Jump to content
Lewelyn

Parę pytań poczatkującego

Recommended Posts

Witam forumowiczów! Oto moje parę pytań dotyczących mojego pierwszego wazenia:

1 Chcę zrobić zacieranie w proporcjach wody 1:3,5 czyli korzystając z wzoru : X = 20 - 14 + 3(woda pozostająca w młócie) + 3(odparowanie), czyli powinienem użyć 12 litrów do wysładzania, czy parę litrów więcej? Wysładzanie na raty.

2 Czytałem że po chmieleniu można skorygować blg dolewając wody jeśli za duże a jak się do tego ma odzyskanie brzeczki z chmielin metoda odzyskiwania brzeczki poprzez klarowanie w wysokich szklankach np gdy rozcieńczę woda brzeczkę do zamierzonego blg czy dodanie tego co odzyskałem z chmielin nie wpłynie na ekstrakt brzeczki? to samo tyczy się ilości wody do wysładzania bo przy obliczaniu bierze się straty brzeczki pozostające w chmielinach czy trzeba brać pod uwagę ta stratę kiedy chcę zastosować odzyskanie brzeczki poprzez wspomniane wyżej wysokie szklanki?

3 W jakiej temperaturze robić whirlpool ? Czytałem ze trzeba zrobić w ostudzonej brzeczce i czekać 20-30 min czy w tym czasie temperatura brzeczki nie spadnie tak by była za niska do zadania drożdży? To samo do rehydrylacji drożdży, w instrukcjach jest by namnażać je w 20-30 stopniach i odstawić na pół godziny czy w tym czasie ich temperatura nie spadnie zbyt rażąco

4 Do dezynfekcji chcę użyć oxi one z browaramatora co o nim myślicie ewentualnie co polecacie ?

5. Czy start fermentacji powinien być w wyżej temperaturze a sama fermentacja w niższej czy nie ma różnicy?

 

Z góry dziękuje za ewentualne podpowiedzi, i wybaczcie jeśli pytania są bezsensowne

Pozdrawiam lewelyn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze formułuj krótsze zdania, będą bardziej czytelne.

Proporcje 1:3,5 są dobre.

Chcesz 20 l piwa, przy zasypie 4 kg. Słody sypiesz do 14 l wody. Po zacieraniu będziesz miał ok 9 l brzeczki, reszta zostanie w młócie.

Zaczynasz wysładzanie. Wlewasz 6 l wody, czekasz ok 15 min na ułożenie się złoża filtracyjnego, odkręcasz kranik, spuszczasz do końca. Wlewasz następne 5 l wody, czekasz i spuszczasz. Wlewasz ostatnie 4 l i tak samo. Pod koniec wysładzania mierzysz stężenie, jeśli zbliżyło się do 2 Blg zakręcasz kranik i kończysz wysładzanie, jeśli jest więcej możesz wysładzać dalej, powinieneś uzyskać ok 24 l brzeczki. Zaczynasz gotowanie, w trakcie odparuje Ci ok 10%, zostaje ok 22 l. Po zakończeniu chmielenia, ostudzeniu i przelaniu do fermentora uzyskasz 20 l, 2 l zostaną na dnie razem z chmielem i innymi resztkami.

Oczywiście to nie są sztywne zasady, sam dojdziesz do tego jak dla Ciebie jest najlepiej.

Odzyskiwanie brzeczki z chmielin to marny pomysł, więcej pracy, a zysk minimalny.

Whirlpool ma sens dopiero, gdy w kotle już nic się nie kotłuje. Czyli trochę ostygnąć musi. Nie za bardzo, żeby osady miały jeszcze czas ustabilizować się na dnie przed przelewaniem.

Ja od zawsze dezynfekuję tylko piro, zero problemów. Czasem coś moczę w OXI, ale to wyjątki.

Start fermentacji warto zacząć od nieco wyższej temperatury, ale tu wiele zależy od piwa jakie warzysz, a w zasadzie od użytych drożdży.

Edited by Jacenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za słuszne podpowiedzi, a co z namnażaniem drożdży podczas odstawienia ich do wytworzenia się kremu nie spadnie za bardzo ich temperatura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podczas rehydratacji nie namnażasz drożdży. Uwadniasz je tylko , żeby przystosowały się łątwiej do nowego środowiska. Wystarczy , z 30 minut. Jak dodasz je do wody powiedzmy o temp 20C to jeśli spadnie to co najwyżej do temp pokojowej , więc o to się nie martw. Co innego przy starterach , czyli namnażaniu we wcześniej przygotowanej brzeczce. Tam temperatur już trzeba by było pilnować. Jednak pokojowa , to zazwyczaj się mieści w zakresie pracy temperatur. Przy drożdżach dolnej fermentacji też starter nastawiasz w temperaturze pokojowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tam temperatur już trzeba by było pilnować. Jednak pokojowa , to zazwyczaj się mieści w zakresie pracy temperatur. Przy drożdżach dolnej fermentacji też starter nastawiasz w temperaturze pokojowej.

Czyli co by nie robić, pokojowa będzie OK :smilies:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.