Skocz do zawartości

VI Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie


Marusia

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja już złożyłem gratulacje osobiście z pełnym kompletem uścisków. No ale wypada jeszcze na forum Koledzy jesteście THE BEST. Życzę Wam również powodzenia w następnych konkursach. Chciałbym mieć kolegów, którzy są autorami najlepszego piwa w Żywcu. Może się załapię na jakąś butelkę wyprodukowaną w Browarze Cieszyńskim. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stokroć gratulacje!

Mapajak, to już zaczyna być nudne :)

Artur, tak trzymaj;

Kopyr i Jacer, moglibyście wreszcie dać szansę innym;

Koleżanko Aniu (jaki nick?), Twoje :smilies:

No i Stasiek69! Wreszcie. A należało Ci się od dawna! (szkoda, że nie warzyłeś tego piwa u Infama)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... cały dzień bez netu, właśnie wróciłem do domu a tu proszę... taka miła niespodzianka.

Infam zdążył mnie już powiadomić telefonicznie, ale zobaczyć na własne oczy to co innego. :)

No i Stasiek69! Wreszcie. A należało Ci się od dawna! (szkoda, że nie warzyłeś tego piwa u Infama)

Dzięki Krzysiu. :smilies: Napijemy się jeszcze tego piwka. :) A te co warzyłem u Ciebie to pojechały na Słowację. Zobaczymy.

 

I ja gratuluje zwycięzcom. Szczególnie w kategorii dubbel. :)

Oczywiście nie umniejszając nic pilsowi, który uważam, że jest dużo trudniejszym piwem od dubbela.

 

P.S. Krzysiu, tu jestem bez 69. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Gratuluję laureatom zdobytych nagród :)

Oczywiście poprosimy o wskazanie medalowych przepisów :)

Gratulacje dla laureatów!!!

 

A oto mój przepis:

 

PILS 12 Blg

 

słody (3,5 kg):

pilźnieński ......................................... 3,0 kg

monachijski ....................................... 0,3 kg

Carapils ............................................ 0,2 kg

 

zacieranie 64 C - 15 min

72 C - 45 min.

 

 

chmiele:

(90 min) lubelski ............................ 40 g

(30 min) lubelski ............................ 5 g

(0 min) lubelski .............................. 5 g

 

 

Drożdże - WYEAST Bohemian Lager

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo ale to bardzo zaskoczony i niezmiernie szczęśliwy, że mój dubbel znalazł uznanie na konkursie. Nie spodziewałem się w ogóle, że będzie zauważony...

Muszę jednak powiedzieć, że przyłożyłem się do niego dość mocno. Sprawdziłem w internecie wiele przepisów i stworzyłem przepis powiedziałbym oryginalny, bo po pierwsze słodem bazowym jest pale ale, po drugie nie mogłem wtedy nigdzie dostać drożdży THG, więc użyłem Belgian Strong Ale. Użyłem cukru trzcinowego, który wprowadza IMHO więcej ciekawych posmaków, niż cukier kandyzowany.

 

Oto cały przepis:

 

Pale Ale ? 3kg

Wiedeński ? 1kg

Bisquit ? 0,5kg

Special B ? 0,3kg

Caramunich ? 0,25kg

Pszeniczny jasny ? 0,25kg

Carawheat ? 0,1kg

Carafa Special ? 0,05kg

Cukier trzcinowy ? 0,5kg

Rodzynki ? 0,1kg

 

Zacieranie:

35 °C - 15 min.

45 °C - 15 min.

55 °C - 15 min.

64 °C - 90 min.

 

Chmielenie (60min):

0min (początek gotowania) ? 24g (szyszki goryczkowy, marynka)

45min ? 20g (szyszki goryczkowy, dratowski - czyli własna marynka, pierwszy zbiór po posadzeniu).

 

Drożdże: Wyeast Belgian Strong Ale

 

Carafa ekstrahowana małą ilością zimnej wody i ekstrakt wlany do brzeczki pod koniec zacierania. Rodzynki dodane na ostatnie 10 minut w trakcie chmielenia. BLG początkowe 17, końcowe 3,5. Fermentacja burzliwa 10dni, cicha 15dni, obie w temp. około 21°C.

 

Butelkowane z ekstraktem jasnym 10g/l.

 

 

Gratuluję pozostałym zwycięzcom !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odważny przepis jak na pilsa niemieckiego - 10% monachijskiego? carapils?

Napiszcie jeszcze jak przebiegała fermentacja - temperatura zadania drożdży, temperatura i czas fermentacji, Blg końcowe, czas lagerowania.

Nie przygotowuję piw specjalnie na konkurs. Wysyłam takie jakie mam uwarzone dla siebie. Szczerze mówiąc to myślałem, że ma to być czeski pils.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odważny przepis jak na pilsa niemieckiego - 10% monachijskiego? carapils?

Napiszcie jeszcze jak przebiegała fermentacja - temperatura zadania drożdży, temperatura i czas fermentacji, Blg końcowe, czas lagerowania.

temp. fermentacji około 10°C. Tempratury zadania drożdży nie sprawdzam, bo po co? Fermentacja standardowo tydzień i dwa tygodnie. Blg końcowe pewno ze trzy, nie notuje tego. A od kiedy jest w butelkach to trza sprawdzić na "Twoje warzenie"

 

Była to warka nr 52.

 

 

P.S. A to nie można dać monacha i carapilsa do Pilsa niemieckiego? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie jeszcze jak przebiegała fermentacja - temperatura zadania drożdży, temperatura i czas fermentacji, Blg końcowe, czas lagerowania.

Zerknąłem w notatki. Uwarzone 17.01, rozlane 22.02. Drożdże zadaję w temperaturze pokojowej i tak trzymam do pierwszych oznak fermentacji. Fermentowane w niskiej temperaturze - ok. 10 st. C. Stężenie końcowe 4 Blg. Do rozlewu dodałem 30 g cukru na 10 l. piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odważny przepis jak na pilsa niemieckiego - 10% monachijskiego? carapils?

Napiszcie jeszcze jak przebiegała fermentacja - temperatura zadania drożdży, temperatura i czas fermentacji, Blg końcowe, czas lagerowania.

Wiesz coder, to jest konkurs. To nie jest tak, że nic nie można zrobić inaczej niż w książkach piszą. Jeśli piwo jest dzięki temu znakomite, to wygrywa. Na konkursie ocenia się smak, a nie przepis.

A swoją drogą co nie podoba ci się w monachu, a tym bardziej carapilsie?

 

PS: Aha mój pils, to znaczy... helles :) jest opisany tutaj.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo ale to bardzo zaskoczony i niezmiernie szczęśliwy, że mój dubbel znalazł uznanie na konkursie. Nie spodziewałem się w ogóle, że będzie zauważony...

Muszę jednak powiedzieć, że przyłożyłem się do niego dość mocno. Sprawdziłem w internecie wiele przepisów i stworzyłem przepis powiedziałbym oryginalny, bo po pierwsze słodem bazowym jest pale ale, po drugie nie mogłem wtedy nigdzie dostać drożdży THG, więc użyłem Belgian Strong Ale. Użyłem cukru trzcinowego, który wprowadza IMHO więcej ciekawych posmaków, niż cukier kandyzowany.

Ja myślę, że kluczową różnicą był szczep drożdży. Podejrzewam, że cała reszta użyła THG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz coder, to jest konkurs. To nie jest tak, że nic nie można zrobić inaczej niż w książkach piszą. Jeśli piwo jest dzięki temu znakomite, to wygrywa. Na konkursie ocenia się smak, a nie przepis.

A swoją drogą co nie podoba ci się w monachu, a tym bardziej carapilsie?

Ano tak, a już najbardziej w pilsach, tu walczy nie tyle zasyp, co technologia, każdy błąd wyłazi bezlitośnie.

 

Dodatki innych słodów są w pilsie niemieckim dopuszczalne, ale ryzykowne, ten pils ma być czysty, kruchy i wytrawny, wytrawny do kości. Carapils może spłycić odfermentowanie, nadmierna ilość monachijskiego może wyleźć w smaku, piwo będzie za bardzo słodowe. Ale odrobina może pomóc pogłębić smak, chyba następnego zrobię z lekkim dodatkiem monachijskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.