Skocz do zawartości

Mosaic


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem SH APA. Goryczka wyszła coś  koło 50IBU, podczas butelkowania zostawiłem próbkę do degustacji. Jak dla Mnie goryczka wyszła trochę zalegająca, mam nadzieję że w butelce się ułoży. Co do chmielenia na zimno wrzuciłem 35g na 20l i  efekt jest fajny, podczas rozlewu w pokoju unosił  się aromat Mosaic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Na zimno nie robiłem, ale jako SH do american wheat sprawdził się świetnie.

Tzn jaki dał efekt? Bo chciałem dac do AW citre ale lektura watku mnie zniechęciła. Stąd pomysł na simcoe albo mosaica.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie mosaic, to standardowy chmiel do APA/AIPA, na goryczkę i aromat - ale SH na razie nie odważyłem się zrobić.

Jak nie chce mi się eksperymentować, tylko zrobić dobrego pewniaka, to chmielę tak (podaję proporcje w "g" na 10l piwa):

Mosaic 60 - z tego 30 na gorycz

Cascade 30

Citra 10

połowa (oprócz tego co na gorycz) na whirpool, druga połowa na zimno - 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem SH APA na Mosaicu (zainspirował mnie Modern Drinking od Pinty, ale że żona nie lubi tak gorzkich piw to poszedłem w APA: http://brewness.com/pl/recipe/mosaic-pale-ale/view),zabutelkowane 3 tyg. temu, piwo ma łagodną (choć trochę zbyt łagodną) goryczkę i piękny grejpfrutowy aromat, ostatecznie wyszło "babskie" piwo, coś jak za przeproszeniem radler, ale po serii ciężkich piw jak Weizenbock 18°czy Saison 16° tego mi aktualnie potrzeba ;)

Chętnie podzielę się piwkiem (Kraków Ruczaj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem Imperial IPA (http://brewness.com/pl/recipe/imperial-american-ipa-1/view), głównie na Mosaicu i Simcoe. 

 

Po dwóch dniach od wsypania chmielu na zimno piwo pachniało bardzo intensywnie wspomnianą już wcześniej multivitaminą. Na całe szczęście ten aromat został przykryty innymi (nie będę się rozpisywał, bo na aromat poszły 4 odmiany w różnych dawkach i momentach, więc nie wiem, co przypisywać Mosaicowi) i w kilkutygodniowym piwie jest przeze mnie niewyczuwalny. Goryczka z Mosaica (i Simcoe) bardzo przyjemna, niedługa, lekko grejpfrutowa i bardzo wyraźna. Piwo wyszło rewelacyjne, więc polecam (ja pewnie szybko nie wrócę, bo jest jeszcze tyle chmieli do przetestowania :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na zimno nie robiłem, ale jako SH do american wheat sprawdził się świetnie.

Tzn jaki dał efekt? Bo chciałem dac do AW citre ale lektura watku mnie zniechęciła. Stąd pomysł na simcoe albo mosaica.

 

 

Owoce tropikalne, multiitamina? ale nie męcząca, przyjemna lekka goryczka (ok 30 IBU).

Edytowane przez marek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Czy ten chmiel sypnięty na smak i aromat (chmielenie 40g na 15', 30g na 5' i 30g na 0') daje słodki smak piwa?

IPA 15,5 Plato zeszła mi na US-05 do 3 Plato, natomiast piwo jest bardzo słodkie, pierwszy raz spotykam się z tak mocną słodyczą. Przejdzie mu temu piwu ta słodycz z czasem, czy nie ma nadziei?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 5.07.2020 o 09:59, BROWAR KWARTA napisał:

Chmiel Mosaic 2019 po otwarciu torebki pachniał bardzo ładnie a w piwie w smaku dał mi armaty cebuli, mieliście taki przypadek ?

 

Nie, mam dwie warki na Mosaicu 2019 (jedna połączona z Tomahawk, druga z Cashmere) i nic nie czuć

Chmiel z Centrum Piwowarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fotohobby napisał:

 

Nie, mam dwie warki na Mosaicu 2019 (jedna połączona z Tomahawk, druga z Cashmere) i nic nie czuć

Chmiel z Centrum Piwowarstwa

Zapach delikatnej cebulki lekko osłabł ale nadal go czuję :) Już nie jest taki intensywny a nawet przyjemny idący w lekką naftę :) Inne osoby które degustowały to piwo wcale nie czuły tych zapachów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.