Skocz do zawartości

Pogadajmy o IPA!


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Scooby a co z chmieleniem na zimno?? :roll:

 

Bo w sumie jestem po uwarzeniu "amatorskiego" IPA i sam nie wiem czy za mało chmielu nie użyłem więc się zastanawiam czy nie dać jeszcze podczas cichej.

Edytowane przez Von Lurtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby a co z chmieleniem na zimno?? :roll:

 

Bo w sumie jestem po uważeniu "amatorskiego" IPA i sam nie wiem czy za mało chmielu nie użyłem więc się zastanawiam czy nie dać jeszcze podczas cichej.

Chmielenie na zimno w granulacie - ja po prostu wrzucam granulat luźno do fermentora kilka dni przed butelkowaniem a potem podczas dekantowania na koniec rurki zakładam małą nylonową siatkę (rajstopa z nylonu albo worek muślinowy też byłby OK).

 

Chmielenie na zimno w szyszkach - wkładam szyszki do dużej siatki z nylonu i wrzucam do fermentora.

 

Chmielenie na zimno w kegu - wypracowałem "swój" sposób na chmielenie na zimno w kegu. Po prostu do kega wrzucasz szyszki (tylko szyszki, granulat w kegu nie jest dobry) do kega w dużej siatce nylonowej. Daje to równe rozprowadzenie aromatu podczas użytkowania kega.

 

BTW: "waRZenie" a nie "waŻenie"

 

 

Jak ktoś ma zacięcie i możliwości, to polecam książkę Mitcha Steele (ze Stone Brewing Co.) pt "IPA". Bardzo, bardzo ciekawa lektura. I inspirująca.

Tzn kupiłeś tą książkę i ją przeczytałeś czy tylko znalazłeś to na internecie? Bo jak ją masz to podziel się z nami jakimiś ciekawostkami z niej. BTW, zamówiłem ją, ale nie mieli wersjii Kindle więc będę musiał czekać do środy na dostawę książki z papieru :D

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia z dodawaniem słodu pszenicznego do AIPA / IIPA? Kilka ciekawych IPA z pszenicą w zasypie piłem i przymierzam się do uwarzenia czegoś podobngo.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam papierową, jest w trakcie czytania. Dużo o historii także tej najstarszej, o tym skąd się wzięło IPA w USA, o technice stosunkowo mało, na pewno żadnych nowinek ponad to, co już wiemy albo można się dowiedzieć z internetu albo od bardziej doświadczonych kolegów. Sporo receptur, ale tylko na wersje amerykańskie. Solidna książka, ale nie zmienia światopoglądu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia z dodawaniem słodu pszenicznego do AIPA / IIPA? Kilka ciekawych IPA z pszenicą w zasypie piłem i przymierzam się do uwarzenia czegoś podobngo.

Słód pszenny dodaje się (ok 10%) dla "rozjaśnienia" smaku w Aleach brytyjskich. To dlatego że brytyjskie słody Pale są dozyć słodowe w smaku. Pomaga on też w budowie puszystej i utrzymującej się piany w piwie.

 

Teraz sprawa słodu podstawowego do IPA.

 

Tutaj, w Stanach do IPAs używa sie słodu "2- Row Pale" czyli "Dwu-Rzędowy Jasny". Ma on raczej mało wspólnego z brytyjskimi słodami Pale Ale, 2-Row jest od nich znacznie lżejszy w smaku i bardziej przypomina słód pilseński niż brytyjski Pale. W końcu z tego słodu powstają też najlżejsze w świecie lagery typu Bud Light.

 

Gdybym warzył IPA w Polsce, to bym się zastanowił czy taki słód "Pale Ale" z polskiej lub niemieckiej słodowni bardziej przypomina Brytyjskie słody Pale czy też amerykański 2-Row. Bo jeżeli to są słody bardziej zbliżone do brytyjskich Pale, do mojego IPA bym raczej użył słodu Pils jako podstawowego.

 

BTW, wiele "oryginalnych" Dark IPAs (Cascadnian Dark Ales) warzono specjalnie ze słodami Pils (i innymi europejskimi słodami) aby uzyskać mniejszy smak słodowy w piwie. Z tąd wiele Black IPAs mają w składzie słody Pils i inne słody europejskie (Carafa itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia z dodawaniem słodu pszenicznego do AIPA / IIPA? Kilka ciekawych IPA z pszenicą w zasypie piłem i przymierzam się do uwarzenia czegoś podobngo.

Słód pszenny dodaje się (ok 10%) dla "rozjaśnienia" smaku w Aleach brytyjskich. To dlatego że brytyjskie słody Pale są dozyć słodowe w smaku. Pomaga on też w budowie puszystej i utrzymującej się piany w piwie.

 

http://hopville.com/recipe/1680480 (jeszcze nie ogarnąłem do końca całego kalkulatora) - co do piany się zgodzę, albowiem bujna i puszysta to ona jak najbardziej jest - kożuch na dwa palce utrzymuje się długo. Ze słodowością nie wiem, bo nie mam za bardzo do czego porównywać - ostatnia AIPA była dawno temu i juz jej nie pamiętam. Poza tym zatarłem przez przypadek bardzo wytrawnie i takie jest trochę dziwne, czegoś brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma on raczej mało wspólnego z brytyjskimi słodami Pale Ale, 2-Row jest od nich znacznie lżejszy w smaku i bardziej przypomina słód pilseński niż brytyjski Pale

A często na forum spotkałem się ze stwierdzeniem, że można "nasze" PA używać zamiennie z pilznem. W sumie ostatnio miałem kupić pilzno, ale zobaczyłem, że PA jest w tej samej cenie i uznałem, że do robusta może bardziej pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o IPA prawdziwym pisałem już tutaj

 

Właśnie otworzyliśmy miesięczne-piana sztywna, śnieżnobiała, kolor miedziany, aromat przyjemny-lekko pikantny, nie tępa goryczka, ale wyrazista. Poszperam jeszcze w starych księgach co więcej o IPA można rzec.

 

Oryginalne parametry IPA to 15-17 blg i finał na 1-2 blg, zawartość alkoholu od 5-7.5%, ale niestety teraz zdarzają się IPAs bezalkoholowe (3.8% etc), IBU 35-60, bo to piwo ma być bardziej gorzkie niż inne, ale bez przesady. Jako ciekawostkę można dodać, że IPA nie jest już popularne w Indiach, najpopularniejsze tam piwo to aktualnie Godfather extra strong i... Okocim Palone.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpopularniejsze tam piwo to aktualnie Godfather extra strong i... Okocim Palone.

 

To żart z tym Palonym chyba. Proszę o źródło.

To już kilka lat będzie jak tego piwa nie produkują. W 2009 zaprzestali? Jakoś tak.

 

edit: no chyba, że warzą je poza naszym krajem i eksportują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega był w Indiach dwa lata temu i to było najpopularniejsze: https://picasaweb.go...256399727320594 Nie sprawdzał jaka historia, ale gdzie nie poszedł to albo to, albo Godfather.

 

A więcej informacji mamy tutaj:

 

http://articles.economictimes.indiatimes.com/2008-09-24/news/28475979_1_carlsberg-okocim-palone-breweries

http://butdifferent.wordpress.com/2010/01/19/palone-beer-surprise-or-how-to-cause-an-international-pr-mini-crisis/

http://www.ratebeer.com/beer/okocim-palone-8-india/194711/

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Korsarskie dojrzeje, to Ci dorzucę to IPA-będziesz miał dwa "morskie" ;)

 

Super! Jak byłem młodszy, to chciałem zostać marynarzem (niestety byłem tylko podczas służby wojskowej...), ale się nie udało, szkoda.

Za to zostałem piwowarem! :).

Jak wreszcie (na koniec sezonu) uwarzę RISa, to będę miał trzecie, którym nie omieszkam się odwzajemnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o goryczce w IPA's? Goryczka to oczywiście sprawa gustu, ale ja lubię robić tak:

 

OG 1.060 (ok. 6% ABV) = 60 IBU

 

OG 1.065 (ok. 6.5% ABV) = 65 IBU

 

OG 1.070 (ok. 7% ABV) = 70 IBU

 

itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A często na forum spotkałem się ze stwierdzeniem, że można "nasze" PA używać zamiennie z pilznem. W sumie ostatnio miałem kupić pilzno, ale zobaczyłem, że PA jest w tej samej cenie i uznałem, że do robusta może bardziej pasować.

Pale Ale to zupełnie inny słód niż pilzneński. Najprościej można to sprawdzić biorąc "na ząb" ziarna jednego i drugiego. Może w piwie ciemnym, gdzie jest pełno słodów specjalnych różnica będzie mało zauważalna, ale w lekkich, jasnych stylach rożnica będzie znacząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale my tu porównujemy amerykański słód "Two Row Pale" do słodu Pils, bo z tych słodów głównie warzy się IPA's. Two Row Pale jest bardziej podobny, może nawet identyczny, do słodu Pils. Wyspiarski słód Pale Ale to co innego.

Dlatego, jak w jakiejś książce widzisz recapture na IPA I jest napisane "2 Row Pale", lepiej go zastąpić Pils niż wyspiarskim Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o goryczce w IPA's? Goryczka to oczywiście sprawa gustu, ale ja lubię robić tak:

 

OG 1.060 (ok. 6% ABV) = 60 IBU

 

OG 1.065 (ok. 6.5% ABV) = 65 IBU

 

OG 1.070 (ok. 7% ABV) = 70 IBU

 

itd

 

5% 35

7.5% 60

8% 70 (American)

10-11% 100 (Double/Imperial)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o goryczce w IPA's? Goryczka to oczywiście sprawa gustu, ale ja lubię robić tak:

OG 1.060 (ok. 6% ABV) = 60 IBU

OG 1.065 (ok. 6.5% ABV) = 65 IBU

OG 1.070 (ok. 7% ABV) = 70 IBU

itd

 

Ogólnie nie trzymam się takich ram, ale wydaje się to być logiczne przy IPA żeby równoważyć goryczkę większe OG. A jakie połączenie chmieli waszym zdaniem jest najlepsze do AIPA? Wydaje mi się, że najlepiej smakuje z Cascade, Amarillo, Citrą i Warrior albo Chinook. Piłem też na Zeusie i Marynce, oraz magnum i jakoś tak nie pasuje w nich goryczka. Chciałbym też zrobić coś na kształt angielskiego AIPA czyli EPA? czy mylę to coś innego? Jakie chmiele użyć żeby mieć dobrą szlachetną goryczkę w EPA i co dać z anglików na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.