Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2013


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Lopusy, ty lepiej zwiększaj areał uprawy chmielu :D Bo wkrótce możesz mieć większe zapotrzebowanie na świeżą szyszkę :D

 

Żeby nie było OT: mój chmiel ma już z 3 metry. Nic nie zanosi się na kwiatki, powoli zacząłem wątpić w jakiekolwiek szyszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lopusy, ty lepiej zwiększaj areał uprawy chmielu :D

he he wiosną będę musiał coś wykombinować :)

kwiatki dopiero się zaczynają pojawiać, to i u Ciebie jest szansa, mam jednego dzikusa dwuletniego i też nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje podlewam, susza daje popalić, trochę mam podmokły teren przy nich ale wodę dla spokojności leję. W moich obrazkach na profilu są fotki, kto chce może obejrzeć. Zasadziłem chmiel z ciekawości a teraz jak są szyszeczki maleńkie a wcześniej kwiatki to mam nadzieję na uwarzenie piwa na zerwanym chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dwa dni temu podlewając chmiel z zaskoczeniem odkryłem wielką i głęboką dziurę zaraz koło krzaka. Wygląda na siedzibę jakichś nornic czy innych gryzoni. Szybko nasypałem tam trutki na te bestie i już dzisiaj nie ma po niej śladu. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie. Szkoda by było żeby teraz roślinię trafił szlag, skoro się zawiązują z kwiatków pierwsze szyszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do doświadczonych ogrodników i chmielarzy.

Jako, że żółkną liście w mojej Sybilli ( od dołu pędu ) pomyślałem żeby sypnąć trochę nawozu pod krzak. Mam granulowany uniwersalny nawóz, mieszanka kilku związków ( azot, fosfor, magnes, potas... itd). Czy nie jest za późno na nawożenie rośliny w momencie jak wydała już szyszki? Czy w ogóle jest sens się przejmować jeśli za 2,3 tygodnie i tak cały krzak będzie ucinany? Boję się, że nadgorliwością zaszkodzę roślinie zamiast jej pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam granulowany uniwersalny nawóz

Doświadczonym chmielarzem może nie jestem bo, chmiel mam 1 raz :) ale na nawożenie na pewno za późno nie jest bo, wzmocnisz tym roślinkę a i plon może być minimalnie większy (chyba) ;) tylko nie używaj teraz w granulacie a w płynie do rozcieńczania.

Nawóz w granulacie długo się rozkłada co za tym idzie jest lepszy na dłuższy okres ale wolniej przyswajalny.

Nawóz w płynie szybko się rozkłada co za tym idzie jest lepiej przyswajalny ale co 7-14 dni musisz znowu podlać z nawozem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Lusterko' Twój to kilkuletni jest? Pani, od której kupiłem sadzonki napisała 'w razie wątpliwości chętnie odpowiem' . W tym tygodniu zrobię kilka fotek i wyślę Pani zapytanie, dam tu odp (jak odpisze). Lubelski na dzień dzisiejszy lepiej mi urósł, Marynka o około połowę mniejsza jest, tak samo pielęgnowane. Jako nawóz raczej dobrze przyjęty został z dżdżowniczek humus, płyn. Wody wciągnęły mnóstwo, lato niestety suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje chmiele nie porosły tak dorodne jak lusterka, ale też jestem zadowolony jak na pierwszy rok. Lubelski( w samym rogu) niestety został stratowany przez psa i urwało mu pędy, jeden udało się uratować ale nic z niego nie będzie, szyszek się nie dorobi ;) Za to Sybilla wyrosła wysoko i ma pełno szyszek, tak samo Marynka, więc trochę świeżynki będę miał do jakiegoś piwka. Natomiast Hallertau dopiero jakby miał mocny wzrost i puszczał pączki z szyszkami- dopiero ma ich zalążki. Według instrukcji zbiór w pierwszej połowie września jak szyszki się zamkną i będą żółto-zielone. Trzeba teraz pomyśleć nad suszeniem, lub zamrożeniem chmielu ale to przed samym zbiorem, no i oczywiście piwo jakieś z świeżo zebranego chmielu ;)

post-3297-0-95012400-1376921470_thumb.jpg

post-3297-0-32746000-1376921500_thumb.jpg

post-3297-0-41369400-1376921536_thumb.jpg

post-3297-0-64695800-1376921562_thumb.jpg

post-3297-0-65812400-1376921598_thumb.jpg

post-3297-0-44724700-1376921638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oglądam Wasze zdjęcie i postanowiłem w przyszłym roku założyć swój chmielnik.

Znalazłem dogodne miejsce, tylko że rosną tam już porzeczki.

Czy można wsadzać sztobry, pomiędzy krzewy porzeczki?

Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.