Skocz do zawartości

Maksymalny załadunek słodu do lidla


jackson

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do użytkowników kociołków Silvercrest, Clatronic:

 

Na dniach powinien do mnie dotrzeć kociołek lidlowy, więc szukam teraz receptur do wykorzystania. Chcę wypróbować gotowy zestaw z piwodzieja na IPA - http://piwodziej.pl/pl/p/India-Pale-Ale-Premium-17Blg/243 tylko zastanawiam się teraz, czy ten kociołek pomieści 7,5 kg słodu. Jeżeli zastosować się do reguły 1:3, to wychodzi 22l wody - nie będzie to zbyt duży hardkor jak na pierwsze zacieranie?

 

Druga interesująca receptura z tego sklepu to Extra special bitter http://piwodziej.pl/pl/p/Extra-Special-Bitter-Premium-14%2C7Blg/242 - tu jest 6,2 kg = 18,6 l wody - tu już powinienem się zmieścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się władować 9,5 kg słodu do lidla, na bardzo gęsto po same brzegi. Ledwo to się mieszało i przy podgrzewaniu trzeba było uważać żeby nie przypalić ale i tak mi się część przypaliło. Ale więcej tak nie będę robił bo to nie ma sensu lepiej chyba tak jak pisali w temacie wyżej, albo dokupić ekstraktu do podbicia blg albo dwie warki robić i przednie wysłodziny zebrać do Portera, kontrolować blg i dolewać odpowiednio wysłodzin do zakładanego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath, dzięki za info. 9,5 to domyślam się był hardkor ;)

 

Tak myślę tylko, że na pierwsze gotowanie lepiej będzie wziąć mniej, tylko czy będzie duża różnica w gotowaniu 5kg a 6,2 w lidlu? Czy starczy pojemności tego gara do chmielenia? 6,2kg - 14,7% BLG wg sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem w Lidlu to IPA z Piwodzieja i było OK (dużo w garze ale bez przesady). Śrutowałem sam (tak sobie drobno na przystawce do Zelmera) i mieszałem sam (wielką łychą) ;-)

 

A 9,4kg (RIS z PIwodzieja) mam w planie, ale zmielę drobno + odpalę mieszadło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.