Skocz do zawartości

Wysładzanie w browarach komercyjnych


Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie z ciekawości - czy w browarach komercyjnych, czy to koncernowych czy rzemieślniczych, przeprowadza się wysładzanie?

Oglądałem ostatnio kilka odcinków Brew Masters i nigdzie nie widziałem, żeby mówili o wysładzaniu, tak samo sobie uświadomiłem, że wszędzie gdzie się czyta o wyrobie piwa, czy to na portalach dla lemingów, czy nawet w bardziej ambitnych miejscach, to piszą o zacieraniu, ewentualnie filtrowaniu, warzeniu i fermentacji. I tyle. A jeśli to robią, to jak to wygląda? Bo to przecież oznacza dodatkowe koszty, dodatkowe zbiorniki z gorącą wodą itd. A znając tendencję to ograniczania kosztów, to raczej by im się to nie opłacało. Wysładzanie przecież nie jest niezbędne, a taka brzeczka nie ma dużo Blg - można brzeczkę przednią rozcieńczyć wodą z syropem glukozowym i wyjdzie prawie na to samo. Nawet chyba w takim Speidel'u nie jest przewidziane wysładzanie, z tego co czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, wysładzanie z punktu widzenia ekonomicznego, bardziej się opłaca niż rozcieńczanie brzeczki przedniej wodą, znaczy dodatkowa kadź prędzej czy później się zwróci.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaspar ma. Ma osobny zbiornik na wodę, leci do niego gorąca z chłodzenia. Później jej sie używa do warzenia. Zbiornik jest izolowany więc gdy się warzy często ma się ciepłą.

 

W Kasparze mamy zacierną, filtracyjną i whirpool. Woda do wysładzania jest grzana w zaciernej.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie z ciekawości - czy w browarach komercyjnych, czy to koncernowych czy rzemieślniczych, przeprowadza się wysładzanie?

Oglądałem ostatnio kilka odcinków Brew Masters i nigdzie nie widziałem, żeby mówili o wysładzaniu, tak samo sobie uświadomiłem, że wszędzie gdzie się czyta o wyrobie piwa, czy to na portalach dla lemingów, czy nawet w bardziej ambitnych miejscach, to piszą o zacieraniu, ewentualnie filtrowaniu, warzeniu i fermentacji. I tyle. A jeśli to robią, to jak to wygląda? Bo to przecież oznacza dodatkowe koszty, dodatkowe zbiorniki z gorącą wodą itd. A znając tendencję to ograniczania kosztów, to raczej by im się to nie opłacało. Wysładzanie przecież nie jest niezbędne, a taka brzeczka nie ma dużo Blg - można brzeczkę przednią rozcieńczyć wodą z syropem glukozowym i wyjdzie prawie na to samo. Nawet chyba w takim Speidel'u nie jest przewidziane wysładzanie, z tego co czytałem.

 

Oczywiście, że się robi wysładzanie. A kto by chciał wyrzucać 30% ekstraktu w śmieci? Browary korporacyjne nie mogły by uzyskać blisko 100% wydajności ze słodu.

Są różne metody w małych i średnich browarach wygląda to bardzo podobnie do tego co my rbimy w domu. W kolosach zaczynają już się różne wręcz kosmiczne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Makaron - jakie kosmiczne rozwiązania masz na myśli?

@Jake- oczywiście, że w dużych browarach się wysładza (wiem to z doświadczenia), brak wysładzania to dopiero marnotrawstwo. Nawet warząc w Speidlu można wysładzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.