Jump to content
jackson

Maksymalny załadunek słodu do lidla

Recommended Posts

Pytanie do użytkowników kociołków Silvercrest, Clatronic:

 

Na dniach powinien do mnie dotrzeć kociołek lidlowy, więc szukam teraz receptur do wykorzystania. Chcę wypróbować gotowy zestaw z piwodzieja na IPA - http://piwodziej.pl/pl/p/India-Pale-Ale-Premium-17Blg/243 tylko zastanawiam się teraz, czy ten kociołek pomieści 7,5 kg słodu. Jeżeli zastosować się do reguły 1:3, to wychodzi 22l wody - nie będzie to zbyt duży hardkor jak na pierwsze zacieranie?

 

Druga interesująca receptura z tego sklepu to Extra special bitter http://piwodziej.pl/pl/p/Extra-Special-Bitter-Premium-14%2C7Blg/242 - tu jest 6,2 kg = 18,6 l wody - tu już powinienem się zmieścić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Udało mi się władować 9,5 kg słodu do lidla, na bardzo gęsto po same brzegi. Ledwo to się mieszało i przy podgrzewaniu trzeba było uważać żeby nie przypalić ale i tak mi się część przypaliło. Ale więcej tak nie będę robił bo to nie ma sensu lepiej chyba tak jak pisali w temacie wyżej, albo dokupić ekstraktu do podbicia blg albo dwie warki robić i przednie wysłodziny zebrać do Portera, kontrolować blg i dolewać odpowiednio wysłodzin do zakładanego poziomu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Undeath, dzięki za info. 9,5 to domyślam się był hardkor ;)

 

Tak myślę tylko, że na pierwsze gotowanie lepiej będzie wziąć mniej, tylko czy będzie duża różnica w gotowaniu 5kg a 6,2 w lidlu? Czy starczy pojemności tego gara do chmielenia? 6,2kg - 14,7% BLG wg sklepu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ostatnio robiłem Rauchbock-a przy zasypie 6,5kg zacierałem na rzadko w 18l wody i jeszcze śmiało z pół kg by weszło. Domyślam się że ilość 9,5kg było nie lada wyzwaniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robiłem w Lidlu to IPA z Piwodzieja i było OK (dużo w garze ale bez przesady). Śrutowałem sam (tak sobie drobno na przystawce do Zelmera) i mieszałem sam (wielką łychą) ;-)

 

A 9,4kg (RIS z PIwodzieja) mam w planie, ale zmielę drobno + odpalę mieszadło

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.