Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2013


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Eslord, to tylko pozazdroscic!! :) Moje 2roczne pokurcze (Cascade, NBrewer, Centennial, Chinook), dopiero co sie pokazaly spod powierzchni :) No ale coz, zima trzymala dosyc dlugo. Za dlugo!!

2xC maja nowe donice ( rosna w 90l pojemnikach).

post-3225-1365858766,3583_thumb.jpg

post-3225-1365858784,6074_thumb.jpg

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś na temat ewentualnego nawożenia chmielu

 

Integrowana ochrona chmielu wersja dla doradców.pdf , str.16 wszystko o nawożeniu

garść nawozu azotowego wokół karpy powinna wystarczyć.

Edytowane przez lopusy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jez angielskim, jest tez oczywiscie 'tego' mnostwo. Chyba to juz gdzies kiedys bylo na piwoorgu, ale zlinkuje ew. jeszcze raz :

BYO Uprawa w pojemnikach, rozsadnikach itp

http://goo.gl/O7Uit

 

Ekologiczna uprawa chmielu na mala skale (Kanada):

http://goo.gl/XSRKt

 

Polecam przeszukac youtube, bo obraz ruchomy powie wiecej niz tysiac slow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej wiedzy na temat konopi a chmiel jednak należny do tej rodziny, powyżej 4 tyg od momentu wzrostu zaprzestałbym jakiekolwiek nawożenie azotem... zbyt duża dawka azotu blokuje kwitnienie, ogranicza je przez co kwiatostany w konsekwencji szyszki są i późne i liche.

To jeszcze zależy od tego gdzie masz rośliny tj. doniczka czy grunt. generalnie stosuje sie nawozy o malej dawce azotu a dużej fosforu , potasu i magnezu po 8 tyg. wzrostu.

PH tez jest bardzo ważne konopne nie lubią kwaśnej gleby to blokuje wchłanianie istotnych składników z gleby min. wapnia i blokuje wzrost, zbyt duże nawożenie zakwasza glebę wiec, trzeba znaleźć zloty środek.

Edytowane przez eslord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odkopałem karpę, usunąłem zdrewniałe pędy i poprzycinałem korzonki, które puściły się w bok. Na sztobry nie wyglądały, bo młodych pędów wypuszczających się z nich nie było (chmiel zaczyna właśnie drugi sezon).

 

Mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi. (Być może mój absolutny brak biegłości w obchodzeniu się z roślinami też coś ma do rzeczy.)

W sumie to nie wiem, czy nie jest już po ptokach, ale czy karpę trzeba od spodu też poprzycinać?

Edytowane przez Bogodar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pielęgnacji karp chmielowych odkryłem pod nimi lochy. Prawie wszystkie są bez korzeni, myślę że to dzieło nornicy lub karczownika. Który z tych gryzoni jest bardziej prawdopodobny i jak z nim skutecznie walczyć?. Efekt działalności gryzoni uwieczniłem na zdjęciach.

post-2869-0-63528200-1366320445_thumb.jpg

post-2869-0-00873700-1366320474_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopałem dzisiaj karpę (zeszłoroczny Lubelski). Rozumiem, że zeszłoroczne, zdrewniałe pędy muszę odciąć. Czy w tym roku również zostawić tylko 2-3 pędy do nawinięcia na tyczkę czy może więcej? Chciałbym trochę powiększyć chmielnik. Czy mogę po prostu odciąć kilka pędów i wsadzić w ziemię?

 

Tak to wygląda:

 

post-3702-0-91282400-1366627234_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz powiększyć chmielnik to musisz rozkopać bardziej i odciąć trochę sztobrów. Tak żeby uzyskać to co poniżej. (zdjęcie z blogu kopyra)

Ja po rozkopaniu karpy, sztobry uzyskuję odcinają fragmenty korzeni takim sekatorem do żywopłotu, ale pewnie sa mądrzejsze metody. Ważne, żeby były ukorzenione. Odcięte sztobry posadż dzieś na 10cm do ziemi, podlej i czekaj :)

 

sztobry.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.