Skocz do zawartości

fermentacja burzliwa, kilka pytań


aopon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi. Po tym jak zruszyłem pianę przy mierzeniu Blg praktycznie po paru godzinach opadła. Zostało jej jeszcze trochę na górze, ale jest dokładnie jak pisaliście, w końcu opada :)

Z cierpliwością u mnie cienko, ale staram się, to moja pierwsza warka, dzięki temu, że mam przezroczysty fermentator to zaglądam do niego kilka razy dziennie i szukam dziury w całym :)

Niech sobie spokojnie pracuje, zmierzę Blg w połowie tygodnia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zostawić piwo na burzliwej fermentacji przez 2 tygodnie - Blg jeszcze spada, aktualnie jest 4. W przepisie na piwo mam informację, że burzliwa powinna trwać około tygodnia, a cicha 1-2 tygodnie. Czy w związku z przedłużeniem burzliwej powinienem skrócić czas cichej fermentacji, np. tylko do tygodnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zostawić piwo na burzliwej fermentacji przez 2 tygodnie - Blg jeszcze spada, aktualnie jest 4. W przepisie na piwo mam informację, że burzliwa powinna trwać około tygodnia, a cicha 1-2 tygodnie. Czy w związku z przedłużeniem burzliwej powinienem skrócić czas cichej fermentacji, np. tylko do tygodnia?

 

Poczytaj sobie ten temat: http://www.piwo.org/topic/7832-fermentacja-cicha-koniecznosc-czy-dodatek/page__st__80__hl__cicha#entry193537

 

Generalnie rezygnacja z cichej nie oznacza, że skraca się cały proces fermentacji, tylko że trzymamy dłużej na burzliwej. Jeżeli w recepturze miałeś napisane, że piwo powinno stać tydzień na burzliwej i dwa na cichej, to przy rezygnacji z cichej, powinieneś potrzymać je na burzliwej minimum 3 tygodnie.

No i najważniejsze - NIE SPIESZ SIĘ. Wiem, że trudno się powstrzymać przy pierwszej warce, każdy to przerabiał, ale wśród domowych piwowarów czas jest również cennym składnikiem, natury wszakże nie wolno popędzać, tak jak to czynią koncerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jeżeli mierzyć Blg to jak polecacie to zrobić? Kożuch przesunąć delikatnie gdzieś na bok odsłaniając brzeczkę, może pobrać próbkę do cylindra i zmierzyć poza fermentatorem?

Miałem też problem z pobieraniem próbek. Teraz robię to strzykawką z wężykiem. Odkażam spirytusem wokół rurki fermentacyjnej, delikatnie ją wyjmuję, w otwór wkładam zdezynfekowany wężyk ze strzykawką, i zaciągam tyle ile potrzebuję. Przecieram jeszcze rurkę spirytusem przed ponownym wetknięciem w dekiel.

Teraz zdejmuję dekiel tylko dwa razy: jak przelewam na cichą, i jak butelkuję. Wydaje mi się, że w ten sposób minimalizuję ryzyko zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.