Skocz do zawartości

Prośba o pomoc - projekt browaru


sp5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

zwracam się z prośbą do Was, czy może ktoś z Was miał do czynienia z browarem przemysłowym .

 

Mianowicie w ramach studiów muszę wykonać ocenę oddziaływania na środwisko dla średniej wielkości browaru .

 

I tak naprawdę chodzi mi o kilka informacji :

 

-jakie mniej więcej są moce produkcyjne takiego browaru(jakie są przykladowe polskie browary średniej wielkości )

-jakie jest zapotrzebowanie na wodę

- w jaki sposób jest dostarczana woda (studnie, woda wodociągowa, uzdatnianie)

-w jaki sposób realizowana jest dostawa ciepła technologicznego (własna ciepłownia, ciepłownia miejska)

-jakie może być zapotrzebowanie na na energię elektryczną

-odprowadzenie ścieków (własna oczyszczalnia, oczyszczalnia miejska)

-zagospodarowanie odpadów produkcyjnych

-mniej więcej ilość zatrudnionych osób

 

z góry dziękuję za informacje

 

serdecznie pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Też się ostatnio na studiach biedziłem z OOŚ :P

Moce produkcyjne dla średniego browaru to w naszych warunkach jakieś 50 - 200 tysięcy hektolitrów piwa rocznie (całkiem z sufitu brane liczby). Przykładem może być np. Ciechan, Lwówek Śląski...

Browary zazwyczaj posiadają własne studnie głębinowe. Ścieki - raczej do oczyszczalni miejskiej.

Ciepło technologiczne jest dostarczane z własnej, zazwyczaj węglowej, kotłowni.

Wysłodziny po zacieraniu są sprzedawane jako pasza dla bydła.

Zatrudnienie wydaje mi się, że oscyluje w granicach 30 - 60 osób.

 

Przy czym to są wszystko moje "zdaje mi się". Konkretnych źródeł musiałbyś poszukać. Wydaje mi się, że warto poszukać informacji o browarach Marka Jakubiaka - Ciechan i Lwówek - o ile kojarzę to te zakłady podawały ość dużo tego typu danych w różnych miejscach sieci, np. w licznych wywiadach z Jakubiakiem.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej informacji znajdziesz na browar.biz. maja tam listę browarów z podziałem właśnie na wielkość. Warto zerknąć tam.

 

Pisałem do Ambera, ale jakoś nie odpisują, wydaje mi że informacje o które proszę nie są wiedzą poufną :)

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy na to, że średni to 100hl

 

- woda: na litr piwa 2-2,5l

- jak kto chce, mozna z wodociągów można mieć własną studnie

- raczej własna kotłownia

- 150kW?

- zależy, raczej komunalna

- świnki

- zalezy, 10?

 

A tak w ogóle to browar ma żadne oddziaływanie na środowisko. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej informacji znajdziesz na browar.biz. maja tam listę browarów z podziałem właśnie na wielkość. Warto zerknąć tam.

 

Pisałem do Ambera, ale jakoś nie odpisują, wydaje mi że informacje o które proszę nie są wiedzą poufną :)

 

Pozdrawiam Piotr

 

No to już zależy od tego jak chcą się reklamować. Przykładem może być właśnie Amber. Reklamuje się jako piwo bliske natury. Świeże, naturalne, ekologiczne itd. A ty mógłbyś odkryć ze browar jest bardzo energochłonny zużywa kosmiczne ilości wody I ścieków, w porównaniu z konkurencja. Wiec tak naprawdę taka wiedza może nie być dostępna publicznie.

No i nie zapomnij, browar niekoniecznie musi mieć dosyć ludzi by bawić się w udzielanie tego typu informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to browar ma żadne oddziaływanie na środowisko. :D

Wszystko, dosłownie wszystko oddziaływuje na środowisko. Zgodnie z polskim prawem w przypadku browaru wygląda to tak:

W myśl rozporządzenia RADY MINISTRÓW z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko

(Dz. U. z dnia 12 listopada 2010 r.):

§ 3. 1.Do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się następujące rodzaje przedsięwzięć:

99) browary lub słodownie;

Co prawda nie jest to tzw. "pierwsza grupa", gdzie są wymienione przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, ale taka klasyfikacja w pewnym stopniu utrudnia start. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, możliwy nakaz przeprowadzania postepowania OOŚ, pozwolenia sektorowe itp. itd., także oddziaływuje i basta :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że coś rada ministrów powiedziała i zapisała nie znaczy, że jest to prawda.

Pewnie, że można krzyczeć "Fuck the system!", ale otwierając browar w tym kraju musisz spełnić wymogi prawa na jego terenie obowiązującego. Według polskiego prawa browar oddziaływuje na środowisko w sposob potencjalnie znaczący. No się powtórzę, bo muszę. Wszystko oddziaływuje na środowisko :) Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że coś rada ministrów powiedziała i zapisała nie znaczy, że jest to prawda.

 

Oczywiście, że nie, ale u nas wszystko chce się wprowadzać dekretem urzędnika, nawet były pomysły, żeby płeć ustalać poprzez deklarację zainteresowanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie chłopaki, że tłumaczycie takie rzeczy komuś kto się zajmuje projektami od 14 lat. ;):D

 

Przez te 14 lat troche bzdurnych kwitów wyleciało w kosmos choć urzędnicy byli kiedyś w szoku gdy im mówiłem, że to bzdury i do niczego niepotrzebne.

 

Spokojnie z czasem trawa zmienia się w mleko. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że właśnie też robię pracę na ten sam temat, mam pod ręką kilka informacji:

Klasyfikacja browarów ze względu na wielkość produkcji

  • Browar duży
    produkcja powyżej 1 mln hl / rok
  • Browar średni
    produkcja od 100 tys. hl do 1 mln hl / rok
  • Browar mały
    produkcja poniżej 100 tys. hl / rok
  • Mikrobrowary (browary restauracyjne, rzemieślnicze)
    produkcja poniżej 10 tys. hl/rok

wg tej klasyfikacji browary średnie to: Kasztelan (gr. Carlsberg), Jędrzejów (Van Pur), Brok (Van Pur), Bracki Browar Zamkowy (gr. Żywiec), Amber, Perła w Lublinie.

Ciechan raczej stara się nie przekraczać produkcji 100 tys./rok/browar żeby być w grupie małych browarów :)

 

Wskaźnik zużycia wody w browarach to od ~3,5hl do ~7hl wody na 1hl piwa gotowego (tendencja w ostatnich latach spadkowa)

 

Woda albo z sieci wodociągowej albo z własnego ujęcia. Jeśli browar ma własne ujęcie to najczęściej woda z niego jest używana do samego warzenia a do np. mycia woda z sieci wodociągowej. Czasami woda wymaga uzdatniania czy regulacji składu.

 

Ciepło w zależności od możliwego rozwiązania. Gdyby w pobliżu znajdowała się ciepłownia miejska lub ciepłownia z innego zakładu który może produkować większą ilość i ją sprzedawać produkująca parę technologiczną (o odpowiednich parametrach temperatury i ciśnienia) to browar mógłby z nich korzystać jako ze źródła tańszego.

Jednak najczęściej nie ma takiego zakładu w pobliżu trzeba więc wytwarzać parę w kotłach (rzadziej) węglowych, częściej w kotłach na olej opałowy lub gaz. Najczęściej jest dodatkowy układ pozwalający na wykorzystanie tego ciepła do ogrzewania instalacji CO w sezonie grzewczym.

 

Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zależne od używanych maszyn i urządzeń więc jest inne dla każdego browaru i ma duży rozrzut. Energia pochodzi od lokalnych dostawców z sieci energetycznej.

 

ścieki to zależnie od browaru. Mogą trafiać do miejskiej oczyszczalni jeśli spełnia jej wymagania, czasami browar musi posiadać stację uzdatniania, uśredniania, wstępnego oczyszczania żeby przygotować wodę do tego by mogła być przekazana do oczyszczalni miejskiej. Niektóre browary posiadają własne instalacje do oczyszczania ścieków.

 

Odpady: główny odpad- młóto odbierane jest najczęściej przez rolników i wykorzystywana jako pasza dla zwierząt hodowlanych (zawiera dużą ilość białek strawnych). Wykorzystywana przez nich w postaci świeżej, suszonej lub kiszonki.

-gęstwa drożdżowa- jako odpad mocno oddziaływający na wodę nie może trawić do ścieków (ma wysokie ChZT). W procesach gnilnych powstaje duża ilość gazów. Gęstwa jest odbierana przez zakłady farmaceutyczne i producentów pasz dla zwierząt.

-Ziemia okrzemkowa może być wykorzystana jako nawóz (dodatkowo spulchniający glebę) lub jako dodatek przy produkcji betonu lub cegieł.

-Tektura, folie z opakowań (np. worki po słodach, chmielach) poddawane są segregacji i oddawane do ponownego przetworzenia

-Stłuczka szklana powstająca na rozlewni również oddawana jest do przetworzenia- jako wsad do pieców hut szkła

-Odpady z myjki do butelek (głównie pozostałości etykiet ale też części metalowe, drewniane, plastikowe słomki) najczęściej nie są segregowane i trafiają na wysypiska śmieci.

 

Ilość osób zależna od browaru, np. stopnia automatyzacji bo może być tak, że samo warzenie może obsługiwać jeden informatyk zza monitora komputera a może być tak, że pan Mietek musi odważyć słód, pani Halinka chmiel, Zdzisiek pilnuje temperatury, Marysia-laborantka na bieżąco bada brzeczkę, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie chłopaki, że tłumaczycie takie rzeczy komuś kto się zajmuje projektami od 14 lat. ;):D

 

Przez te 14 lat troche bzdurnych kwitów wyleciało w kosmos choć urzędnicy byli kiedyś w szoku gdy im mówiłem, że to bzdury i do niczego niepotrzebne.

 

Spokojnie z czasem trawa zmienia się w mleko. :D

Widzisz, bo ja siedzę po drugiej stronie barykady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie chłopaki, że tłumaczycie takie rzeczy komuś kto się zajmuje projektami od 14 lat.

czyżby ziomal po fachu, ja z urzędami walczę od lat 8 ;)

 

 

 

Znaczy się wróg ;):D

na to wygląda :) :)

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się wróg ;):D

Szit, muszę wymazać dane z profilu :D

Fajnie chłopaki, że tłumaczycie takie rzeczy komuś kto się zajmuje projektami od 14 lat.

czyżby ziomal po fachu, ja z urzędami walczę od lat 8 ;)

 

 

 

Znaczy się wróg ;):D

na to wygląda :) :)

Nikt mnie nie lubi :(:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.