Skocz do zawartości

Wyeast 2124 bohemian lager


tumek_pl

Rekomendowane odpowiedzi

Rzecz tyczy się powyższego szczepu. Rozgniotłem aktywatory, mieszałem ect ect. po 4 godzinach prawie wcale nie spuchło. Nie zraziłem się ponieważ inne drożdżaki ruszyły pomimo nie napęcznienia. JEDNAKŻE do tematu. Brzeczka napowietrzona, 21 ltr koźlak, 16 blg ( czyli trochę ponad moc 2124). Po 48h kompletny brak rekakcji. Wszystko opadło na dół i kuniec. Co radzicie? Czekać , nie czekać i uwadniać s-34 ? Sam nie wiem. temp 8,5 - 9 stopni. W piwie narazie brak oznak dzikunów.

 

zamieściłem fotkę z tego jak to wygląda...co radzicie, napowietrzyć i zasypać w-34 ?

post-4650-0-65113900-1366725828_thumb.jpg

Edytowane przez tumek_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ruszą, widać że na dole się mnożą. Podniósłbym temperaturę do 15°C, a jak ruszą to stopniowo obniżał.

Albo lepiej wyciągnij wiadro do temperatury pokojowej.

 

Ps:Nie wiem czy odbija się światło, ale również ścianki są lekko oblepione kłaczkami drożdży.

Ale swoją drogą to poszedłeś na żywioł :D Ja 12°Blg przy lagerach robię z płynnych startery, po napuchnięciu paczki.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aparat właśnie tych kłaczków nie wychwyci , troszkę niepotrzebnie zamieszałem w fermentorze, ale na ściankach jest pełno małych kłaczków. Jak pisałeś vettis wyjąłem wiadro z lodówki i poczekam jak ruszy - lodówkę nastawię na 15 stopni i będę stopniowo obniżał do 10.

Edytowane przez tumek_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak to jest kiedy człowiek przeczyta tył opakowania i wleje drożdże bez startera.... narazie wiadro wyjąłem z 15 stopni ( w tej temp) bez objawów, jeśli do jutra nie ruszą w temperaturze pokojowej to przelewam piwo przez sito i zadam W-34 - do tej pory w piwie brak objawów zboczenia w dziką stronę.

Edytowane przez tumek_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie .. naszedł mnie kolejny dziki pomysł , macie moze w tym doświadczenie.... a gdybym tak uwodnił 1x W-34 dosypał i dał do lodówy? Może posiłki coś pomogą ?

 

Nie taki dziki :P ludzki już próbowali mieszać szczepy, ale po co?. A próbowałeś po prostu zamieszać wiadrem? U mnie często pomaga tak 2-3 razy zamieszać w odstępach 3-4h.

btw. skąd pomysł by rzucać na 16blg bez startera? ;)

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie tak zrobić bo W-34/70 to ten sam szczep co Bohemian Lager :D Więc do żadnego pomieszania drożdży nie dojdzie, różnica jest taka, że jedne są płynne a drugie suche. (ło tu możesz o tym poczytać) Zaczekaj jeszcze dobę i jak nic się nie będzie działo to dodaj, mi Bavarian Lagery tez bardzo długo odpalały w brzeczce około 3 dni, pomimo nawet startera, a te 2124 słyszałem że też tak mają więc jeszcze cierpliwości. Albo jak chcesz to dodaj te suche (tylko uwodnij) bo i tak są to te same drożdże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info , słuchajta chłopy - wiadro wystawiłem na kuchnie ( 20st ) podłączyłem mega napowietrzacz na dwa kanały, kupiłem dwa kamyki i zarzuciłem do wiadra. Napowietrze do bólu , brzeczke zamieszałem/wymieszałem. Myślę że po takiej dawce powinno być OK. Ze dwie godziny napuszcze powietrza, po czym zamkne wiadro i bede wyrywał włosy. Jeśli nie ruszy to wtedy zadziałam z W34.

post-4650-0-37959200-1366795701_thumb.jpg

post-4650-0-19822200-1366795720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie 2124 w tym roku mi wolno startowały ze startera przy 10,5°Blg, gęstwa już śmigała.

American Lager na S-23 startował mi prawie tydzień w 12°C, a potem marnie fermentował przez 3tyg., aż w końcu zeszło. A piwo i tak zajeło 4 miejsce, więc lager późnym startem tak szybko nie skwaśnieje ;)

Ja bym to piwo fermentował potem w górnym zakresie pracy drożdży, w dolnym mogą mieć problemy, bo będą zmęczone po ciężkim rozmnażaniu ;)

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zamykając wątek, drożdże płynne nie ruszyły, po napowietrzeniu brzeczki pompką akwariową na dwa baty - przez 3 godziny dosypałem W-34. Fermentacja w końcu ruszyła, drożdże zadałem w 22 stopnie ( poprzednio właściwie uwodnione), rurka co prawda nie bulkała ale po tygodniu z 16 plato spadło na 6 - temp 10-11 stopni. Trochę piany na powierzchni, jakiś dziwnych posmaków na razie brak.

post-4650-0-27658000-1367513766_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.