Skocz do zawartości

Ocena pomysłu na niby - grodzisza


zbynieks

Rekomendowane odpowiedzi

Kłaniam się Koleżeństwu. Przymierzam się do zrobienia jakiegoś dalekiego krewnego grodzisza. Pomysł jest taki: 2 kg jęczmiennego pilzneńskiego, 1 kg wędzonego pszenicznego weyermanna. Zamierzam lekko wspomóc się łuską owsianą przy filtracji. Celuję w 8 bailinga. Chmielone lublinem 30g - 60 min / 20g - 30 min/ 20g = 1 min., drożdże s33. Nagazowanie ok. 4g/ 05 litra. Czy oprócz rad co do składu ktoś mi coś podpowie o prowadzeniu fermentacji? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystam z referm, przy nagazowaniu 3 na 20 litrową warkę zaleca 190 g.

Upraszczasz. Nie wiesz przecież ile naprawdę litrów uzyskasz, jak głęboko Ci odfermentuje, nie znasz nawet temperatury jaka panować będzie w czasie rozlewania. Jedno czego możesz być pewien, to chęć nagazowania na 3,0 v/v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, masz rację, ale jesteśmy na etapie planowanie. Podejmując decyzję o dodaniu ilości cukru do refermentacji będę wiedział już dokładnie ile i jak głęboko odfermentowanego piwa mam. A jak z fermentacją cichą? Długo to potem dojrzewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście zamiast robić niby-grodzisza, zamień pilzneński na pszeniczny i zrób prawdziwe Grodziskie.

A jak z fermentacją cichą?

Jeśli dasz mchu, to cicha nie musi być długa, 10 dni burzliwej i 4 cichej i będziesz miał pięknie sklarowane piwko. Najlepiej w temp max 18°.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście zamiast robić niby-grodzisza, zamień pilzneński na pszeniczny i zrób prawdziwe Grodziskie.

A jak z fermentacją cichą?

Jeśli dasz mchu, to cicha nie musi być długa, 10 dni burzliwej i 4 cichej i będziesz miał pięknie sklarowane piwko. Najlepiej w temp max 18°.

 

Cichą możesz zupełnie pominąć.

Jacenty po co przelewać na 4 dni do innego fermentatora? Moim zdaniem troszku bez sensu, nie prościej przetrzymać 14 dni w jednym fermentatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinając się pod temat, nigdy mi specjalnie nie smakowały piwa wędzone, ale niedawno piłem A'la Grodziskie Pinty i było bardzo przyjemne. Moje pytanie brzmi: Ile to ma wspólnego z prawdziwym Grodziskim? Bo to, że Grodziskie musi być klarowne, a A'la Grodziskie nie jest, to wiem. Są jeszcze jakieś konkretne różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny zasyp, inne drożdże.

 

A jak spojrzymy nie od strony czysto technicznej?

Chodzi mi o smak, aromat... A'la Grodziskie mi smakowało, a Grodziskiego nigdy nie piłem i to mnie najbardziej interesuje, jakie są różnice w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szukając receptur znalazłem tą: http://www.wiki.piwo.org/Grodziskie,_Jan_Sza%C5%82a

i chciałbym to piwo uwarzyć. Jednak w piwie niezbyt lubię wędzonkę. Czy będzie ona dużo mocniejsza (lub w ogóle mocniejsza) od a'la Grodziskiego Pinty? W a'a Grodziskim jest dla mnie ok, nie chciałbym żeby była mocniejsza.

 

Chcę zrobić lekkie piwo na lato (żniwa), żeby dobrze gasiło pragnienie i fajnie smakowało, a nie dawało w głowę.

Natomiast nie chciałbym aby smakowało jak woda po boczku;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zalecam 100% pszenicznego wędzonego z Weyermanna i bez łuski.

Gdzieś na tym forum o oczy mi się obiło, że sam słód przeniczny jest nie do przefiltrowania, więc jak to? Bez łuski?

Spokojnie jest do przeflitrowania :) Co prawda jest troszkę kombinacji i mieszania, ale tragedii jakiejś wielkiej nie odnotowałem :)

Filtruję przez wężyk z oplotu. Troszkę cierpliwości i bez większych zawirowań się przefiltruje. Przedwczoraj spróbowałem pierwszą butelkę w celach kontrolnych. Nparawdę warto spędzić te kilka chwil dłużej przy filtracji i wysładxaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.