Skocz do zawartości

Fermentis Safale US-05


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio próbowałem aipę na us-05, która fermentowała w lodówce w stałej temperaturze około 17 stopni (dwa tygodnie burzliwej) i później leżała na cichej ponad miesiąc. Nie wiem co się mogło stać, ale takiej ilości aldehydu octowego to w piwie jeszcze nie miałem.

 

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o infekcje ;) http://www.wiki.piwo.org/Aldehyd_octowyjeżeli nic nie pasuje z wymienionych tam rzeczy, no to cóż niektóre szczepy bakterii dają takie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy ma ktoś może doświadczenie w jakiej temperaturze startują drożdże US-05? trochę za mocno wystudziłem brzeczkę i zadałem je w temp. 16 stopni. następnie zniosłem fermentor do piwnicy i tam temperatura spadła do ok 13st. minęło 24 h i objawów fermentacji brak... Jak myślicie ruszą czy przenieść fermentor do mieszkania celem ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

24h bez fermentacji to też nie jest katastrofa


Wiem, wiem ale zawsze zadawałem je w temp. ok 20-21 stopni i znosiłem do piwnicy. Najpóźniej ruszały po 48 ale zanim temperatura spadła do 13 to już coś się pomału zaczynało dziać jakaś delikatna piana, zapach. Tutaj nic. poczekam do 72 h i jak nie ruszy to ogrzewam. Myślę że negatywnych skutków nie powinno być us-05 wolą raczej niższy zakres temperatur.  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z tymi drożdżakami. Uwodniłem je, ale piany było trochę mało. Ostatnio ruszyły po 5 godzinach, a teraz dopiero dzisiaj rano, po 30. Czy możliwe że pomimo długiej daty ważności (7 miesięcy) były w tak słabej kondycji? Piwo to APA 12°Blg.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zadałeś w innej temperaturze lub inaczej napowietrzyłeś brzeczkę, stąd ta różnica, aczkolwiek ja u siebie też mam czasem start już po 3h a czasem po 24 a staram się wszystko robić tak samo, także ciężko znaleźć jakąś konkretną przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

hej,

 

ja z takim zapytaniem, robiłem piwko z brewkita z zestawu Mangrove Jacks 3kg Robbers Gold/Golden Ale, zadałem paczkę suchych drożdżaków właśnie US-05. Ekstrakt początkowy 12BLG,

Temperatura zadania bodajże 19°C, temperatura fermentacji 19-20°C. Fermentacja wystartowała mniej więcej po 12 godzinach, całość w fermentorze od 19 dni, od kilku dni już całkowita cisza, na tafli brzeczki pozostały tylko resztki piany, zapach w normie, smak również, ale ekstrakt na poziomie 4BLG - spodziewałem się że jednak trochę niżej zejdą. 

Mam jeszcze chmiele do wrzucenia na zimno i teraz pytanie, czekać 2 dni i sprawdzać ponownie poziom BLG i jak będzie ciągle to samo to przelewać i sypać chmiele czy po takim czasie spokojnie można przelać a to co ma zostać posprzątane po drożdżach to w ten tydzień cichej się zrobi? 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a te 4°Blg to raczej tylko wypadek przy pracy czy po 3 tygodniach jest opcja żeby jeszcze coś zeszły? nie przeszkadza mi jeśli już nie zejdą, ale z tego co widziałem i w tym temacie i w innych odnośnie US-05 to 4BLG raczej otrzymywało się ze startowych 16-18.

Edytowane przez tymonisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy ma ktoś może doświadczenie w jakiej temperaturze startują drożdże US-05? trochę za mocno wystudziłem brzeczkę i zadałem je w temp. 16 stopni. następnie zniosłem fermentor do piwnicy i tam temperatura spadła do ok 13st. minęło 24 h i objawów fermentacji brak... Jak myślicie ruszą czy przenieść fermentor do mieszkania celem ogrzania?

Podczas ostatniego mojego warzenia: uwodnione drożdże (woda 18°C) dodałem do brzeczki (konkretnie napowietrzonej) o temp. również 18°C, następnie fermentor zniesiony do piwnicy (temp. otoczenia 15°C). Start fermentacji po 24-36h, temp. w wiadrze 17°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czy na tych drożdżach konieczna jest cicha? Wiem że u nas ma forum jets ogólnie przekonanie że powinno się robić cicha, ale czy przy tych drożdżach obejdę się bez niej? Ogólnie nigdy nie miałem problemów na jednej tylko fermentacji z żadnymi drożdżami ale tych jeszcze nie używałem (tak wiem :p) a piszecie że te wyjątkowo trzeba zlewać na cicha? 

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby, zrobiłem trochę warek na tych drożdżach i jeśli nie zamierzałem wykorzystać gęstwy, to nie zlewałem na "cichą", jedynie przed butelkowaniem mocno obniżałem temperaturę piwka żeby pozbyć się długo utrzymujących się resztek piany na powierzchni piwka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Oskaliber napisał:

Cicha nie jest konieczna na żadnych drożdżach.

Chyba chciałeś napisać, że jest konieczna na każdych drożdżach. Natomiast "przelewanie na cichą" nie jest konieczne, bo cicha fermentacja tak czy inaczej zajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12/19/2017 o 14:52, wizi napisał:

Chyba chciałeś napisać, że jest konieczna na każdych drożdżach. Natomiast "przelewanie na cichą" nie jest konieczne, bo cicha fermentacja tak czy inaczej zajdzie.

Tylko na to czekałem... na tym forum już nic się nie da napisać o cichej żeby jakiś mądrala nie musiał tego wtrącić. 

 

Z chemicznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak fermentacja burzliwa i cicha. Jest po prostu fermentacja. A polskie burzliwa i cicha to odpowiedniki angielskich primary i secondary, które oznaczają właśnie pierwsze wiadro i przelew do drugiego. Przez lata wszyscy doskonale rozumieli i co chodzi, po czym ktoś wymyślił jakąś swoją śmieszną definicję i nagle wszyscy podchwycili. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Oskaliber napisał:

Tylko na to czekałem... na tym forum już nic się nie da napisać o cichej żeby jakiś mądrala nie musiał tego wtrącić. 

 

... to odpowiedniki angielskich primary i secondary, które oznaczają właśnie pierwsze wiadro i przelew do drugiego...

 

 

Możesz wytłumaczyć w takim razie, co Browarnicy z Zachodu od Odry robią z tymi fermentorami i po co, czy za każdym razem traktują w ten sposób swoje piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.