Jump to content
growys

Piwo chmielone... bez chmielu, nagłe braki surowca a tu wrze! co robić?

Recommended Posts

Witam, mam aktualnie problem a dotyczy on chmielu, a dokładnie jego brak.. nie zajrzałem do mojej szafki z chmielem, byłem pewny że jest a tu ZONK!

Moje 30 L właśnie "dochodzi", do wrzenia oczywiście!

Czy można przegotować brzeczkę aby zabić bakterię i jutro w granicach południa ponownie nastawić na chmielenie, już prawidłowe?

Proszę o pilną pomoc, jeszcze tego to u mnie nie grali....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojnie możesz tak zrobić, możesz nawet nie gotować, tylko przelać do sterylnego fermentatora i zostawić do jutra.

[edit]

76C powinno zabić większość bakterii (a przynajmniej zdziesiątkować ich populację), zostaną tylko przetrwalniki, które aktywują się dopiero po jakiś 12-16h po schłodzeniu brzeczki, do tego czasu powinieneś już ponownie podgrzewać brzeczkę

Edited by leszcz007

Share this post


Link to post
Share on other sites

leszczu ty się znasz bo wykształcony w temacie ale ta rada to ryzykowna. W powietrzu i na ściankach fermentatora pełno bakterii i innego badziewia jak mu temp spadnie poniżej 55 to już zacznie coś się dziać> zanim się zorientuje brzeczka obniży pH i będzie juz mały problem ...

 

Moja rada taka, że zagotować brzeczkę pod przykrywką. Położyć się spać rano wstac i ponownie przed praca zagotowac brzeczkę. za kilka godzin porosic tesciowa by ponownie zagotowała brzeczke i tak do momentu aż nachmieli właściwie. I tak będzie nie dobrze ale myslę lepiej niż inaczej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Ci wielkie, także wyłączyłem już palnik a jutro zabieram się za ponowne, znaczy się pierwsze chmielenie.

Naprawdę zaniepokoiło mnie to do tego przedostatnią warkę też miałem felerną, słabe wiadro nie wytrzymało temperatury i ciężaru - z metra zleciało z młutem przed filtracją na szczęście w gar do chmielenia, straciłem jakieś 20 % brzeczki, niestety nie miałem wiadra zastępczego, przenocowała brzeczka, ostygła i do rana zdążyła się sfermentować/zakompostować albo bakteria się wdała, zapach przerażający aczkolwiek spróbowałem dokończyć filtrację z myślą, że chmial wraz z wysoką temperaturą rozprawią się ze wszystkim, byłęm w błędzie - piwo wyszło koszmarne po wczorajszym butelkowaniu, z zapachem zgniłęgo jaja.\

dziękuję za uspokojenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bnp, bardzo racjonalne podejście i zastosuję to na najbliższe godziny, ph ma wpływ na chmielenie czy na co? jest to nieodwracalna zmiana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

w tym co pisze bnp jest trochę racji, ale jeżeli wysterylizujesz fermentator wszystko będzie dobrze (możesz go zalać kretem na 20min), kolega crosis tak robi notorycznie, raz lepszym raz z gorszym skutkiem :)

Co do pH, to jego spadek (często) jest wskaźnikiem poziomu rozwoju bakterii. pH można neutralizować, ale produkty metabolizmu bakterii nieodwracalnie zepsują piwo.

Możesz podgrzewać co jakiś czas brzeczkę powyżej 55C (co zatrzyma rozwój bakterii) ale przetrzymywanie brzeczki w sterylnym fermentatorze powinno wystarczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A stabilizacja SO2? W przypadku gotowania brzeczki przy chmieleniu i tak wszystko się ulotni, bo w 99 stopniach rozpuszczalność jest zerowa. To tylko pomysł, niech doświadczeni go rozważą, ja niczego nie zalecam!

Edited by Biniu

Share this post


Link to post
Share on other sites

chlorem możesz zdezynfekować fermentator, do brzeczki nie dodawaj go pod żadnym pozorem

 

[edit]

jeżeli masz ClO2 to można się pobawić ze dobraniem stężenia w brzeczce, ale raczej nie masz na to czasu :D

Edited by leszcz007

Share this post


Link to post
Share on other sites

SO2 brak w magazynach! poinformuje jak podgrzewanie i podtrzymywanie temp wyszło, jutro do pracy, dzięki śliczne i narazie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.