Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2013


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dzisiaj zasadziłem sadzonki od Pani Ewy z Puław - mam nadzieję że się przyjmą ;)

Sadzonki czy sztobry?

podobno teraz to są tylko sztobry a sadzonki robi się w lato -więc jak to w końcu jest ?

Najlepiej jakbyś wrzucił foto

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a mnie P. Małgorzata Hermanowicz napisała że tylko odbiór osobisty.

 

a mi odpisała:

 

Witam,

Niestety nie ma możliwości zakupu sadzonek chmielu w naszym Zakładzie.

Jednakże proszę śledzić informacje na stronie internetowej www.browamator.pl, być może w okresie wiosennym tam będzie Pan mógł nabyć sadzonki do uprawy.

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Hermanowicz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a mnie P. Małgorzata Hermanowicz napisała że tylko odbiór osobisty.

z tym, że ja mam z innego źródła (miała wystawioną aukcje na jednym z portali) i dlatego z przesyłką. Aukcję obsługiwała p. Ewa Lasota z Puław

Edytowane przez erulogoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a mnie P. Małgorzata Hermanowicz napisała że tylko odbiór osobisty.

z tym, że ja mam z innego źródła (miała wystawioną aukcje na jednym z portali) i dlatego z przesyłką. Aukcję obsługiwała p. Ewa Lasota z Puław

Do mnie wczoraj dotarły sadzonki do p. Ewy. Marynka, Hallertauer, i 2 razy Sybilla (mój błąd przy składaniu zamówienia, bo miało być Magnum, no ale trudno, wychowam jak swoje :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doczekałem się swoich sztobrów :) Zamówiłem też na alledrogo od pani Ewy wziąłem 4 gatunki Sybille, Lubelski, Marynkę i Hallertau, wszystko elegancko zapakowane nic się paczce nie stało, instrukcja trochę pobieżna ale zapoznałem się ze starym działem o chmielu oraz z instrukcją z poprzedniej strony o pielęgnacji chmielu i starczy reszta przyjdzie w praktyce. Zabrałem się za sadzenie od razu sadzonek, w miejscu gdzie kiedyś od strony słonecznej domu rósł bluszcz. Wykopałem 4 dołki w odległości 0,5 metra od siebie, podsypałem trochę ziemią kompostową z jedną garścią nawozu wieloskładnikowym do ogródka,i włożyłem je do dołka pędami do góry. Sybilla i Lubelski miały już niewielkie korzonki wypuszczone więc dałem je trochę w ciemniejsze miejsce ;) Zasypałem nie głębiej niż 3 cm, podlałem i teraz czekam na pędy. W planie mam zamiast tej konstrukcji na zdjęciu, zawiesić 4 haki na ścianie i w podlewce betonowej obok krzaka, następnie przeciągnąć przez nie linkę metalową albo na początek sznur od prania zobaczymy teraz czekam na pędy ;) Muszę jeszcze porobić jakieś oznaczenie dla krzaczków żeby później się nie pomylić, tylko coś co wytrzyma deszcz.

post-3297-0-97097300-1366885420_thumb.jpg

post-3297-0-71151700-1366885439_thumb.jpg

post-3297-0-83253000-1366885454_thumb.jpg

post-3297-0-59852000-1366885477_thumb.jpg

post-3297-0-08356500-1366885495_thumb.jpg

post-3297-0-65571500-1366885502_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od Pani Ewy te same odmiany co kolega wyżej, wszystkie za wyjątkiem Lubelskiego cisną się już na świat :) sadzenie w sobotę i tu takie pytanie.

W zeszłym roku posadziłem Marynkę i Lubelski ze sztobrów niestety nic nie urosło, tym razem chciałbym posadzić choć 1 sztukę w doniczce na balkonie.

Jak dużą doniczkę potrzebuję chmiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykopałem 4 dołki w odległości 0,5 metra od siebie

 

Pół metra to strasznie malutko, może teraz ci się wydaje, że jest ok, ale odmiany będą się siebie czepiać nawzajem i będzie ci ciężko szyszki zbierać, żeby nie pomieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dużą doniczkę potrzebuję chmiel?

Ja użyłem podłużnych typowo balkonowych, prawie na pewno będą za małe ale na ten rok powinny starczyć (karpy miałem bardzo małe; może miały z 5cm)

 

fotka przebijającego się chmielu:305799_615424211820636_1660515772_n.jpg

Edytowane przez erulogoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykopałem 4 dołki w odległości 0,5 metra od siebie

 

Pół metra to strasznie malutko, może teraz ci się wydaje, że jest ok, ale odmiany będą się siebie czepiać nawzajem i będzie ci ciężko szyszki zbierać, żeby nie pomieszać.

 

Sory mój błąd Marynka z Hallertau są w odległości 80 cm, potem Lubelski 1 metr, i Sybilla 1m, a jaka jest bezpieczna odległość od siebie? to w przyszłym roku rozsadzę bardziej, albo przeniosę jedną odmianę koło garażu zamiast róży. A czy później się nie usuwa listowia i pędów na dole do wysokości około 50 cm? i raczej się nie pomieszają myślę... zobaczymy w praktyce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chmiel sadzi się w rzędach rozmieszczonych w odległości 3 metrów. Rozstawa roślin w rzędzie zależy od odmiany, najczęściej jest to 1,5 metra. W przypadku odmian mniej bujnych można rośliny posadzić gęściej, tj. co 1,2 m. Rozstawa roślin wpływa na wielkość oraz jakość plonów. Zbyt gęste sadzenie powoduje duże zacienienie dolnych części rośliny, co skutkuje zawiązywaniem szyszek jedynie w górnych, dobrze oświetlonych partiach. Zwarcie rzędów utrudnia również cyrkulację powietrza wewnątrz chmielnika, co powoduje wzrost wilgotności i stwarza korzystniejsze warunki do rozwoju chorób grzybowych."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zaczynam uprawiać chmiel.

W chwili obecnej buduję konstrukcję.

Moje sztobry od pani Ewy rozpoczęły już fazę wzrostu na działce.

Póki co trzymam je w tunelu foliowym ponieważ na odsłoniętym terenie nie mam bezpiecznego miejsca dla nich.

Czy może to wpłynąć na nie niekorzystnie jak pójdą w przygotowane dla nich miejsce w ziemi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tunelu jest cieplej więc rośliny szybciej rosną- idą w długość a nie grubość pędów. Stąd też większa ilość niezdrewniałych (czy jak to tam nazwac w przypadku chmielu :) ), zielonych i soczystych pędów na których żerują mszyce. No i jeszcze kwestia wysokiej wilgotności w folii- roślina może pobierać część wody przez części naziemne stąd słabsze rozwinięcie korzeni (pod gołym niebem roślina najpierw rozwija system korzeniowy żeby miec dostatek wody a potem rozwija część naziemną- w przypadku mojego chmielu w roku posadzenia miał on 2 cienkie pędy które miały długość ok 1,5 może 2 metry. Rok później kiedy korzenie osiągnęły jakiś metr rozpiętości, główny pęd miał przy ziemi ok. 2cm średnicy i długość ponad 5m).

Przy dużej wilgotności powietrza w tunelu jest też większe prawdopodobieństwo, że roślina złapie jakąś chorobę grzybową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.