Skocz do zawartości

Fermentis Safale US-05


Rekomendowane odpowiedzi

Mozesz miec nieszczelny fermentor i co2 ucieka szczelinami. Mi us-05 z ta sama data w kwasie i 15 stopniach ruszyly na dobre po 18 h. Po 12 juz widac bylo wyraznie, ze sie cos dzieje. Przezroczyste fermentory daja dobry podglad. Piana byla nikla w szczycie wysokich krazkow jakies 0.5 cm i szybko opadla, po 3 dniach od startu fermentacji nie bylo juz wogole piany co przy tych drozdzach na zwyklych ipach czy apach utrzymywala mi sie bardzo dlugo. Ogolnie piwo wyszlo ok. Nie wyczulem zadnych wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem fermentor, żeby to sprawdzić. 

Na powierzchni coś się dzieje.

Nie jest to zbita piana, a jedynie kilka białych pierścieni i małe bąbelki. 

 

Zmierzyłem balingomierzem poziom cukru i chyba nie ma tragedii, bo z 10brix zeszło do 6brix. 

 

Obserwowałem fermentor od dwunastej godziny po zadaniu drożdży i nie było piany, do której przywykłem.

Może nie było fajerwerków, bo ekstrakt początkowy był tak niski?

I po prostu wszystko się tam działo powoli i spokojnie? 

 

A da się jakoś sprawdzić szczelność fermentora?

No bo cicha już powinna się odbyć bez tlenu, więc lepiej byłoby wykluczyć nieszczelności, prawda? 

 

Trochę przepraszam za panikę ?

 

Edytowane przez Łukasz Kola Kolasiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz Kola Kolasiński napisał:

Otworzyłem fermentor, żeby to sprawdzić. 

 

Na powierzchni coś się dzieje. Nie jest to zbita piana, a jedynie kilka białych pierścieni i małe bąbelki. 

 

Zmierzyłem balingomierzem poziom cukru i chyba nie ma tragedii, bo z 10brix zeszło do 6brix. 

 

Obserwowałem fermentor od dwunastej godziny po zadaniu drożdży i nie było piany, do której przywykłem.

 

Może nie było fajerwerków, bo ekstrakt początkowy był tak niski? I po prostu wszystko się tam działo powoli i spokojnie? 

 

A da się jakoś sprawdzić szczelność fermentora? No bo cicha już powinna się odbyć bez tlenu. Więc lepiej byłoby wykluczyć nieszczelności, prawda? 

 

Trochę przepraszam za panikę ?

 

 

Szczelność fermentora nie ma tu znaczenia (no, chyba, że dołem przecieka :D ). Od góry masz poduszkę CO2, które jest cięższe od powietrza - piwo samo z siebie nie "zaciągnie" powietrza z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Temperatura brzeczki przy starcie i uwodnionych drożdży była podobna ok 23 stopnie, fermentacja burzliwa ruszyła po ok 12 godz.

Trochę zawaliłem bo w piwnicy mam temp. 14 stopni i mogłem tam dać, teraz po 3 dobach chyba nic dobrego by nie wynikło gdybym przeniósł do piwnicy i obniżył temp o 5 stopni ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura brzeczki przy starcie i uwodnionych drożdży była podobna ok 23 stopnie, fermentacja burzliwa ruszyła po ok 12 godz.
Trochę zawaliłem bo w piwnicy mam temp. 14 stopni i mogłem tam dać, teraz po 3 dobach chyba nic dobrego by nie wynikło gdybym przeniósł do piwnicy i obniżył temp o 5 stopni ?  
Bardzo zawaliłeś nie przenosząc. Następnym razem przenoś bo masz super temperature w piwnicy.
Nauka na przyszłość. Nie wiem co wyjdzie, ale wypijesz je ze smakiem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysiek80 napisał:

chyba nic dobrego by nie wynikło gdybym przeniósł do piwnicy i obniżył temp o 5 stopni ?  

Nic dobrego, drożdże nie lubią obniżania temperatury w trakcie fermentacji. Fermentacja mogłaby zostać przerwana i piwo niedofermentowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szósty dzień fermentuje IPA 16BLG na drożdżach US 05 w temperaturze 14 stopni. Woda w rurce po tych sześciu dniach bulka ok co jedną minutę. Czy mogę spokojnie zostawić piwo w takiej temperaturze do końca fermentacji czy szukać cieplejszego miejsca? Czy drożdże US 05 poradzą sobie z fermentacja w takiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zerknąłem dzisiaj na opakowanie tych drożdży żeby upewnić się co do widełek temperatury rehydratyzacji, a tam tylko  informacja żeby zadawać bezpośrednio na brzeczkę.

Na stronie to samo, z informacją, że alternatywnie można uwodnić (wcześniej było na odwrót).

W pdf wyjaśniają, że ciągle udoskanalają drożdże w związku z czym, brak rehydratyzacji nie wpływa na ich żywotność czy profil.

Niby są teraz e2u (easy to use).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Coś te drożdże powariowały. IPA 15,5 blg -> 12 dni, temp. od 15 do 19 stopni, blg zeszło do 4,5. 2 dni w temperaturze 22 stopnie, piwo od góry się zaczęło lekko klarować. Przelałem do drugiego wiadra, żeby nachmielić na zimno to 05 znów ruszyły, piana na dwa palce + kożuszek chmielowy. Zadawałem świeżutką gęstwę po APA 12 blg. Data przydatności 09-2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej, po ilu dniach fermentacji w 18stopniach bezpiecznie jest już podnieść temperaturę bez obawy o przesadne estry?

Muszę zwolnić lodówkę i zastanawiam się czy po 10dniach fermentacji mogę z 18 stopni przestawić do 22stopni na chmielenie na zimno a później cold crush. Jakieś doświadczenia w tej materii posiadacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy też macie diacetyl podczas refermentacji ? Tylko na tych drożdżach go miałem, już trzeci raz, to nie może być przypadek. Oczywiśćce diacetyl znika po tygodniu, dwóch bez śladu. Po burzliwej go nie ma, tylko przy refermentacji, w takiej samej temperaturze co fermentacja. Może te drożdże karzą za niecierpliwość i zbyt szybką chęć spróbowania piwa ?

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maciek1221 napisał:

Hej, po ilu dniach fermentacji w 18stopniach bezpiecznie jest już podnieść temperaturę bez obawy o przesadne estry?

Muszę zwolnić lodówkę i zastanawiam się czy po 10dniach fermentacji mogę z 18 stopni przestawić do 22stopni na chmielenie na zimno a później cold crush. Jakieś doświadczenia w tej materii posiadacie?

Doświadczenie posiadam takie, że temperaturę możesz(a nawet, jest to wskazane) podnosić pod koniec fermentacji. W twoim przypadku, jest już dawno wszystko przefermentowana, więc możesz śmiało przenosić, gdzie sobie życzysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.