Skocz do zawartości

Jak się za to zabrać? Harcerskie...


zbynieks

Rekomendowane odpowiedzi

No i jak tam harcerze ?
Będę miał 1kg pilzneńskiego, troche niemieckich i czeskich chmieli, plus świeżuteńką gęstwę S04.
Zbliża się lato i teraz będzie idealny czas aby coś takiego nastawić.
Jakieś przemyślenia i porady ?
Czytam o zacieraniu, jedni mówią, zeby zacierać w 68C, inni, żeby na słodko, potem znowu głosy, ze na słodko nie.
O zasypie czytałem, żeby dać 100% wideńskiego.

Głowa jak kiosk od tego już.
Chcę uzyskać jak najbardziej treściwe piwo z jak najniższą zawartością alkoholu.
Co wasza brac piwna radzi ?  :beer:  :)  :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam harcerze ?

Będę miał 1kg pilzneńskiego, troche niemieckich i czeskich chmieli, plus świeżuteńką gęstwę S04.

Zbliża się lato i teraz będzie idealny czas aby coś takiego nastawić.

Jakieś przemyślenia i porady ?

Czytam o zacieraniu, jedni mówią, zeby zacierać w 68C, inni, żeby na słodko, potem znowu głosy, ze na słodko nie.

O zasypie czytałem, żeby dać 100% wideńskiego.

Głowa jak kiosk od tego już.

Chcę uzyskać jak najbardziej treściwe piwo z jak najniższą zawartością alkoholu.

Co wasza brac piwna radzi ? :beer::):beer:

Napiszę jak ja sobie poradziłem z tematem ;)

Zacierałem nie na maxa słodko bo 66-68 C. ale za to zasyp miałem 1 kg PA i po 0.5 kg karapilsa i biscuit z CM. Chmieliłem na mój gust za słabo ale "damskiej części" smakowało. Użyłem S-33 i to był dobry strzał bo odfermentowały mi ok 50% z 6 BLG :) Nagazowanie nie było max (czytałem o dodawaniu nawet 200g cukru na 20 l warkę) - ok 140 g glukozy ale z racji płytkiego odfermentowania obawiałem się o granaty ;)

Skoro masz pilzneński to radziłbym zacierać jednak bardziej na słodko w okolicach 72 C...

Edytowane przez jerzdna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna sprawa właśnie odfermentowania, myślałem o S-33, bo słabiej fermentują. Ale też wyczytałem o tym, ze lepiej aby odfermentowało mocno. Będę miał gęstwę z S04, więc chyba pójdę w tę stronę.
Co do nagazowania to wyczytałem, że fajniej jak jest mocno nagazowane - wysokie wysycenie przykrywa słaby ekstrakt.
Co za tym idzie, aby nie mieć granatów lepiej aby odfermentowało jak najniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna sprawa właśnie odfermentowania, myślałem o S-33, bo słabiej fermentują. Ale też wyczytałem o tym, ze lepiej aby odfermentowało mocno. Będę miał gęstwę z S04, więc chyba pójdę w tę stronę.

Co do nagazowania to wyczytałem, że fajniej jak jest mocno nagazowane - wysokie wysycenie przykrywa słaby ekstrakt.

Co za tym idzie, aby nie mieć granatów lepiej aby odfermentowało jak najniżej.

To zależy od priorytetu. Moim był osiągnięcie jak najniższego alko przy stosunkowo wysokiej pełni jak na ten ekstrakt.

Jeżeli Ci nie zależy Ci na b.niskim poziomie alko to zatrzyj na słodko, daj szanse drożdżom na jak najniższe odfermentowanie i nagazuj mocno a "będzie klient zadowolony" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan taki:

Bruntal Pilzneński 1kg

Strzegom Karmel 30 1kg

68oC - 45 minut

78oC - 10 minut

A nad chmieleniem jeszcze myślę :)

Fermentacja S04.

wg Brewness wychodzi 5.6 BLG

Czy polecacie dodać coś jeszcze ?
Jakiś Abbey Malt - 0,5kg lub wiedeński 0,5kg ?

Nie chcę przekroczyć 7BLG.

Edytowane przez Brunow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dwa razy harcerskie, dwa zupełnie odmienne. Pierwsze wyszło jak oranżada, bardzo pijalne gaszace pragnienie w lecie, ale ułożyło się dopiero po 2-3 miesiącach, na początku miałem je w ogóle wylać... Drugie wyszło jak lekkie (zwykłe) piwo, nic specjalnego, pijalne takie do obiadu. generalnie jak miałbym powtórzyć na lato to to pierwsze. Tylko użył bym więcej chmielu, w ogóle dał bym go dużo na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan taki:

Bruntal Pilzneński 1kg

Strzegom Karmel 30 1kg

68oC - 45 minut

78oC - 10 minut

A nad chmieleniem jeszcze myślę :)

Fermentacja S04.

wg Brewness wychodzi 5.6 BLG

Czy polecacie dodać coś jeszcze ?

Jakiś Abbey Malt - 0,5kg lub wiedeński 0,5kg ?

Nie chcę przekroczyć 7BLG.

I ja bym na tych 2 słodach poprzestał. Nachmiel porządnie i daj znać jak wyszło ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu zrobiłem tak:

 

Bruntal Pilzneński 1kg

Strzegom Karmel 30 0,5kg

Strzegom Wiedeński 1kg

Zacieranie w okolicach 70C.
Wyszło 8BLG. Po zlaniu Full Aroma Hops na cichą zabełtałem drożdżakami z dna i zebrałem jakieś 200-300ml takiej gęstwy S-04, prosto do harcerskiego.
Po 48h ledwo ledwo coś się dzieje. Zrobiłem dodatkowo test szybkiej fermentacji i dałem do ciepłego - tam spadło do 4,5-5,0 BLG.
Troszkę słabo wydaje mi się. Brak piany, drożdżaki opadły na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zrobiłem tak:

 

Bruntal Pilzneński 1kg

Strzegom Karmel 30 0,5kg

Strzegom Wiedeński 1kg

Zacieranie w okolicach 70C.

Wyszło 8BLG. Po zlaniu Full Aroma Hops na cichą zabełtałem drożdżakami z dna i zebrałem jakieś 200-300ml takiej gęstwy S-04, prosto do harcerskiego.

Po 48h ledwo ledwo coś się dzieje. Zrobiłem dodatkowo test szybkiej fermentacji i dałem do ciepłego - tam spadło do 4,5-5,0 BLG.

Troszkę słabo wydaje mi się. Brak piany, drożdżaki opadły na dno.

W sumie S-04 żarłoczne nie są i zacierałeś na słodko...ale ja potrzymałbym jeszcze kilka dni. Choćby na "posprzątanie" przez drożdżaki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W jakiej temperaturze zacierać, żeby osiągnąć odfermentowanie rzędu 50-60%?

Czy raczej koło 70 czy jednak 72?

Chciałbym zrobić lekki pszeniczne, które miało by odfermenotwać np. z 7-8 blg do 3-4 blg. 

Jak to zrobić bez dodawania karmeli a przy zasypie pół na pół pils pszenica? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wskrzeszam temat ? pytaniem – ten karmel jest konieczny? Piwko nie daje nim za bardzo? Bo chodzi mi po głowie, żeby zrobić takie harcerskie na pilzneńskim/pale ale pół na pół z monachijskim zamiast tego karmelowego. Zadziałało by odpowiednio? 

 

No i pytanie bonusowe. Warunki mam studenckie, gara jeszcze brak, tylko circa 5-6 litrowy garnek aktualnie. Miałoby ręce i nogi zrobienie takiej małej objętości brzeczki z ballingiem "normalnym" i rozcieńczenie do 10 litrów schłodzoną wodą źródlaną z butli? Tak sobie kminię, że załatwiłbym w ten sposób i brak chłodnicy i brak dużego gara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nihir napisał:

Dzięki! No to ta sprawa jasna, a jakie macie opinie co do pierwszej kwestii?

Możesz zastąpić, będzie nieco inne piwo, poczytaj o słodach np na wiki co który wnosi. Jeżeli zdecydujesz się na ekstrakty, to masz mniejszy wybór surowców, i nie wiem czy z tej receptury coś wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.