Skocz do zawartości

Początkujacy - jak zacząć ?:)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dodam od siebie, jako poczatkujacy przed zacieraniem jeszcze, ze warto robic piwo z puszki na poczatek. Po pierwsze raczej na pewno wyjdzie klarowne i smaczne bez cichej fermentacji. Po drugie - i tak jest sporo rzeczy do zrobienia, a przemyslenia przedtem, zreszta i tak sie o czyms zapomni. Zaoszczedzony czas warto wykorzystac na sterylizacje butelek i chocby sprzatanie po sobie. Podczas pierwszych warek zawsze cos ciekawego sie zrobi,i potem jest "no oczywiscie, ze tak, jak moglem myslec inaczej" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Widzę że większość kolegów odradza cukier do brewkitów, moje pierwsze 3 warki były na cukrze i muszę powiedzieć że niezłe, ( znajomi mówią rewelacyjne ale to pewnie przez grzeczność ). Teraz mam zamiar coś zmienić i znalazłem takie rozwiązanie.

http://www.browamator.pl/opis.php?grupa_p=6&przedm=6158463&shr=0

Poprosił bym o opinie a może i nowemu koledze pomogą one w trudnym wyborze początkującego piwowara.

Powodzenia w produkcji ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że większość kolegów odradza cukier do brewkitów, moje pierwsze 3 warki były na cukrze i muszę powiedzieć że niezłe, ( znajomi mówią rewelacyjne ale to pewnie przez grzeczność ). Teraz mam zamiar coś zmienić i znalazłem takie rozwiązanie.

http://www.browamator.pl/opis.php?grupa_p=6&przedm=6158463&shr=0

Poprosił bym o opinie a może i nowemu koledze pomogą one w trudnym wyborze początkującego piwowara.

Powodzenia w produkcji ;)

Pozdrawiam

Ja osobiście polecałbym ekstrakt słodowy, koszt owszem większy, ale i jakość piwa będzie wyższa. W enhancerach tak na prawdę nie znamy proporcji składników tam zawartych, dlatego płynny ekstrakt będzie lepszym rozwiązaniem.

Nie mniej jednak, nie testowałem takich dodatków, więc mówię rzecz jasna teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOPTISLAW chcesz mieć taniej bierz się za zacieranie. Nie będzie dylematu cukier czy coś innego.

Na razie oswajam żonę, a i tak przy gotowaniu puszki czyli około 10 minut słyszę "znowu smrodzisz, w cały mieszkaniu czuć"

Pewnie w końcu zdecyduję się na zacieranie ale u mnie potrwa to troszkę dłużej ze względów mieszkaniowych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOPTISLAW chcesz mieć taniej bierz się za zacieranie. Nie będzie dylematu cukier czy coś innego.

No tak , ale początkujący bez pomocy , mówiąc wprost prowadzenia za rączkę to sam nie da rady.

A więc kolego jaki najprostszy sposób warzenia polecasz tak aby się nie zrazić.

 

- poprawiony błąd :smilies:

Edytowane przez Xenon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc kolego jaki najprostszy sposób ważenia polecasz tak aby się nie zrazić.

Dori przygotowała mapę popularnych wątków

Zerknij http://www.piwo.org/forum/t1531-Mapa-watkow-dzialu-Wsparcie-Piwowarskie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOPTISLAW chcesz mieć taniej bierz się za zacieranie. Nie będzie dylematu cukier czy coś innego.

No tak ' date=' ale początkujący bez pomocy , mówiąc wprost prowadzenia za rączkę to sam nie da rady.

A więc kolego jaki najprostszy sposób warzenia polecasz tak aby się nie zrazić.

 

- poprawiony błąd :smilies:[/quote']

Żeby się nie zrazić, a zarazić (przy tym tanim kosztem) zacznij od brewkita firmy WES. (http://www.homebrewing.pl/brewkity-c-10.html?osCsid=19a461e5ba5aed78266b18fa3639b16a na dole strony). Taka konserwa wystarcza do zrobienia 10-12 litrów piwa, nic do niej nie dodajesz, a musisz dokupić tylko drożdże. Ze sprzętu potrzebny ci będzie garnek, termometr, łycha i pojemnik do fermentacji (tylko do warzenia i fermentacji, bo w dalszym etapie będziesz potrzebował innych rzeczy). I jeszcze bardzo ważna sprawa - sterylność procesu. Jakieś chemikalia też będziesz potrzebował.

Pozdro, CZYTAJ, a jak czegoś nie rozumiesz to pytaj. Na początku zawsze jest dużo pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOPTISLAW chcesz mieć taniej bierz się za zacieranie. Nie będzie dylematu cukier czy coś innego.

Na razie oswajam żonę' date=' a i tak przy gotowaniu puszki czyli około 10 minut słyszę "znowu smrodzisz, w cały mieszkaniu czuć"

Pewnie w końcu zdecyduję się na zacieranie ale u mnie potrwa to troszkę dłużej ze względów mieszkaniowych.

 

Pozdrawiam[/quote']

u mnie podobnie :) 6 osób korzystających z kuchni i jakoś muszę się w tym odnaleźć. w sumie przyzwolenie mam, problem tylko w logistyce :):smilies: mimo, że sezon na warzenie nie sprzyja, niebawem spróbuję zatrzeć moją pierwszą warkę!!!! trzymajcie kciuki :) grodziskie za 29zł :]

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym to różnie bywa czy sprzyja czy nie. Dla niektórych tak dla niektórych nie. Jedni piwnice maja zimne inni nie :) Ja mam piwnice w bloku w której jest aktualnie 18-19 C wiec jakies gorniaki mozna warzyc - aktualnie burzliwuje sie weizen, a następny bedzie witbier i na tym chyba zakoncze swoj sezon aż do października - mam zamiar wtedy w koncu zrobić coś na plynnych - zapewne w końcu upragniony dubbel i tripel.

A Ty totislaw to jakąś strzaszną żone masz... ta co nie rozumie męża i nie wspiera go w jego hobby to zla żona :) poważnie ci mowie... doooobrze to jeszcze raz przemyśl :smilies: . Tak naprawde to bez przesady... wcale jakos nie śmierdzi w domu.... a poza tym... robisz brew kity.... a to raptem sie gotuje 10 minut.... zatrzesz.... pochmielisz :) to dopiero wtedy zrobisz puszke z domu :) bo raz ze jesli smierdzi jej brew kit to zacierka sprawi ze wyjdzie z domu ( wlasnie :) zacieraj... wyjdzie to problemu nie bedzie :) ) a dwa to ponad godzinne gotowanie w dużym garze robi swoje - podnosi ładnie temperaturkę w całym domu a i wilgoć jest tez niezła - przy aktualniej aurze w domu robi sie naprawde nieciekawe ale czego to sie nie robi dla lyka dobrego piwka :)

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grodziskie za 29zł :]

Tę cenę mogłeś sobie darować' date=' bo co to za charakterystyka, to już lepiej napisać wielkość warki lub zakładany baling.[/quote']

20 litrów, 8 blg. Zestaw z browamatora. Szczegóły będą w zapiskach piwowarów .... cenę podałem bo gdzieś ktoś coś pisał o taniości i tyle. Dla ścisłości, cena 1 piwa przy domowym wyrobie nie jest dla mnie jakimś szczególnym wyznacznikiem działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo' date=' że sezon na warzenie nie sprzyja, pozdr[/quote']

Sprzyja, sprzyja już nie wymyślaj.

Nie mogę teraz znaleźć ale ktoś pisał, że od maja do września jest duża podatność na zakażenia. Widzę, że krąży sporo odrębnych opinii na ten sam temat .... :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo' date=' że sezon na warzenie nie sprzyja' date=' pozdr[/quote'']

Sprzyja, sprzyja już nie wymyślaj.

Nie mogę teraz znaleźć ale ktoś pisał, że od maja do września jest duża podatność na zakażenia. Widzę, że krąży sporo odrębnych opinii na ten sam temat .... :smilies:

Ja to napisałem. :) A jacerowi chodziło o to, że jak na tę porę roku jest niezwykle chłodno, co sprzyja wydłużeniu sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo' date=' że sezon na warzenie nie sprzyja' date=' pozdr[/quote'']

Sprzyja, sprzyja już nie wymyślaj.

Nie mogę teraz znaleźć ale ktoś pisał, że od maja do września jest duża podatność na zakażenia. Widzę, że krąży sporo odrębnych opinii na ten sam temat .... :smilies:

Pewnie w okresie letnim jest więcej bakterii, przetrwalników w powietrzu. Poprostu trzeba się jeszcze bardziej przyłożyć do sterylizacji sprzętu. Ot cała tajemnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę teraz znaleźć ale ktoś pisał, że od maja do września jest duża podatność na zakażenia. Widzę, że krąży sporo odrębnych opinii na ten sam temat .... :smilies:

Bardziej mi chodzi o temperatury. Nie ma upałów i łatwiej utrzymać temp. fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie oswajam żonę, a i tak przy gotowaniu puszki czyli około 10 minut słyszę "znowu smrodzisz, w cały mieszkaniu czuć"

Ale co czuć? Ja jak robiłem z brew-kita, to czułem tylko zaje...ście słodki zapach, nawet lepszy od miodu :)

I co tu ma komu przeszkadzać?

Dodam, że dla mnie ten zapach jest piękny :smilies:

A że gorąco w domu i pot kapie?

Chustka na głowę i po problemie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.