Jump to content

Recommended Posts

Kraj pochodzenia: Niemcy

Odmiana: aromatyczna

Średnia zawartość alfakwasów: 5-7.5%

Krótki opis:

Niemiecka odmiana chmielu aromatycznego. Cechuje się przyjemnym aromatem, według różnych źródeł - lekko korzennym, miętowym, owocowym. Polecany do chmielenia piw zarówno górnej fermentacji jak i lagerów. Ze względu na dość wysoką zawartość alfa-kwasów czasami wykorzystywany także jako chmiel goryczkowy. Updawiana głównie w Niemczech (region Hallertau), ale również w Polsce. Odmiana ta została wyhodowana w niemieckim instytucie Hüll w latach 70-tych XX w. i jest potomkiem odmiany Northern Brewer.

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś może się podzielić doświadczeniem w chmieleniu tą odmianą na zimno? Jaki daje aromat, ile szyszek wrzucać i na jaki czas? Ogólnie chmiel mi niezbyt pasuje przy chmieleniu na smak i aromat, więc może na zimno będzie lepszy? Szkoda, żeby 1,5kg szyszek się zmarnowało...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nie będzie lepszy... Chmieliłem nim zwykłego takiego lagera na goryczkę, smak i aromat i teraz nie wiem co zrobić z tym piwem. Chyba tylko do kiełbasy się nadaje :P Jeśli jest niesmaczny w chmieleniu na smak/aromat, to tym bardziej nie sprawdzi się na zimno. Ewentualnie używaj go jako goryczkowego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.