Skocz do zawartości
scooby_brew

Startery drożdżowe z zacieraniem

Rekomendowane odpowiedzi

Jak długo muszę gotować starter drożdżowy zrobiony z zacieraniem? Czy muszę to gotować przez 60 min czy 10-20 min starczy żeby sterylizować brzeczkę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim skromnym zdaniem starczy 10-20 min, tak jak napisałeś w celach sterylizacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przełom gorący powstanie na samym początku gotowania, wiec spokojnie 20 min wystarcza. Sam gotuje w celu sterylizacji brzeczkę pod starter max 20 minut

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobnie jak przedmówcy gotuję intensywnie do pojawienia się przełomu, więc tak do 20min.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, po 20 minutach przełom zaczyna się pojawiać, ale żeby wytrącić większość osadów trzeba pogotować przynajmniej godzinę.

no tak ale to tylko starter, ja i tak zlewam wszystko z nad gęstwy i szczepię brzeczkę sama gęstwą, więc udział niewielki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja również gotuje maks 20 min. Dodaje do 2-u litrowego startera 250ml wcześniej namnożonych drożdży i jeszcze nie było problemow.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja również gotuję maksymalnie 20 minut.

Raz taka krótko gotowana brzeczka mi strasznie warzywkami zalatywała, ale zrobiłem na niej starter i w gotowym piwie nic nie czuć (do warki dałem tylko drożdże które osiadły na dnie, a płyn wylałem).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Starter gotowałem przez 20 min na dużym ogniu, tak że był wyraźny "gorący przełom" i potem "zimny przełom". Warka nie zajeżdża DMSem, wszystko wygląda dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi