Skocz do zawartości

Czym uszczelnić wiadro?


Rageofhonor

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem specjalnie pod Winekita nowe wiadro z pokrywą i rurką fermentacyjną i jak się okazało gdzieś uchodzi powietrze. Test z zamkniętym fermentorem wypełnioną rurką i przyciskaniem pokrywy. Minimalnie trochę powietrza uchodzi. Czy jest sposób by to jakoś uszczelnić? Wiem że to raczej nie problem ale łatwiej określić koniec fermentacji gdy wiadro jest szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec fermentacji potwierdzasz pomiarami a nie szczelnością wiadra.

Nie idź w tym kierunku... ;)

 

Moja praktyka jest taka: Bulgotanie jest fermentacja. Nie ma bulgotania koniec fermentacji.

Częste robienie pomiarów niesie ze sobą ryzyko infekcji. Dlatego staram się jak najmniej ingerować w proces fermentacji. Pomiar kontrolny robię dopiero wtedy gdy jestem pewien że fermentacja się zakończyła i mam gotowe butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec fermentacji potwierdzasz pomiarami a nie szczelnością wiadra.

Nie idź w tym kierunku... ;)

 

Moja praktyka jest taka: Bulgotanie jest fermentacja. Nie ma bulgotania koniec fermentacji.

Częste robienie pomiarów niesie ze sobą ryzyko infekcji. Dlatego staram się jak najmniej ingerować w proces fermentacji. Pomiar kontrolny robię dopiero wtedy gdy jestem pewien że fermentacja się zakończyła i mam gotowe butelki.

Koniec fermentacji potwierdzasz pomiarami a nie szczelnością wiadra.

Nie idź w tym kierunku... ;)

 

Moja praktyka jest taka: Bulgotanie jest fermentacja. Nie ma bulgotania koniec fermentacji.

Częste robienie pomiarów niesie ze sobą ryzyko infekcji. Dlatego staram się jak najmniej ingerować w proces fermentacji. Pomiar kontrolny robię dopiero wtedy gdy jestem pewien że fermentacja się zakończyła i mam gotowe butelki.

A moja, może skromna jest inna: jest bulgotanie, jest fermentacja. Nie ma bulgotania - zaglądam ostrożnie, bo różnie bywa. Jak jest piana, to nawet nie mierzę. Jak nie ma piany, to mierzę. A potem już tylko do ustalenia bailinga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie rozumiem skąd ten mit o nieprzydatności rurki fermentacyjnej. Czy to jakiś wstyd mieć rurkę fermentacyjną? Nie trendi czy co? Prawdziwi twardziele nie używają rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maż wywiercił w fermentatorze nieco za dużą dziurkę na rurkę fermentacyjną i jest za dużo luzu między uszczelką a rurką. Ja uszczelniłam z zewnątrz gorącym woskiem pszczelim (lejąc go na styk uszczelki i wiadra), trzeba zmieniać co prawda co fermentacja, ale denerwuje mnie, jak piwo nie bulka. No sorry, wiem, że fermentacja jest, ale mnie to denerwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maż wywiercił w fermentatorze nieco za dużą dziurkę

A to mąż niecnota ;)

Moja propozycja w tej sytuacji jest taka żeby dziurkę powiększyć jeszcze bardziej..... i wcisnąć kolejny rozmiar takiego korka. Ja wziąłem dość duży, ponieważ po jego wyciągnięciu korzystam z otworu do pobierania próbek, bez ściągania pokrywy pokrywy. Poza tym patent o tyle dobry, że nie ma problemy z nieszczelnością. Korek ma stożkowy kształt i zostaje wciskany tak głęboko, aż "złapie" szczelność (oczywiście należy wywiercić taki otwór, żeby wypadł w około 2/3 wysokości korka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nieszczelność jest na pokrywie to zaleca się posmarowanie krawędzi olejem roślinnym przed zamknięciem. Tak było napisane na stronie, skąd brałem wiadra. Jeżeli chodzi o dziurki na rurkę, to polecam plastelinę lub wosk, zawsze sprawdzało się bardzo dobrze. Lub tak jak mówi Korzeń, wywiercić większą dziurę na większy korek, ale to już trzeba ten korek mieć ;))

 

P.S.

Ja kiedyś nie miałem korka do balona, więc zrobiłem go z takiej twardej pianki i też było dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie okleiłem fermentor na łączeniu pokrywy z fermentorem taśmą elektryczną i zaczęło słabo bulkać. Albo fermentacja tego kita przebiega tak wolno albo gdzieś jeszcze jest nieszczelność.

Chyba raczej tylko w rurce niemrawo bulka przez jakąś nieszczelność...? A sam proces przebiega raczej prawidłowo.

Fermentacja nie jest zależna od szczelności wiadra... co mają powiedzieć osoby które nastawiają piwo z luźno położonym deklem na wiadrze?

Że im w ogóle nie fermentuje? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzydatna dlatego że nigdy nie wiesz kiedy fermentor straci szczelność, a straci wcześniej czy później.

Mówimy o sytuacji, gdy przez rurkę wychodzi gaz, czyli wiadro jest szczelne. A jak wychodzi, to znaczy, że trwa fermentacja i nie ma potrzeby nic mierzyć, dopóki się nie skończy. Koniec, kropka.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.