Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2013


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sie zastanawiam czy nie zbierać już lubelskiego? Czy ktoś z Was już jest po zbiorach? Moja plantacja jest na pomorzu więc pewnie bedzie później niż na południu Polski. To pierwszy rok więc jestem niecierpliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zastanawiam czy nie zbierać już lubelskiego? Czy ktoś z Was już jest po zbiorach? Moja plantacja jest na pomorzu więc pewnie bedzie później niż na południu Polski. To pierwszy rok więc jestem niecierpliwy.

Przypomniało się mnie jak kiedyś oglądałem ten o to filmik

i autor, Pan Andrzej :) mówił w nim że szyszka powinna być lekko żółto - zielona i po naciśnięciu jej delikatnie palcem powinna wydać lekki szelest i wrócić do swojej formy przed naciśnięciem ale ja też mam 1 rok chmiel i z chęcią posłucham rady b.doświadczonego kolegi/koleżanki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym prośbę do kolegów.

Mógłby ktoś zrobić kilka zdjęć liści odmiany Lubelskiego i Marynki.

Mam po 3 sadzonki i wg mnie Lubelski jest już dojrzały a Marynka dopiero przekwita.

Wg wiki - to Lubelski jest późniejszy. Obawiam się że pomyliłem sztobry przy sadzeniu.

Może uda mi się upewnić po kształcie liścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 odmiany.

Dzisiaj zebrałem (wydaje mi się że Lubelski ale hm... - no właśnie nie mam tej pewności). Zebrałem z 3 krzaków 830 gram - czyli prawie 1 kg.

Waga przed suszeniem - teraz się suszą w piekarniku przy 50 stopniach. Potrzymam je z godzinę, dwie a potem rozłożę na podłodze w pokoju na 2 dni.

 

Odnośnie Sybilli - bo to właśnie jest 3cia odmiana którą posiadam to ma obecnie maleńkie szyszki. Myślę, że będą OK za ok 3 tygodnie.

 

 

Po wysuszeniu (2 h w piekarniku + 2 dni na gazecie w pokoju) wyszło 210 g Lubelskiego. Całkiem nieźle jak na pierwszy rok z 3 sztobrów.

Edytowane przez Kerni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym nie ryzykował bo, nie wiesz czy te szyszki nie są zapylone? (niedaleko może rosnąć męska odmiana rośliny). Zapylone szyszki się nie nadają do warzenia ponieważ będą już zawierać więcej jakiś substancji oleistych co negatywnie będzie wpływać na powstawanie i utrzymywanie się piany. Poza tym nie wiesz co to za chmiel jest. Goryczkowy czy aromatyczny wiec nie wiadomo ile go dodać bo nie znasz zawartości alfa kwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moja sytuacja wygląda następująco, przed domem mojej narzeczonej rośnie pnie się po słupie wysokiego napiecia chmiel, nie wiem co to za odmiana może jakaś samosieja? I czy to się nadaje do produkcji piwa?

Niestety w tym sezonie nie widziałem dzikusek, tylko chłopców wędrownisiów. Na Twoim miejscu zerwałbym ze trzy garści i kupił pilzneński max 3kg, gęstwę po poprzednim jakimś i zaryzykował te 'straty'. Czas max 5h, gaz i słody 20zł, 12~14litrów, blg 10~12. Takie jest moje zdanie, jak wyjdzie spoko to wypijesz, jak kwas to na kompost, strata do przyjęcia. Dodam, że moja Marynka i Lubelski powoli dojrzewają, łodygi żółknąć zaczęły, jedna szyszka pachnie. Coś mi się zdaje, że w nowym roku szkolnym będzie u mnie szkoła chmielowa :) (też 2 klasa jest ale ta prawdziwa :) ) Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moja sytuacja wygląda następująco, przed domem mojej narzeczonej rośnie pnie się po słupie wysokiego napiecia chmiel, nie wiem co to za odmiana może jakaś samosieja? I czy to się nadaje do produkcji piwa?

Niestety w tym sezonie nie widziałem dzikusek, tylko chłopców wędrownisiów. Na Twoim miejscu zerwałbym ze trzy garści i kupił pilzneński max 3kg, gęstwę po poprzednim jakimś i zaryzykował te 'straty'. Czas max 5h, gaz i słody 20zł, 12~14litrów, blg 10~12. Takie jest moje zdanie, jak wyjdzie spoko to wypijesz, jak kwas to na kompost, strata do przyjęcia. Dodam, że moja Marynka i Lubelski powoli dojrzewają, łodygi żółknąć zaczęły, jedna szyszka pachnie. Coś mi się zdaje, że w nowym roku szkolnym będzie u mnie szkoła chmielowa :) (też 2 klasa jest ale ta prawdziwa :) )

Tak jak na zdjeciu widać te małe szyszki one nie pachną. Zerwałem kilka potarłem w dłoniach i nic nie czułem te wieksze szyszki są znacznie wyżej a drabina mi tam nie sięga więc nie wiem jak się z nimi sprawa ma. Jak tak patrzyłem to w okolicy nie ma nigdzie chmielu. Ten sobie rośnie odkąd pamiętam może poprzedn wlasciciel domu sobie posadzil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj aż dojrzeją i możesz sobie porównać szyszki z tymi tutaj.

 

http://www.wiki.piwo.org/Charakterystyka_polskich_odmian_chmielu

 

W końcu rozszyfrowałem co i jak z moim chmielem. Wygląda na to że to co zerwałem ostatnio to Lubelski.

I to się potwierdza z tym co było na etykietach. Zatem czekam na Marynkę - mam nadzieję, że zdąży przed przymrozkami.

Wczoraj w okolicach Kołobrzegu w nocy temperatura spadła do 5 stopni. Jesień idzie wielkimi krokami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o to moja Sybilla

 

4zcv.jpg

 

Jak wg Was wygląda? Szyszka pachnie już delikatnie jak Sybilla, jak ją ściskam wydaje szelest. Po przecięciu widać lupulinę ale wydaje mi się, że jest jasno żółta.

 

Co ciekawe wziąłem tą jedną szyszkę wrzuciłem do ok 3/4 szklanki wody i gotowałem na mocnym ogniu przez około 15 min. Wywar z każdą minutą nabierał ciemniejszego koloru, by w momencie zdjęcia go z gazówki mieć pięknie czerwony kolor. Idealna czerwień jak w soku z wiśni. Czy to normalne?

 

70zq.jpg

 

 

W smaku napar jest delikatnie gorzki i cierpki jak na herbatkę z chmielu przystało.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jutro zbiorę swoją Sybille. Szyszki są suche, szeleszczą, na niektórych widać takie brązowe ślady jakby schnięcia no i ładnie pachną. Gdzieś czytałem że lepiej chmiel zebrać za wcześnie niż za późno, to chyba coder pisał nawet. Czy ktoś może pomóc początkującemu i powiedzieć jak wyglądają jego Sybille?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.