Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2013


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

a ja mam pytanie odnośnie młodych pędów... mam jednoroczne sadzonki od tej samej Pani co wszyscy :) i w tym roku z ziemi wyszło po 4-6 pędów, co robić? wszystkie pędy zostawić i pozwolić im się piąć po jednym sznurku? czy przyciąć mniejsze pędy i zostawić największy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie w przypadku nowo posadzonego chmielu. Trzeba zostawic wszystkie pędy żeby roslina miała w gdzie produkować energię do rozwoju systemu korzeniowego. Dopiero w następnych latach usuwa się część pędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 2 tygodniach wyszły już u mnie pierwsze listki w pędach :D Najładniej rośnie Hallertau ma już z 8 cm i pierwsze ładne listki z 2 pędów, potem jest Sybilla która też już ma listki na jednym pędzie a drugi właśnie wyszedł z ziemi, no i Marynce też już pędy wyszły, problem mam tylko wielki z Lubelskim ponieważ w tamtym miejscu kot sąsiadów urządził sobie szczalnik i kuwetę, prawdopodobnie zabił mi sadzonkę swoim moczem, zaczekam jeszcze i wykopię jeżeli nie będzie pędów. Macie jakieś humanitarne sposoby na koty? Skórka cytryny i pomarańczy nie pomogła, a skurczybyk ucieka za każdym razem jak próbuje go wodą oblać, folią też przykryć nie bardzo skoro potrzebują dużo słońca nie mam już pomysłów eh... widziałem jakieś środki na koty tylko ciekaw jestem czy skuteczne są. W tym roku chyba lubelskiego już nie będę miał, choć widziałem, że jeszcze sadzonki sprzedają, więc muszę się zastanowić. A tym czasem zdjęcia:

 

Pierwszy Hallertau:

post-3297-0-93620300-1367912255_thumb.jpg

 

Potem Marynka:

post-3297-0-12758300-1367912266_thumb.jpg

 

Na końcu Sybilla:

post-3297-0-09524800-1367912275_thumb.jpg

 

No i zdjęcie grządki, w samym roku rośnie Lubelski i tam kot sąsiada sobie kuwetę urządził:

post-3297-0-51504600-1367912284_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po linkach panie, które są w montażu :P Mam drut o długości 4*6 metrów, do ściany i podlewki betonowej dam kołki rozporowe z hakami i na nie naprowadzę chmiele :) Będę to robił za tydzień bo obecnie mam wiele innych zajęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Twój lubelski faktycznie padł, u mnie z wszystkich czterech największy jest właśnie ten, ma już 50 cm i poprowadziłem go na przewodnik.

W czwartek wrzucę fotkę bo dopiero wtedy będę na działce. Może jak zrobisz linki, a chmiel się rozrośnie to już kotu nie będzie się podobać i znajdzie sobie inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ze świeżo posadzonych hallertau i 2 sybille są mniej więcej tej samej wielkości (kilka-kilkanaście cm), natomiast magnum nie wylazł z ziemi- podejrzewam, że padł :ble: . Za to ubiegłoroczne lubelski ma już chyba z 2m, a marynka ponad 1m, aż się zdziwiłem, że tak szybko rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja zdecyduję się na jakiś nawóz,

porównując z Twoim to mój wygląda mizernie, a to i tak największy ze wszystkich :/

post-4899-0-91645700-1368358297_thumb.jpg

Edytowane przez lopusy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a To i ja się włączę do rozmowy. Kupiłem w na allegro 5 sztobrów chmielu (sybilla, magnum, hallertau, lubelski i marynka). O dziwno wszystkie się przyjęły, ale rosną skrajnie różnie. Marynka zasuwa najszybciej to ma tak około metra, Sybilla ledwo wyrasta z ziemi (5-6cm), ale za to ma 4 pędy, pozostałe mają tak z 15-20cm. Muszę sypnąć trochę nawozem - może się trochę bardziej ruszą do roboty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie na początku Hallertau był na prowadzeniu, obecnie na prowadzeniu jest Magnum, drugie co do wielkości jest Sybila, później Lubelski i o dziwo na samym końcu jest hallertau ;)

Magnum jest już na wysokości około 50 cm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na początku najwyższa była Sybilla teraz zdecydowanie wygrywa Marynka i Lubelski które wyszły na powierzchnie....najpóźniej, natomiast Hallertau biednie póki co :P Co ciekawe moja Marynka jak i Lubelski rosną w doniczkach a Sybilla i Hallertau w gruncie... no zobaczymy. W zeszłym roku z zakupionych sztobrów nie wyszło nic więc jest progres :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie Sybilla pędzi w górę jak szalona ma już ponad metr, potem Hallertau i Marynka na równi, co najlepsze Lubelski też wyrósł w końcu puścił dwa pędy oddalone od siebie około 40 cm ;) Na koty mogła pomogło wyłożenie korą wokół miejsca wypuszczenia pędów oraz gałęzie akacji i jakiegoś krzaka z kolcami, widocznie kilka razy się po kuły i im się odechciało, teraz jak to zdjąłem już nie szczają i Lubelski dopiero odbija czyli wszystkie 4 mi się jednak przyjęły ;) We wtorek zamontuje stelaże do wspinania bo w tym tygodniu nie miałem czasu.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.