Skocz do zawartości

Jaka lodówka


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Masz bardzo wysokie fermentory ;)

Moje mają 37 cm razem z pokrywką, więc pytam czy wchodzą dwa?

wszystkie dane, w tym także wymiary są np tutaj 85 cm to wymiar CAŁKOWITY i najprawdopodobniej faktycznie zmieści się wyłącznie jeden fermentor wysokości 37cm (pojemność netto to raptem 125dm3 przy całkowitej objętości ok. 240dm3)

 

A tak wogóle to najlepsze są w okazyjnych cenach jak np. tu

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzi tylko jeden standardowy fermentor z rurką. Na spodzie z tyłu zamontowana jest sprężarka dlatego fizycznie nie da się postawić fermentora na samym dnie. Traci się jakieś 12cm. Za to pod spodem upchnie się kilka piwek ;-)

Edytowane przez hagar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na leżąco? wtedy w domowym piwie wzburzy się osad z dna

I na leżąco i na stojąco. Na spodzie stawiam ramkę z drutu która jest na wyposażeniu lodówki. Dzięki temu tworzę podstawę pod fermentor. Pomiędzy pręty ramki wchodzi kilka piw na stojąco lub sporo więcej na leżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w piwnicy starą lodówkę Mińsk chyba 11, rodzice dostali w 80r w prezencie ślubnym jeszcze rok temu pracowała w mieszkaniu jak pamiętam bez awarii. A że chomik jestem nie wyrzuciłem tylko wstawiłem do piwnicy więc penie będzie działać nadal i tak myślę, że zdała by się do fermentacji. I teraz kwestia tych kontrolerów temp. Czy lodówka sama w sobie nie trzyma stałej temperatury ? Jeśli nie, z założeniem kontrolera nie będę miał problemu kwestia zł, Rozumiem, że na lato czy do dolniaków jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chodzi o to że stare dobre lodówy trzymają góra +5 może +6. Ja przez zwykłe niedomówienie zakupiłem chłodziarkę( poznasz takie cuś po tym że nie ma w środku malutkiego zamrażalnika) a to ma zakres temp od -30 do 0st. W obu przypadkach potrzebny ES-10 z allegro bo w pierwszej fazie dolniaka bedziesz potrzebował ... no różnie ale mniej więcej 9-11 st a to potrafią już tylko te nowe sprzęty, nowe czyli drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chodzi o to że stare dobre lodówy trzymają góra +5 może +6

 

A to nie koniecznie, akurat niektóre modele Minsk mają klapkę zamrażalnika w środku więc można ją zdemontować i lodówka chłodzi o wiele niżej.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn nie zupełnie chodziło mi o tylko 24h, ale jak fermentuje teraz w piwnicy i przyniosę do domu do rozlewu to się trochę osad się wzruszy trzeba by je odstawić na troszkę znów aby osiadło a w lodówce może by to wyszło lepiej, tylko czy można takie piwo wstawić do lodówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwa typu koelsch i alt są górnej fermentacji, a po burzliwej są lagerowane (przy okazji klarowane) w temperaturze około 0°C przez przynajmniej dwa tygodnie, wtedy to ma sens

 

jeśli pogoda mi pozwala, to wystawiam "górniaki" do sklarowania na balkon, nawet niewielki mróz piwu nie zaszkodzi

gdyby jednak przypadkiem zamarzło, warto przy butelkowaniu dodać do piwa łyżkę drożdży

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli fermentacja jest już zakończona nie ma przeszkód aby wsadzać górniaki do lodówki.

Właśnie o to mi chodziło czy to piwku nie zaszkodzi i drożdżom, ale one się chyba troszkę uśpią i po rozlewie jak się piwo ogrzeje przefermentują dodany cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odgrzebię trochę temat - mam opcję nabycia w dobrej cenie zamrażarki 45L - czy nie będzie kłopotu z wysterowaniem temperatury tego cuda za pomocą sterownika(myślałem np o ET-30CH)?

 

Czy nie ma większego znaczenia, czy użyję lodówki czy zamrażarki? Czy z jakichś względów powinienem jednak poszukać klasycznej lodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.