiel.

 

 

Poza tym forum po to jest żeby pytać. Tyle w temacie.

Poza pytaniem proponuję jeszcze czytanie forum (bo do tego też ono służy) i myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie chodzi o to, czy mi ten aromat się podoba, czy nie i nie chce, żeby ktoś mi dawał dobre rady jak tego chmielu używać i co z nim robić. Po prostu chciałem się dowiedzieć, czy Wy już go w tym roku używaliście (w sensie zbiór 2015) i jak się jego aromat kształtował w piwie. Co do czytania forum nie znalazłem informacji co do Columbus z 2015 roku. Myślenie pozostaw filozofom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza pytaniem proponuję jeszcze czytanie forum (bo do tego też ono służy) i myślenie.

Ktoś wątku o CTZ pyta o CTZ, więc może nie kręć burzy na siłę.

 

Ludzie, chociaż te wątki z opisami konkretnych składników trzymajmy na jakimś sensownym, rzeczowym poziomie! Tak żeby dało się z nich korzystać latami, a nie przebijać się przez dyskusje rodem z podstawówki żeby wyłowić kilka sensownych postów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może napisz chociaż gdzie kupowałeś - w innym przypadku takie pytanie jest faktycznie bez sensu

 

Piwny kraft. Dziś wieczorem będę robił warkę dając ten chmiel na FWH.  Dam znać co i jak. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem 20 g Columbus na FWH. Gotowanie 90 minut. Na początku przy podgrzewaniu brzeczki ewidentnie wyczuwalne były aromaty cebulowe. Po gotowaniu nie czuć tego zapachu. W smaku brzeczki również nie stwierdziłem dziwnych posmaków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.Wlasnie   rozlalem zrobionego na columbusie single hopa 12 blg.Był chmielony  200 gr tego chmielu  w tym na zimno 100 gr, dwa dni po rozlaniu gdy sie delikatnie nagazowal otworzylem butelke.Jest niezle a co bedzie pozniej ,napisze ,no coz trzeba poczekac miesiac.Aromat cytrusowy jakby gorzka pomarancza,ale nie jest przesadny.Poprzednio zrobilem  PALE ALE z columbusem 50 gr wariorem 50 gr i nelsonem 100 gr.i  to bylo najlepsze piwo  jakie do tej pory zrobilem i  jedno z lepszych ktore pilem.Takze polecam ten chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Single hop 22L ~180g Columbus (co ciekawe w AlePiwo są oddzielne pozycje Tomahawk oraz Zeus-Columbus). 2 tyg od zabutelkowania - żadnej cebuli, głównie żywica/sosna. Jeszcze musi poleżeć z 1.5 tyg bo goryczka trochę "zielona". IMO podobny do Simcoe.

Edytowane przez needmorehops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Bo technicznie rzecz ujmując, Columbus, Zeus i Tomahawk jest uprawiany w 3 różnych miejscach i przerabiany przez trzech różnych producentów i można rzec, że pomimo to, że to jedna odmiana to chmiele powstają inne od siebie i alfakwasy będą miały różne. To co kolega napisał wyżej roczniki są zróżnicowane - natężenie alfa zależy od pogody w dużej mierze, podlewania, nawożenia itp. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale np są dwa sklepy u nas w Polsce i jeden Columbusa sprzedaje z aa 12,4% a drugi 17,1%, a pewnie jeszcze inny 15% no akurat między 12 a 17 już jest spora różnica. Może mają od innych producentów tam w stanach ale czy to nie jest tak że cały chmiel i tak leci przez browamatora ?? czy to jakiś mit ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yakima leci przez browamator reszta nie koniecznie. Generalnie kontraktujesz się w BA - browary, a on z największym Amerykańskim producentem . Można też samemu licencje wykupić w producentów ale to troszkę kosztuje więc generalnie opłacalny dla browarów jest jeden kontrahent. Nie wiem jak konkretnie mają inne sklepy ale raczej takiemu TB nie opłacałoby się sprowadzać chmielu przez BA.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.