Skocz do zawartości

Pytanie o refermentację


noc123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W weekend będę warzył Irish Red Ale i American Amber Ale. Tym razem postanowiłem zrezygnować z refermentacji za pomocą glukozy. Chciałbym pójść o level wyżej i zrefermentować rezerwą. Przewertowałem forum, poczytałem wiki, ale chciałbym się upewnić, że wszystko zrobię dobrze i piwko ładnie nabąbelkuje i się wyklaruje.

 

1. Mam zrobić trochę więcej brzeczki i po chmieleniu przelać do słoika i zawekować, czy zrobić normalnie 20l i przed dodaniem drożdży odlać z litr lub dwa?.

2.. Po fermentacji, mam tą rezerwę zagotować, wystudzić, dodać do piwka, butelkować i tyle? Piwko się będzie nagazowywać?

3. Do obliczenia ile rezerwy dodać zamierzam skorzystać z kalkulatora RefRez z wiki. Jaki wybrać poziom nasycenia dla tych dwóch piw?

Edytowane przez noc123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Obojętnie którą metodę wybierzesz, zawsze w okienko objętości piwa wpisujesz ilość piwa w fermentorze. Ja najczęściej wykorzystywałem na rezerwę brzeczkę odzyskaną z chmielin. Moim zdaniem najlepiej przechowywać rezerwę w butelkach do piwa. Wlewa się wrząca brzeczkę (ostrożnie!) do czystych butelek i kapsluje na gorąco. Po zakapslowaniu położyć butelkę na boku, żeby gorąca brzeczka zdezynfekowała kapsel. Butelki mogą być bezpośrednio przed nalaniem brzeczki przelane wrzątkiem wówczas brzeczka mniej się schłodzi ale jak tak nigdy nie robiłem i nie było problemu.

ad.2. Nie ma potrzeby. Brzeczka w butelce jest sterylna. Gdyby nie była to butelkę by rozsadziło. Po prostu wlewasz rezerwę do zielonego piwa.

ad.3. W programie jest okienko pokazujące jaki zakres nasycenia jest zalecany do danego stylu. Do Irish Red jest to 2,1-2,6 a do AAA 2,3-2,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.3. W programie jest okienko pokazujące jaki zakres nasycenia jest zalecany do danego stylu. Do Irish Red jest to 2,1-2,6 a do AAA 2,3-2,8.

 

Faktycznie, jakoś mi umknęło to wcześniej. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Zobaczymy co z tego wyjdzie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.