Skocz do zawartości

Ile chmielu na 10 litrów piwa?


kolo115

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

przygotowuje mini warkę na 10-12 litrów. Będzie to lager samodzielnie chmielony z ekstraktu jasnego. Tylko problem w tym, że we wszystkich przepisach jest podana ilość chmielu na 20-30 litrów i bardzo często bez informacji czy jest to granulat czy szyszka. Pomoże ktoś ile mam dodać chmielu goryczkowego a ile aromatycznego (powiedzmy marynki i lubelskiego - w granulacie i szyszkach)? I jeszcze jedno pytanie czy jak będę chmielić granulatem to warto używać woreczka muślinowego czy dać sobie spokój?

Pozdrawiam:)

Edytowane przez kolo115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey,

 

Chmielenie to sprawa indywidualna zależy co chcesz otrzymac, jak dużą gorycz i aromat. Ja bym dał na 10L ok 20g granulatu Marynki na 60 min plus Lubelski 30-40g na ostanie 10 min. Szyszek daje się ok 10% więcej niż granulatu.

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne też jest na jakim poziomie chcesz uzyskać goryczkę. To co ja zauważyłem po przejściu z warzenia 23-24l. na 46-48, to fakt, że przy zastosowaniu podwójnej dawki (matematycznie), goryczka i smaki chmielowe były na wyższym poziomie. Teraz zmniejszam dawki chmielu o jakieś 10%.

Myślę, jednak, że ilość 15-20g. Marynki i 20-30g. Lubelskiego, powinno dać dobrze zbalansowane piwko ;) (myślę tu o granulacie sypanym luzem, bez woreczka muślinowego).

 

Co do worków muślinowych, to one też wpływają na stopień nachmielenia, w sensie, że taka sama ilość chmielu bez siatki/worka, da większe nachmielenie, niż taka sama ilość zaaplikowana w siatce muślinowej.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja granulat sypie luzem, ale po studzeniu przelewam przez pończochy :)

Ja robię identycznie, z tym, że nie przez pończochę, a siatkę muślinową założoną na sitko :). Na 20 litrów piwa z ekstraktu dałem 30 gr. Marynki na 60 min. oraz 30 gr. Lubelskiego na 10 min. Oba chmiele pod postacią granulatu. Wyszło dobre piwko :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..] Na 20 litrów piwa z ekstraktu dałem 30 gr. Marynki na 60 min. oraz 30 gr. Lubelskiego na 10 min. Oba chmiele pod postacią granulatu. Wyszło dobre piwko :).

Ok to ile w końcu tego aromatycznego dać? :) Bo nie chciałbym żeby piwko trawiaste wyszło... Kolega Kamilo też napisał żeby lubelskiego dać 30 gram a piwka o połowę mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..] Na 20 litrów piwa z ekstraktu dałem 30 gr. Marynki na 60 min. oraz 30 gr. Lubelskiego na 10 min. Oba chmiele pod postacią granulatu. Wyszło dobre piwko :).

Ok to ile w końcu tego aromatycznego dać? :) Bo nie chciałbym żeby piwko trawiaste wyszło... Kolega Kamilo też napisał żeby lubelskiego dać 30 gram a piwka o połowę mniej...

Jako, że było to moje pierwsze chmielenie, to obrałem sobie jakąś ilośc bazową, względem której będe przeprowadzał modyfikacje przy następnych warkach. Według mnie te 30 gr. (60 min.) i 30 gr. (10 min.) dało dobrą bazę do dalszych eksperymentów - teraz już wiem czego chcę dać więcej, czego mniej, a czego nie ruszać. Wspomniana ilość chmielu poszła do 21 litrów surowca, z którego otrzymałem 40 butelek piwa. Na 7 dni przed rozlewem wrzuciłem 30 gr. Lubelskiego do chmielenia na zimno. Ta ilość z kolei wydaje mi się zbyt mała.

 

Natomiast na jasno zadane pytanie "ile dać" niestety nie odpowiem, za małe mam doświadczenie :).

 

Aha, ta ilość bazowa wyszła mi po przejrzeniu instrukcji do gotowych zestawów, poczytaniu forum, przejrzeniu wiki i artykułu z Piwowara na temat warzenia z ekstraktów: http://pspd.org.pl/uploads/piwowar/2011/2011-wiosna-11-14.pdf .

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz te 30g Lubelskiego będzie dobre moim zdaniem. Ale widzisz to znowu kwestia gustu. Ps. Ja czasami daje nawet więcej aromatycznych, kto co lubi...

Jak dasz 20g to też nie zepsujesz piwa. (ps. ja chmiele w workach)

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.