Jump to content
noc123

Pytanie o refermentację

Recommended Posts

Witam. W weekend będę warzył Irish Red Ale i American Amber Ale. Tym razem postanowiłem zrezygnować z refermentacji za pomocą glukozy. Chciałbym pójść o level wyżej i zrefermentować rezerwą. Przewertowałem forum, poczytałem wiki, ale chciałbym się upewnić, że wszystko zrobię dobrze i piwko ładnie nabąbelkuje i się wyklaruje.

 

1. Mam zrobić trochę więcej brzeczki i po chmieleniu przelać do słoika i zawekować, czy zrobić normalnie 20l i przed dodaniem drożdży odlać z litr lub dwa?.

2.. Po fermentacji, mam tą rezerwę zagotować, wystudzić, dodać do piwka, butelkować i tyle? Piwko się będzie nagazowywać?

3. Do obliczenia ile rezerwy dodać zamierzam skorzystać z kalkulatora RefRez z wiki. Jaki wybrać poziom nasycenia dla tych dwóch piw?

Edited by noc123

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad.1. Obojętnie którą metodę wybierzesz, zawsze w okienko objętości piwa wpisujesz ilość piwa w fermentorze. Ja najczęściej wykorzystywałem na rezerwę brzeczkę odzyskaną z chmielin. Moim zdaniem najlepiej przechowywać rezerwę w butelkach do piwa. Wlewa się wrząca brzeczkę (ostrożnie!) do czystych butelek i kapsluje na gorąco. Po zakapslowaniu położyć butelkę na boku, żeby gorąca brzeczka zdezynfekowała kapsel. Butelki mogą być bezpośrednio przed nalaniem brzeczki przelane wrzątkiem wówczas brzeczka mniej się schłodzi ale jak tak nigdy nie robiłem i nie było problemu.

ad.2. Nie ma potrzeby. Brzeczka w butelce jest sterylna. Gdyby nie była to butelkę by rozsadziło. Po prostu wlewasz rezerwę do zielonego piwa.

ad.3. W programie jest okienko pokazujące jaki zakres nasycenia jest zalecany do danego stylu. Do Irish Red jest to 2,1-2,6 a do AAA 2,3-2,8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad.3. W programie jest okienko pokazujące jaki zakres nasycenia jest zalecany do danego stylu. Do Irish Red jest to 2,1-2,6 a do AAA 2,3-2,8.

 

Faktycznie, jakoś mi umknęło to wcześniej. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Zobaczymy co z tego wyjdzie :beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.