Skocz do zawartości

Charakterystyka odmian chmieli


korzen16

Rekomendowane odpowiedzi

jeżeli mógłbym jeszcze coś zaproponować, choć nie wiem czy za późno to oznaczenie kodem kraju przed nazwą danego chmielu np.

 

[PL] Marynka

 

dzięki temu można szybko się zorientować które chmiele są z jakiego kraju. mnie na chwilę obecną bardziej interesują polskie ale z czasem zacznę się interesować innymi odmianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie masz rację, ale jak uzupełnimy wszystko, to forum zostanie posortowane domyślnie w porządku alfabetycznym A-Z więc prefixy będą trochę przeszkadzać.

 

edit: chociaż może wykorzystać do tego wbudowany (acz wyłączony) system tagów-prefixów. Sprawdzę jak to będzie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co będziemy robić w przypadku tej samej odmiany z różnych krajów, niewiele, albo wcale nieróżniącymi się cechami/walorami? Dobrym przykładem jest cascade, który od dwóch lat pojawia się (tradycyjnie z USA) z DE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie masz rację, ale jak uzupełnimy wszystko, to forum zostanie posortowane domyślnie w porządku alfabetycznym A-Z więc prefixy będą trochę przeszkadzać.

 

edit: chociaż może wykorzystać do tego wbudowany (acz wyłączony) system tagów-prefixów. Sprawdzę jak to będzie wyglądało.

To może zamiast prefixa użyć sufixa, czy jak się nazywa głoska po rdzeniu, w senie: "Marynka [PL]"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj szczerze mówiąc nie wiem, ale jeżeli mielibyśmy realizować to za pomocą prefixów, to wyglądać będzie tak jak na trzech pierwszych chmielach

http://www.piwo.org/forum/67-charakterystyka-odmian-chmielu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co będziemy robić w przypadku tej samej odmiany z różnych krajów, niewiele, albo wcale nieróżniącymi się cechami/walorami? Dobrym przykładem jest cascade, który od dwóch lat pojawia się (tradycyjnie z USA) z DE

przy takim czymś mogą być 2 prefiksy włączone jeżeli dobrze pamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... mnie się wydaje że nie ma co przeładowywać tematu prefiksami. Tagi wystarczą.

Poza tym dział chyba jest po to aby zainteresowany posługiwał się z pełną świadomością nazwą chmielu a nie krajem pochodzenia.

Znaczy szukający kopie w informacjach o odmianie chmielu i to jest wytyczna, odnajduje wątek i w środku dowiaduje się to co chce wiedzieć - a więc kraj pochodzenia, jaka to odmiana, jaką ma charakterystykę oraz opinie i doświadczenia piwowarów z zastosowania danej odmiany w jakimś stylu - bo wiadomo że jeden chmiel może różnie smakować/pachnieć w różnych stylach piwa.

Jak tak dalej pójdzie to padnie propozycja prefiksu czy to chmiel aromatyczny, goryczkowy czy uniwersalny ;)

(a takie info może być zawarte w tagu, np. PL; aromat/goryczka/uniwersalny)

Edytowane przez roofman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można te zdublowane etykiety tagów pousuwać?

Dziwnie to wygląda... przykładowo [PL] [Nazwa_chmielu] [PL]. :D

Jeśli już w nazwie tematu ma być dużo informacji to może zamiast drugiego taga wstawić info o zastosowaniu [aromatyczny/goryczkowy/uniwersalny] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie można niestety.

Więcej tagów i opisów w temacie nie będzie, bo się zrobi nieczytelne. Zresztą taki sztywny podział na stosowanie powoli się zaciera.

 

Edit: chyba, że usuwamy prefixy a zostawiamy tagi (te po prawej stronie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie można niestety.

Więcej tagów i opisów w temacie nie będzie, bo się zrobi nieczytelne. Zresztą taki sztywny podział na stosowanie powoli się zaciera.

No to może już nic nie ruszać... bo sama treść/nazwa tematu zacznie się niebezpiecznie 'zagęszczać' ;)

I tak super że powstał dział o chmielach, brakowało tego zebranego w jednym miejscu (nie licząc wiki ale tam nie każdy zagląda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Chciałbym popróbować nowych chmieli o zupełnie innym charakterze. Znam nasze polskie, Saaz, Hallertau i wstępnie wybrałem sobie takie nowości:

Amarillo

Cascade

Centennial

Fuggles

 

To tyle co wyczytałem i mnie zainteresowało. Doradźcie co można jeszcze popróbować (i czego się można wtedy spodziewać), żeby było inne niż już znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządkowałem zakładki i okazało się, że mam zapisane pięć stron z charakterystykami chmieli.

Wszystkie po angielsku, wydaje mi się, że przynajmniej dwie z nich mogą być przydatne.

 

Jeśli powtarzam wiedzę potoczną, to przepraszam.

 

BYO pozwala przyjrzeć się chmielom dedykowanym do poszczególnych stylów, BeerAdvocate serwuje opisówkę mniejszej ilości odmian, Murphy & Son oraz Freshhops dają zdawkowe opisy, ostatecznie Hop Varieties oferuje ebook z bogatymi informacjami.

 

Jeśli macie inne, podobne serwisy to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.