Skocz do zawartości

Nadwęglan sodu (OXI) - przestroga


jackson

Rekomendowane odpowiedzi

Dla nie lubiących czytać - nie butelkujcie roztworu wodnego OXI.

 

 

Wczoraj, a właściwie dziś w nocy miałem niemiłą przygodę - wybuchła mi butelka patentowa (1l z IKEI) wypełniona roztworem OXI.

W sobotę 5 dni temu napełniłem litrową butelkę łyżeczką czystego nadwęglanu i zalałem częściowo ciepłą kranówką i częściowo wrzątkiem. Butelkę zamknąłem i odstawiłem na parapet w kuchni.

 

Zamknięcie było błędem.. 2 w nocy, straszny huk (jak wybijanej szyby + mała petarda), odłamki szkła rozsypane w promieniu do 4m i wszędzie mokro.

 

Pytanie do chemika/fizyka - co się właściwie stało? Do butelki wlana była ciepła/gorąca woda, więc po ostygnięciu powinno powstać podciśnienie. Czy w wyniku reakcji nadwęglanu sodu z wodą wydziela się jakiś gaz? Butelka była lekko brudna po klarowaniu nalewki, ale był to pomijalny osad na ściankach - czy ten osad po utlenieniu wyprodukował jakiś gaz?

 

Okazuje się, że Ikeowe butelki patentowe są jednak dosyć szczelne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale co jest gazem? Nadtlenek wodoru wydziela się jako gaz, czy w tej reakcji wydziela się tlen? Druga sprawa - z tego co można przeczytać i co napisał Kamilo, to ciecz dezynfekuje a nie opary tak jak w przypadku piro, więc gdzie ten tlen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale co jest gazem? Nadtlenek wodoru wydziela się jako gaz, czy w tej reakcji wydziela się tlen?

Aktywny tlen.

 

I to i to - z nadwęglanu wydziela się nadtlenek wodoru, który jest nietrwały sam w sobie i rozkłada się na tlen i wodę .

Edytowane przez Rafek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadtlenek_wodoru

 

Czysty nadtlenek wodoru jest bardzo nietrwały i ulega egzotermicznemu rozkładowi (często wybuchowemu) na wodę i tlen pod wpływem ciepła, kontaktu z niektórymi metalami (np. manganem), tlenkami metali oraz światła UV.

 

Ot i cała filozofia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.