Skocz do zawartości

Pogadajmy o IPA!


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

[...] Temperatura fermentacji dla IPA: 72F, czyli 22°C.

 

22 st. C dla piwa, które ma mieć niski poziom estrów?! Fermentowałem niedawno AIPA 17 blg w 19 st. C na US-05 (gęstwa) i nie uniknąłem aromatu alkoholu... Fermentowałem 1 m-c temu American Stouta 17 blg w 21 st. C na S-04 (gęstwa) i również nie uniknąłem aromatu alkoholu. Oba piwa miały tę samą ilość chmielu Jest to wiedza przeciwna do tej, która tutaj jest propagowana. Wiadomo suchary < płynne, ale czy różnica jest tak potężna żeby fermentować w górnym zakresie piwa mocno chmielone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Temperatura fermentacji dla IPA: 72F, czyli 22°C.

 

22 st. C dla piwa, które ma mieć niski poziom estrów?! Fermentowałem niedawno AIPA 17 blg w 19 st. C na US-05 (gęstwa) i nie uniknąłem aromatu alkoholu... Fermentowałem 1 m-c temu American Stouta 17 blg w 21 st. C na S-04 (gęstwa) i również nie uniknąłem aromatu alkoholu. Oba piwa miały tę samą ilość chmielu Jest to wiedza przeciwna do tej, która tutaj jest propagowana. Wiadomo suchary < płynne, ale czy różnica jest tak potężna żeby fermentować w górnym zakresie piwa mocno chmielone?

Wydaje mi się że niska temperatura zacierania i wysoka temperatura fermentacji ma na celu osiągnięcie wytrawnego piwa o niskim FG. Co do esterów to smakowałem chyba wszystkie piwa ze Stone i smakują świetnie, jeżeli są estery to przyjemnie wkomponowane w resztę piwa.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz w ramach eksperymentu zrobiłem IIPA (18blg) z trochę większym udziałem słodu pszenicznego (20%). Ciekaw jestem co z tego wyjdzie.

Nie wiem tylko czy z chmielem mnie trochę nie poniosło, bo łącznie leci 200g na 12l piwa.

 

Wiem, że pytanie mało na czasie, ale podejrzewam, że nadal zaglądasz do tematu :) - jakie wrażenia po zwiększonej ilości słodu pszenicznego?

 

Ja co prawda będę robił z ekstraktów, ale też planowałem dodać trochę ekstraktu pszenicznego - 10%? więcej?

Edytowane przez księciu-niu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem poleciałem jeszcze dalej i zrobiłem Imperial American Wheat, czyli w zasadzie Imperial IPA z 50% udziału słodu pszenicznego. Szczerze mówiąc 20% pszenicznego jakiejś wielkiej różnicy nie zrobiło. Przy 50% piw było bardziej mętne i nieco bardziej gładkie.

 

Spokojnie możesz ryzykować - nie wybuchnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź, coś mi mówiło, że śledzisz IPA-owe tematy ;)

 

A tak przy okazji, może ktoś podpowie w kwestii drożdży: do IPA lepsze S-04 czy US-05?

(skłaniam się ku tym drugim).

I czy przy 30 litrowej warce (14-16 Blg) jedna paczka uwodnionych suchych wystarczy czy lepiej zainwestować w dwie?

Edytowane przez księciu-niu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, to moj pierwszy post, wiec licze na wyrozumialosc ;)

chce sobie zrobic piwko i w gre wchodzi tylko i wylacznie IPA. jestem poczatkujacym piwowarem i swoja pierwsza warke chce zrobic na poczatku grudnia, ale materialy juz powoli trzeba zaczac zbierac. Na poczatku chce skorzystac z gotowych zestawow. Zeby miec jakies odniesienie "co i jak", ale jak czytam o watkach o IPA to wiekszosc chmieli na zimno i tutaj tez bym chcial tak zrobic, ale nie wiem czym i ile, oto gotowy zestaw z ktorego chce skorzystac.

 

Zestaw surowców do warzenia 10 litrów piwa z procesem zacierania - słody śrutowane. Jesli chcesz nawarzyć jednorazowo 20 litrów tego piwa, zalecamy użycie 2 kompletnych zestawów, w tym podwójną dawkę drożdży.

 

AIPA / American India Pale Ale - jasnobursztynowe, mocne piwo górnej fermentacji - wyjątkowo mocno chmielone goryczkowymi i amerykańskimi odmianami chmielu. Użycie dużej ilości ekstremalnie aromatycznych chmieli gwarantuje niesamowite efekty w smaku i zapachu piwa - cytrusy, las, owoce !

Skład zestawu BA AIPA 15,5°Blg: słód pale ale Weyermann® 2,6 kg, słód karmelowy Carared® 0,2 kg, słód karmelowy jasny Carapils® 0,2 kg, chmiel goryczkowy Chinook (USA) 30 g (granulat), chmiel aromatyczny Cascade (USA) 30 g (granulat), chmiel aromatyczny Citra® (USA) 30 g (granulat), drożdże Safale US-05 11,5 g, wskazówki do warzenia.

 

Parametry gotowego piwa: ekstrakt 15,5°Blg, zaw. alk. 6,0 % obj.

 

i wlasnie tutaj pytanie czy zamowic jakis chmiel aby chmielic na zimno. Dodam ze gustuje w piwach rowing jack i atak chmielu, birbant citra, imperial ipa i lubuskkie ipa tez sa oki, ogolnie cos w tym stylu wiadomo o co chodzi :)

 

prosze o porady !

Zalecana temperatura fermentacji brzeczki: 18-21°C.

Edytowane przez crusher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko, ale jak brzmi pytanie?

 

Tak na szybko to masz tam ponad 10% karmeli co nie jest dobrym pomysłem. No chyba że jesteś fanem Ataku Chmielu. :)

 

ano pytanie brzmi tak, ze jesli chodzi o gotowanie w tym przepisie to nie jest nic napisane o chmieleniu na zimno.

 

GOTOWANIE 75min

Chmielenie

20g chinook w 15 minucie gotowania

20g cascade i 10g chinook w 70 minucie gotowania

10g cascade i 30g citra dodac natychmiast po zakonczeniu gotowania

 

i wlasnie czy to nie za malo ? bo jak wspomnialem czytajac receptury to wiekszosc ( wszyscy? ) chmiela IPA na zimno.

Jestem fanem goryczki i ataku chmielu :)

Edytowane przez crusher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś chmielić na zimno przez 5 - 7 dni. W twoim przypadku najlepiej chmielem Citra 30 g oraz Cascade 30 g . Obawiam się, że będziesz musiał dokupić chmielu.

Jestem fanem goryczki i ataku chmielu

IMO Atak Chmielu nie jest najlepszym przykładem AIPA. Przeładowany do granic możliwości słodami karmelowymi. Wręcz zaryzykuję stwierdzenie, że jest to przykład jak nie powinna AIPA smakować. Ale to moja opinia.

Jak lubisz mocną goryczkę sypnij 30 - 35 g Chnook'a na goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z tym IBU ? bo np. rowing jack ma 70IBU a crazy mike 100IBU, wiec powinien byc bardziej gorzki ? a na moje to rowing jack ma wieksza gorycz.

IBU nie równa się odczuwaniu goryczki. 10blg z 40ibu będzie wydawało się bardziej goryczkowe, niż 18blg z 50ibu.

Edytowane przez sebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucie goryczki można mierzyć BU/OG czyli dzieląc goryczkę przez ekstrakt początkowy (ale w jednostkach amerykańskich)

 

Przykład:

 

Rowing Jack 16 Blg, 80 IBU

16 Blg = 1.065 OG

 

Odczucie goryczy = 70/65 = ~1,08

 

Crazy Mike 20 Blg, 100 IBU

20 Blg = 1.083 OG

 

Odczucie goryczy = 100/83 = ~1,2

 

Generalnie przyjmuje się, że:

 

>1 gorzkie

0,5-1 średnio gorzkie

0,5 - zbalansowane

wszystko poniżej 0,5 idzie w kierunku słodkiego ulepku

 

Jeszcze inni do odczucia wliczają ekstrakt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko poniżej 0,5 idzie w kierunku słodkiego ulepku

Bez przesady, można spokojnie zrobić piwo z IBU/OG poniżej 0,2-0,3 które nie będzie ulepkowate, słodkie czy wyklejające.

Słodycz kontrują też ciemne słody i alkohol, nie tylko chmiel, dużo też zależy od odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.