Skocz do zawartości

Chłodziarka do piwa, obsługa i konserwacja


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Drugie podejście do używanej chłodziarki, tym razem trafiłem na dobry egzemplarz w niezłym stanie. Konstrukcja polska, typ nie znany, bo naklejka z modelem ledwo widoczna. Konstrukcja klasyczna, wodna - przepływowa.

 

Jako, że jest to moje pierwsze takie urządzenie prośba o pomoc.

 

1 - do jakiego poziomu należy nalać wodę? Wężownica musi być całkowicie zakryta? Widoczny na rurkce taki metalowy drut, to jakiś czujnik temperatury ? Wodę należy wymieniać, czy może sobie cały sezon i jedynie uzupełniać ubytki. ?

 

2 - ile czasu trwa gotowość urządzenia do pracy?

 

3 - przewody są poucinane, czy można na końcówki wężownicy zastosować szybkozłączki? Na zdjęciu są podane wymiary, tylko nie wiem jakiej szukać. Nie mam narzędzia do zaciśnięcia na stałe, poza tym wygodniej byłoby mi mieć możliwość rozpięcia instalacji.

 

Zdjęcia poniżej

2013-04-21 15.34.47.jpg

2013-04-21 15.53.45.jpg

2013-04-21 15.54.17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem w trakcie uruchamiania swoje schładzarki. Moją kupiłem już z szybkozłączkami (jak na zdjęciach) jak chcesz, to w poniedziałek sprawdzę jakie tam są rozmiary. Sam jeszcze nie korzystałem z tej schładzarki, ale poprzedni właściciel instruował mnie, żeby wodę lać powyżej 2/3 objętości i tylko uzupełniać ubytki. Pewnie reszty dowiem się w trakcie eksploatacji.

post-3100-0-43541400-1366556076_thumb.jpg

post-3100-0-53660400-1366556078_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Powinieneś mieć tam jakiś przelew albo coś w tym rodzaju. Poziom wody wyznacza także kamień po wodzie. Drut to zapewne od termostatu. Ja będę uzupełniał ubytki, chyba, że mocno się zasyfi. Gdy przyjechała do mnie było pełno glonów. Zastanawiam, się czy nie sypnąć odrobinę jakiejś chemii żeby nic tam nie rosło.

2. Po ok. 2 godzinkach tak mw, zależy od sprawności sprzętu i ustawienia termostatu powinieneś mieć lód na wężownicy od urządzenia chłodniczego.

3. Najlepsze końcówki to Johny Guest zakręcane na wężownicy, a z drugiej strony 3/8 cala na węża piwnego. Jeden gość na forum je ma :P Mogę obfocić taka jak coś. Są proste i kątowe - 90 stopni. Nie wiem czy niektóre te Leszcza są zakręcane.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cen dokładanych nie znam,a firm z osprzętem jest we Wrocławiu (i okolicach) kilka, jak do tej pory sprawdzało się IBC tera mamy jeszcze UBC. Jutro postaram się to jakoś pomierzyć i dam znać jakie mam złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomierzyłem i porobiłem zdjęcia, wychodzi na to, że trzymają się jednak standardów przy produkcji tego sprzętu:) U mnie wygląda to tak: Na wyjściach do piwa pozakładane mam wyjścia 1/2" a na wyjściach wody do chłodzenia kolumn pozakładane są wyjścia 3/8". Wszystkie wyjścia miedziane z chłodziarki mają 5/16"

post-3100-0-78582900-1366664879_thumb.jpg

post-3100-0-99645500-1366664880_thumb.jpg

post-3100-0-03826100-1366664882_thumb.jpg

post-3100-0-24679100-1366664883_thumb.jpg

post-3100-0-48058200-1366664884_thumb.jpg

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie też się zdziwiłem kiedy pytałem o takie węże, ale Pan z UBC powiedział, że "da się załatwić" :D może faktycznie przejdę na węże 7x2,5, tylko czeka mnie dokupienie kilku złączek. Zobaczę co wyjdzie taniej

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja chłodziarka ma obcięte wężyki wychodzące podobnie jak ta z pierwszych fotek. Czy te złączki zakłada się na te kikuty wężyków, czy na metalowe rurki?

u mnie jest takie dziwne rozwiązanie (które mam zamiar zmienić). Na linie z piwem pozakładane są takie kikuciki węży a na to złączki, a na linie z wodą do chłodzenia mam pozakładane szybkozłączki bezpośrednio na miedziane przewody. Druga opcja wydaj się lepsza, na pewno nie trzeba zacisków do węży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Gorące NaOH w stężeniu jakieś +/-3%. Wlać i zostawić na jakiś czas, później przepłukać wodą (najlepiej ciepłą) z dodatkiem kwasku cytrynowego. To taki mój domowy CIP do czyszczenia schładzarki.

Jeżeli masz więcej niż jedną wężownicę, to najlepiej je zmostkuj, będziesz mógł wyczyścić wszystko za jednym zamachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie kupiłem schładzarkę do piwa.

Jak ją obsługiwać?

Gdzie powinna stać - gdzieś czytałem że muszą być zachowane odległości od ścianek itp.

Jak ją serwisować?

Jakieś wskazówki co do użytkowania

post-5030-0-81308200-1396717927_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny zakładasz nowy temat zamiast użyć wyszukiwarki i poczytać, a potem pytać w już istniejącym wątku. :monster: Śmiecisz na forum!

Edytowane przez elroy
Połączyłem z pierwszym z brzegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kupiłem schładzarkę do piwa.

Jak ją obsługiwać?

Gdzie powinna stać - gdzieś czytałem że muszą być zachowane odległości od ścianek itp.

Jak ją serwisować?

Jakieś wskazówki co do użytkowania

Słyszałem że trzeba po 30cm z każdej strony od ściany, bo inaczej mocno sie grzeje i może zamienić się pasteryzator. Chyba ze stoi w piwnicy to wtedy w najgorszym przypadku będzie niskopasteryzowane jak Noteckie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.